01:52 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
127176

Suurbritannia on senimaani kindel oma kavatsuses teha pärast EL koosseisust lahkumist lõpp eurooplaste sissesõidu- ja tööhõivevabadusele – ligikaudu 10 000 eestlasel tuleb mõelda väljavaatele pöörduda tagasi kodumaale, kus kõigile neile ei pruugi tööd jätkuda

ТАLLINN, 4. aprill — Sputnik, Aleksei Toom. Eestimaalastel, kes praegu töötavad Suurbritannias, tasub kodumaale tagasipöördumise ja siin tööleidmise pärast igal juhul muret tunda. London on senimaani kindel oma kavatsuses loobuda mandri-Euroopa elanike vaba liikumise ja töökohavaliku õiguse tunnistamisest. Eelseisvatel läbirääkimistel Suurbritannia liidust väljumise tingimuste üle üritab Brüssel britte ses osas ümber veenda.

Theresa May allkirjastas kirja, mis käivitas Brexiti
© REUTERS / Christopher Furlong / Pool

Euroopa Liidust lahkumisega ei ole Suurbritannia enam kohustatud silmas pidama ega järgima liidu üht aluspõhimõtet — EL-i kodanike õigust vabaks liikumiseks ja töötamiseks ükskõik millises liidu liikmesriigis. Nii jäävad need EL-i mandri-Euroopa liikmesriikide kodanikud, kes praegu on tööl Suurbritannias, ilma õiguslikust alusest seal edaspidigi elada ja töötada. Seega peavad nad kuningriigist lahkuma ja naasma kodumaale. Sama kehtib ka kuningriigi alamate suhtes, kes on kolinud mandri-Euroopa riikidesse.

Brüssel püüab EL-i ametnike väidete kohaselt eelolevatel läbirääkimistel veenda Londonit mitte hülgama vaba liikumise põhimõtet, kuid Suurbritannia peaministri Theresa May sõnul kaldub kuningriik liitlassuhete lõpetamise osas „karmima variandi" poole. 

Kuhu läheb ligi miljon poolakat

Tõsi, nagu märkis Suurbritannia peaminister, ei kavatse kuningriik töölt lahkuma sundida ega riigist välja ajada neid EL-i mandririikide kodanikke, kes on juba kuningriigis töötamas. Samal ajal ei ole selgitatud, milliste õigusnormide alusel nad tohivad Ühendkuningriiki jääda, kui too lahkub EL-i õigusruumist.

Euroopa statistikaagentuuri Eurostat arvestuste kohaselt, mille avaldas agentuur Bloomberg, töötab käesoleval ajal Suurbritannias ligikaudu 3 miljonit teiste Euroopa Liidu riikide kodanikku. Kõige enam on nende seas poolakaid — ligi miljon inimest, iirlasi on üle kolmesaja tuhande, rumeenlasi üle kahesaja tuhande.

Läti ja Leedu kodanikud mahuvad samuti Ühendkuningriiki tööjõuga varustavate liikide esikümne hulka: leedulasi on Suurbritannias ligikaudu 170 000 ning lätlasi ligi 100 000. Eestimaalasi on kuningriiki kolinud suhteliselt vähe, umbkaudu 10 000 inimest (kusjuures statistiliste andmete kohaselt leidub Eestis praegu vaid 9000 vakantset töökohta).

Vaevalt küll kõik need inimesed rõõmustavad uudise üle, et neil tuleb kohvrid pakkida ja valmistuda udusest Albionist lahkuma.

Ratas palus Mayd eestlaste eest hoolitseda

Varem on portaal Sputnik Eesti teada andnud, et riigi valitsus palub Londonit hoolitseda inimeste, praegu kuningriigis elavate ja töötavate EL-i kodanike õiguste järgimise eest.

Ühendkuningriigi peaminister Theresa May ja Eesti peaminister Jüri Ratas
© AFP 2019 / Matthew Mirabelli

Arvestades seda, et aasta teisel poolel, seega Suurbritannia lahkumisläbirääkimiste esimese etapi algul saab Eestist EL-i eesistuja, tekib tal täiendavaid võimalusi oma huve kaitsta. On igati tõenäoline, et London on valmis lahendama oma riigis elavate välismaa kodanike probleemi kahepoolsete kokkulepete alusel.

„EL-i eesistujana töötame selle nimel, et Euroopa Liit ja Ühendkuningriigid jõuaksid kokku võimalikult heade tingimustega kokkuleppeni," kinnitas Ratas Suurbritannia peaministrile Theresa Mayle.

Britte elab mandri-Euroopas (ennekõike Hispaanias) vähem kui 900 000. Eestis elab ja töötab 592 Ühendkuningriigi kodanikku.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
tööhõivevabadus, kodumaa, kodanikud, sissesõit, töö, Brexit, Suurbritannia, Eesti

Peamised teemad