10:52 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
5632

Mosulile, kus Iraagi valitsusväed ründavad rahvusvaheliste koalitsiooni lennuväe toetusel äärmusvõitlejaid, tekitatakse katastroofilisi purustusi, ohvrite hulka pole võimalik hinnata

TALLINN, 19. aprill — Sputnik, Aleksei Toom. ÜRO programmi Habitat töötajad teatavad tohututest purustustest Iraagi Mosuli linna lääneosas, mida koalitsioonijõudude lennuväe toetusel ründavad valitsusväed. Purustatud on üle 1140 elumaja, koolid, haiglad, tsiviiltaristu objektid.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Möödunud nädala lõpul uurisid ÜRO inimasustuse programmi spetsialistid satelliitfotosid ja muud võimudelt saadud teavet Mosuli kohta, kus möödunud aasta oktoobrikuust saadik käivad lahingud terroriorganisatsiooni ISIS (USA-s, EL-s ja VF-s keelustatud — toim.) ja rahvusvahelise koalitsiooni lennuväe toetusel sõdivate valitsusvägede vahel. 

Iidse linna idaosa on nominaalselt džihhadistidest juba vabastatud, linna hästikindlustatud lääneosas käivad aga kõige järgi otsustades rasked lahingud. Seal on purustatud 1140 elumaja, ja tsiviilotsatarbelise taristu objektid, teatab ÜRO pressiteenistus. Al-Jadidi piirkonnas on purustatud kolmandik kõigist elamutest. 

ÜRO humanitaarabiorganisatsiooni koordinaator Iraagis Lise Grande ütles, et "purustused Lääne-Mosulis on juba märgatavalt suuremad, kui linna idaosas, kusjuures lahingud vanalinna pärast ei ole veel alanud". "Mosuli lääneosast on põgenenud üle 300 tuhande elaniku. Sajad tuhanded linnaelanikud saavad võimaluse linnast lahkuda lähipäevadel ja —nädalatel," teatas Lise Grande.

Enne sõjategevuse algust oli linnas umbes poolteist miljonit elanikku, linna läänekalda piirkonda kindluseks muuta püüdvate islamivõitlejate arv pole teada

Mosuli olukorrast rääkida on ebameeldiv

Lise Grande tuletas meelde, et rahvusvahelise humanitaarõiguse järgi on konfliktipooled kohustatud tarvitusele võtma kõik vajalikud meetmed tsiviilelanikkonna ja tsiviilobjektide kaitsmiseks.

Kõnekas on fakt, et rahvusvaheline kogukond, õigemini lääne meediaväljaanded suhtuvad Mosuli olukorra kirjeldamisesse palju vaoshoitumalt, kui varem Süüria valitsusvägede poolt Süüria Aleppo linna ründamisse. Seni ei ole keegi Iraagi kindraleid ega Mosuli elamukvartaleid pommitavaid koalitsioonijõudude piloote sõjakurjategijateks ega "mõrtsukateks" nimetanud. 

Lahingutegevust Iraagi rinnetel ja nüüd ka Süürias, kus Bashar Assadi väed vahelduva eduga ISIS-e üksusi välja tõrjuvad, kajastatakse lääne meedias äärmiselt kasinalt, räägib portaali Sputnik Eesti sõjandusekspert, sõjaväeluure eruohvitser Villem Rooda.

Süüria mõõduka opositsiooniga sõlmitud vaherahu on üldiselt pidanud, lahingutegevus kokkuleppega mitteühinenud rühmituste vastu on olnud edukas. Kuna vaherahu suuri rikkumisi pole, ei ole meedial ka eriti millestki rääkida ega kirjutada. Valitsusvägede ja kurdi väeüksuste edust Süürias ei ole Läänes tavaks teatada. Mosulis on olukord raske, kuid ka sellest pole Läänes kombeks rääkida, leiab Villem Rooda.

Liitlasvägede toetusel alustatud Iraagi vägede pealetung Mosulile on olmel korral peataud ja siis uuesti alustatud. Kuigi ISIS-e eesmine kaitseliin on purustanud, jätkavad äärmusvõitlejad väikeste gruppidega vastupanu osutamist ka seal. 

Ohvrite arv ei ole teada

Mõned väidetavalt sõltumatud (kes julgeks seda kindlalt väita?) vaatlejad teatavad, et Mosulis on raske hingata rusude alla jäänud tuhandete hukkunud tsiviilelanike laipade lagunemisest erituva leha tõttu. Kuna aga Mosul pole Aleppo ja koalitsioon pole Venemaa, siis pole ka proteste seoses tsiviilohvrite ega tsiviilobjektide purustamisega, pole õõvastavaid kaadreid meedias ega ÜRO jaoks mõeldud lavastusi, leiab sõjandusekspert.

Loomulikult ei tapa Ameerika lendurid ega Iraagi armee sõdurid tsiviilisikuid tahtlikult. Kuid lahingute käigus linnakvartalites, kust tsiviilelanikkond ei ole evakueeritud, on tsiviilohvrid muutunud paratamatuseks. Teisest küljest, polnud olukord teistsugune ka Aleppos. Ainult et Mosulis ründasid "head mehed", Aleppos aga "halvad", ironiseerib Villem Rooda.

ISIS-e kaotusi, nagu ka tsiviilohvrid, ei ole võimalik hinnata, sest andmeid on vähe ja needki pole kättesaadavad. Kuid juba praeguseks on selge, et ohvrite arv Mosuli ületab Aleppo ohvrite hulga, kuigi Iraagi linnas ei takistanud äärmusvõitlejad linnaelanikel lahingupiirkondadest lahkuda, nagu Aleppos.

Lise Grande sõnul on Mosulist lahkunud umbes 300 tuhat elanikku ja nende lahkumine jätkub. Toiduainete puudust linnas esialgu pole, kuid sinnapoole asjad liiguvad. Ettevaatliku pealetungitaktikat rakendades sunnitakse ISIS-t oma laskemoonatagavara kulutama, kandma kaotusi tulepunktide hävitamisest koalitsiooni lennuväe ja kaudtulevahenditega. Villem Rooda arvates võib selline kurnamistaktika kesta kuni mai- või juunikuuni.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, olukord, valitsusväed, ISIS, ÜRO, Mosul, Iraak

Peamised teemad