22:15 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
13054

Organisatsiooni "Piirideta reporterid" järjekordne pressivabaduse reiting paigutas Eesti põhjendamatult 12. kohale, mis diskrediteerib ajakirjanike vabaduse sõltumatu hindamise ideed

TALLINN, 1. mai — Sputnik, Aleksei Toom. "Piirideta reporterid" tõstsid Eesti riikide ajakirjandusvabaduse reitingus 12. kohale. Siinsete meediaväljaannete töötajate avalikud väljaastumised vabaduste piiramise vastu ja eriteenistuste sekkumine ajakirjanike igapäevatöösse ei leidnud sõnavabaduse eest võitlejate valikutes mingit kajastust.

Pariisis asuva peakorteriga rahvusvaheline organisatsioon demonstreerib järjekordselt oma informeerimatust ja ebaprofessionaalsust. Organisatsiooni "Piirideta reporterid" (Reporters without Borders — RSF) avaldatud järjekordse ülevaate  autorite arvates väärib Eesti sõnavabaduse järgimise eest auväärset 12. kohta 180 hinnatud riigi hulgas. Eelmise aastaga võrreldes on Eesti koht reitingutabelis tõusnud kahe koha võrra ja oleks võinud olla veelgi kõrgem, kui poleks olnud "2010 aastal vastu võetud seadusparandusi, mis võimaldasid kohtunikel ajakirjanikke keeldumise eest avaldada oma informatsiooniallikaid, kui tegemist on raskete kuritegudega, vangi panna."

Organisatsioon selgitab, et koostab oma reitingu riigi enda ajakirjanike, ühiskonnategelaste ja sotsioloogide küsitluste põhjal ja arvestab ka ajakirjanike ahistamise juhtumeid võimude poolt või selliste juhtumite puudumist, oma ametiülesandeid täitvate ajakirjanike tapmisi ja tapmiskatseid. Kui reitingu autorid tõepoolest küsitlesid piisaval hulgal ja mahus Eesti ajakirjanikke, oleks nad pidanud teadma siinsete meediaväljaannete koondumisest väga kitse isikute ringi kontrolli alla ja kirjutava ajakirjanduse vennaskonna rahulolematusest väljaannete omanike nõudmisega arvestada eelkõige reklaamiandjate huvidega.

Ajakirjanikke ei tapeta, kuid ahistatakse

Selle rahuolematuse põhjuseks sai hiljutine Eesti ühe suurema meediaväljavõtte Postimees töötajate kollektiivne protest ajakirjanduse kommertsialiseerimise vastu.

Intervjuus rahvusringhäälingule ERR teatas ühe Postimehe väljaande tänaseks juba endine toimetaja Anu Saagim, et "meediaettevõtte poliitika on suunatud eranditult omanike tulu suurendamisele ja ajakirjanikud surutakse sellistesse raamidesse, kus loomeinimesed ei saa tulemuslikult töötada." Saagim võrdles oma endisel töökohal toimuvat sellega, mis toimus varem ühes teises meediaettevõttes Kalev Meedia ja kinnitas sellega praktikas levinud ajakirjandusvabaduse piiramist omanike huvides. Saagim lisas, et mudel Kalev Meediaga on üks ühele. "Kui rahahais hakkab igast küljest ninna lööma ja inimene saab sellest jube hästi aru, siis see ei toimi. Ka inimesed, kes seal töötavad, kui neile pannakse peale kvoodid ja surutakse mingitesse raamistikke," kirjeldas Saagim olukorda Postimehes.

Eestis tõepoolest ei tapeta ega peksta ajakirjanikke nende väljendatud seisukohtade pärast, kuid ajakirjanike õiguste rikkumist eriteenistuste poolt on siiski esinenud. Nagu portaal Spunik Eesti on juba kirjutanud, on KaPo lisaks oma muudele jõupingutustele segada portaali Sputnik Eesti tööd "soovitanud" riigiteenistujatel hoiduda suhtlusest väljaande ajakirjanikega, mida tõestas üks valitsuskabineti liikmetes.

Riigi seadused kohustavad ametnikke neile esitatud küsimustele ja järelepärimistele konkreetsetel tähtaegadel vastama, seega KaPo "soovitused" on otseses vastuolu seadusandlusega.

Isiklike sümpaatiate alusel antud hinnang

Tasub märkida, et Lätlastel vedas Reporters without Borders reitinguga vähem kui Eestil. Riigi hinnangut vähendati muuhulgas sellepärast, et "Lätikeelne meedia naudib küll vabadust, kuid meediaväljaanded, mis kolmandikku elanikkonnast moodustavale venekeelsele lugejaskonnale suunatud meediaväljaanded on kremlimeelse partei Saskaņa pooldajad ja läbi imbunud "libauudistest"," märgivad reitingu autorid muuhulgas.

Mailis Reps
© Sputnik / Вадим Анцупов

RSF reitingu autorid märgivad Euroopa liidrirolli ajakirjandusvabaduse põhimõttest kinnipidamisel, kuid teatavad samas ka ajakirjanduse kvaliteedi selgest langusest. On selge, et RSF töötajatel tuleks hakata tööle ajakirjanduse kvaliteedi ja ka omaenda tasakaalustatuse kallal. Võimalik, et see aitaks taastada kolleegide lugupidamise ja kinnitada nende õigust hinnata kellegi teise tööd ja sõltumatust.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
reiting, sõnavabadus, valitsuskabinet, Piirideta reporterid, KaPo, ERR, Saagim, reporter, ajakirjanik

Peamised teemad