16:47 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Uudised
lühendatud link
13201

Harju maakohus mõistis esmaspäeval Venemaa relvajõudude kindralstaabi luurepeavalitsuse ehk GRU kasuks luuranud Vene kodaniku, kuid Eestis elamisloa alusel elanud mehe süüdi Eesti-vastases kuriteos ja saatis ta viieks aastaks vangi

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Riigiprokuratuuri süüdistuse kohaselt värbas GRU Artjom Zintšenko (30) 2009. aastal ning alates 2013. aastast kuni tema kahtlustatavana kinnipidamiseni osales ta aktiivselt Eesti julgeoleku kahjustamisele suunatud GRU agentuur-operatiivtöös, vahendab ERR.

Zinchenko sai Eesti vastu suunatud salajase koostöö käigus ülesandeid GRU töötajatelt ning peamiselt oli tema ülesanne koguda teavet riigikaitseliste objektide ja elutähtsat teenust tagavate objektide kohta Eesti Vabariigi territooriumil, aga ka näiteks kaitseväe ja Kaitseliidu sõjaliste liitaste tehnika liikumise kohta Eestis.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Виталий Белоусов

Samuti sai Zintšenko ülesandeid hankida GRU-le Eestist soovitud esemeid, näiteks sidevahendeid. Salajase agentuur-operatiivtöö käigus kogutud teavet ja esemeid edastas Zinchenko korduvalt ja perioodiliselt GRU töötajatele nii sidevahendite kaudu kui ka Peterburis toimunud kohtumistel.

Kapo direktor teatas Eesti esimesest venemaalase vahistamise juhtumist süüdistusega koostöös Venemaa Relvajõudude Kindralstaabi Luurepeavalitsusega, Vene Föderatsiooni saatkonnast Tallinnas on vahistamise fakti kinnitatud, vahendas Sputnik Eesti aprillis.

Venemaa saatkonnast kinnitati Sputnikule, et 10. jaanuaril 2017. aastal teavitas riigiprokuratuur diplomaatilist esindust selle kohta, et Eesti õiguskaitseorganid on võtnud vahi alla Venemaa Föderatsiooni kodaniku Artjom Zintšenko.

Teda süüdistati kuritegudes, mis kvalifitseeruvad Karistusseadustiku paragrahvi 233 alusel ("Välismaalase poolt Eesti Vabariigi iseseisvuse ja sõltumatuse või territoriaalse terviklikkuse vastu suunatud vägivallata tegevuse eest ").

Tagid:
süüdistus, vangla, luuretegevus, GRU, Harju maakohus, Artjom Zintšenko, Eesti, Venemaa

Peamised teemad