03:32 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Balti riikide peaministrid kohtusid Poola kolleegiga

Balti riikide peaministrid kohtusid Poola kolleegiga

© Фото: Raigo Pajula
Uudised
lühendatud link
1500

Eesti peaminister Jüri Ratas, Läti peaminister Māris Kučinskis, Leedu peaminister Saulius Skvernelis ja Poola peaminister Beata Szydło kohtusid eile Tallinnas

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Kohtumise teemadeks olid piirkondlik julgeolek, energiaühendused, transpordiühendused ja Euroopa Liidu tulevik, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Peaminister Jüri Ratas rõhutas kolleegidele riikidevahelise koostöö tähtsust: „Olete Eestisse alati oodatud mitte ainult seetõttu, et meie riigid asuvad geograafiliselt lähedal ning meie rahvaste ajaloolised kogemused on sarnased, vaid ennekõike sellepärast, et koos oleme me tugevamad. Ühiselt suudame oma tulevikku puudutavaid otsuseid paremini kujundada nii Euroopa Liidu kui ka NATO tasandil."

Majanduskomisjon saatis Rail Balticu lepingu eelnõu esimesele lugemisele
© Sputnik / Вадим Анцупов

Julgeolekust rääkides nentis Ratas, et neljal riigil on ühine tunnetus ja arusaam meid ümbritsevatest väljakutsetest — julgeolekukeskkond Läänemere regioonis on ärev. „Peame kõik selle nimel pingutama ja jätkama head omavahelist koostööd, et NATO heidutus ja kaitse tugevneks veelgi ka Läänemerel ja meie õhuruumis," ütles Ratas ja lisas, et USA sõjaline kohalolek Balti riikides on ja jääb Eestile oluliseks.

Energiajulgeoleku teemal on peaminister Ratase sõnul oluline saada võimalikult kiiresti selgus, kuidas liikuda edasi Balti riikide elektrisüsteemide sünkroniseerimine Euroopaga. „Eesti toetab Poola kaudu sünkroniseerimist, kui seda teha läbi kahes trassikoridoris paikneva ülekandeliini, mida toetab ka Euroopa Komisjoni vastav uuring. Alternatiiv on alati olemas ja see on sünkroniseerimine Põhjamaade elektrisüsteemiga," ütles peaminister.

„Balti elektrisüsteemide sünkroniseerimine peab täitma ka kolme eesmärki — garanteerima kõrge varustuskindluse ja —sõltumatuse, kindlustama elektrituru toimimise ja tagama madalaimad kulud tarbijale. Lisaks näen siin olulist energiajulgeoleku aspekti."

Transpordiühenduste teemal ütles peaminister, et Rail Baltic on meie regiooni läbi ajaloo tähtsaim transpordiühenduse projekt. „Rail Balticust tulenevad uued võimalused loovad aluse jätkuvaks majanduskasvuks nii Balti riikides kui ka Poolas ja Soomes. Meil on unikaalne võimalus luua uus transpordikoridor, mis algab Põhja-Jäämere ääres ja lõppeb Vahemere ääres."

Peaminister lisas, et Balti riikide ühendatus ülejäänud Euroopaga nii transpordi kui energiavaldkonnas on meie kindlustus tulevikuks, mis soodustab majanduskasvu ning vähendab sõltuvust Venemaast.

Balti riikide ja Poola peaministrid arutasid kohtumisel lisaks regionaalsetele küsimustele ka Euroopa Liidu tulevikku. „Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumine langeb ajal, mis on Euroopa Liidule määrava tähtsusega," ütles peaminister. „Eesti kui järgmise eesistuja jaoks on oluline hoida EL27 ühtsena, eriti Brexiti taustal, ja liikuda edasi Bratislavas ja Roomas vastu võetud lubaduste ja tegevuskavade ellu rakendamisega," ütles Ratas ja lisas, et Euroopa Liit ei pea mitte ainult rääkima ühtsusest, vaid tegutsema ühtselt, sest vaid tegudega näitame ühtsuse tõelist väärtust.

Peaminister tutvustas kolleegidele Eesti eesistumise prioriteete: „Eesti eesistumise eesmärgiks on aidata ehitada avatud ja uuendusmeelse majandusega Euroopat, hoida Euroopat turvalisena, edendada digitaalseid lahendusi ja andmete vaba liikumist ning tagada, et Euroopa Liidu tegevus oleks kaasav ja kestlik."

Pärast kohtumist poola kolleegiga külastavad Eesti, Läti ja Leedu peaministrid üheskoos regionaalse terminali arendusprojekti Paldiskis. Paldiski kaudu hakkab samuti kulgema Eesti ja Soome gaasisüsteeme ühendav Balticconnector.

Eesti on sel aastal Balti Ministrite Nõukogu eesistuja. Eesti eesistumisperioodil on Balti koostöö prioriteetideks julgeoleku tugevdamine, sh julgeoleku- ja kaitsekoostöö tõhustamine ning regionaalse energiaturu ja transpordiühenduste edasiarendamine.

Tagid:
peaministrid, Jüri Ratas, Poola, Balti riigid, Tallinn

Peamised teemad