13:25 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Uudised
lühendatud link
10751

Taani parlament arutas teisel lugemisel seaduseelnõu 200 Taani sõjaväelase saatmise kohta Ida-Euroopasse, kus nad peavad toetama NATO sõjalisi ettevalmistusi Venemaa vastu

TALLINN, 10. mai — Sputnik. NATO ja Venemaa tegelevad praegu Balti merel ohtliku võidurelvastumisega, mis suurendab avalikku konfliktiohtu. Taani ei peaks selles võidurelvastumises osalema, vahendab Inosmi viitega Taani ajalehele Arbejderen. 

Taani sõjaväelased peaks saadetama Eestisse, nende lähetamine algab 2018. aasta jaanuaris. Sõjaväelased majutatakse hiljuti rajatud baasi, kuhu on ehitatud kasarmud ja korraldatakse õppusi. Baas asub väikese Tartu linna lähedal, 100 kilomeetri kaugusel Venemaa piirist.

"Eelpaigutatud väeosad hakkavad ühemõtteliselt demonstreerima NATO liikmesriikide solidaarsust ja rõhutavad valmisolekut kaitsta nende riikide rahvast ja territooriumi mistahes agressiooni eest, sest rünnak NATO eelpaigutatud kohalolekule on liitlaste vastu toime pandud agressioon," kirjutab oma otsuseprojektis otseselt Venemaale viidates kaitseminister Anders Samuelsen. Minister rõhutab, et "laiendatud enesekaitse mandaadi raames pole välistatud sõjalise jõu kasutamine."

Ohtlik võidurelvastumine

Folketingi (taani parlament — toim.) enamus toetab Taani sõdurite lähetamist. Arvatakse, et vaid Ühtne nimekiri (Enhedslisten — De Rød-Grønne — toim.) hääletab selle vastu.

"NATO ja Venemaa tegelevad praegu Balti mere piirkonnas ohtliku võidurelvastumisega, mis suurendab avaliku konflikti puhkemise ohtu. Taani ei peaks selles võidurelvastuses osalema. Selle asemel, et järgida pimesi NATO-t eesotsas Trumpiga, tuleks Taanil koos teiste Skandinaavia riikidega üritada saavutada kokkulepete sõlmimist relvastuse vastastikuse vähendamise ja pingilõdvenduse kohta," ütles Ühtse nimekirja esindaja, rahvusvaheliste küsimuste eest vastutav Nikolaj Villumsen vestluses ajalehele Arbejderen. 

"Naiivne oleks arvata, et Venemaa loobub oma rakettide paigutamisest Kaliningradi oblastisse, kui NATO paigutab oma lahingulennukeid ja sõjaväelasi Venemaa piiri äärde. Kui me tahame suuremat julgeolekut, siis vajame me läbirääkimisi ja relvastuse vähendamist."

Sotsiaaldemokraadid toetavad Taani sõjaväelaste saatmist NATO ja Venemaa piirile. "Meie hääletame "poolt". See on vajalik, et öelda Venemaale ja Putinile, et kõigel on piir," kirjutab partei esindaja kaitseküsimustes Henrik Dam Kristensen oma lühikeses elektronkirjas ajalehele Arbejderen. 

200 Taani sõduri saatmine Eestisse tähendab 140 miljonit krooni suuruseid täiendavaid kulutusi aastas. Sõdurite paigutamist võib hiljem pikendada või uuendada. NATO ei ole veel otsustanud, kui kaua tuleb eelpaigutatud väeüksusi Ida-Euroopas hoida, kuid välisministri sõnul on oodata "paigutamist mõneks aastaks".

NATO sõjaväeliste ettevalmistuse põhiraskus

Taani mängib NATO sõjalistes ettevalmistustes Ida-Euroopas tähtsat rolli. Koos Poola ja Saksamaaga juhib ta olulist NATO staapi, mis asub Poola linnas Szczecinis.

See staap peab "juhtima väeüksusi, kui tekib vajadus nende lahinghargnemiseks," kirjutab kaitseminister oma seletuskirjas Kaitsekomiteele.

See staap on "NATO kõrgvalmidusjõudude (Very High Readiness Joint Task Force (VJTF) — toim.) üks juhtstaapidest," mis peab mõne tunniga olema valmis lahingutegevuse alustamiseks.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg nimetab seda laienemist üheks kõige olulisemaks muudatuseks NATO taristu idasuunalisel laienemisel pärast külma sõja lõppemist.

Kokku viiest tuhandest sõjaväelasest koosnevad NATO eelpaigutatavad väeüksused paigutatakse Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola ning nad peavad olema võimelised positsioonidele asuma kahe ööpäevaga.

Viie tuhande NATO sõjaväelase lähetamine toimub vaatamata sellele, et 1997. aastal lubas NATO Venemaale "suuri sõjaväeüksusi" "alaliselt" NATO uute liikmesriikide territooriumile mitte paigutada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
võidurelvastumine, sõjaväelased, liitlased, sõdur, Kevadtorm, NATO, Ida-Euroopa, Taani, Eesti, Venemaa

Peamised teemad