00:54 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
4230

Eestit külastav Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini avaldas veendumust, et Eesti saab eesistumise korraldamisega suurepäraselt hakkama

TALLINN, 12. mai — Sputnik. Väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni ja riigikaitsekomisjoni esimehe Hannes Hanso kohtumisel Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogheriniga olid fookuses Euroopa Liidu eesistumiseks valmistumine ning kõige aktuaalsemad rahvusvahelised küsimused, teatas riigikogu pressiteenistus.

Mogherini andis esmalt ülevaate oma kohtumistest Ameerika Ühendriikide administratsiooni ja kongressi esindajatega. Ühiselt tõdeti, et Euroopa Liidu ja USA suhetes on palju valdkondi, kus arvestades rahvusvahelist olukorda on tihe koostöö vajalik.

Mihkelson tõstatas seoses eelseisva visiidiga Hiina küsimuse Euroopa Liidu ja Hiina suhetest. Kõrge esindaja ütles oma hiljutisele visiidile tuginedes, et Hiina on avatud koostööks alates kaubavahetusest kuni julgeolekuküsimusteni.

Veel räägiti Põhja- ja Lõuna-Koreast, Ukrainast ning Venemaast. Samuti peatuti küberjulgeolekul, millega Euroopa Liit tegeleb ühistel alustel.

Seoses Eesti eelseisva Euroopa Liidu eesistumisega oli kõneks ka Riigikogu korraldatava välis- ja julgeolekukonverentsi ettevalmistus, mis toimub septembris Tallinnas ning kus osaleb ka Mogherini.

Mogherini rõhutas kohtumise lõpul, et sedavõrd tugeva avaliku toetusega Euroopa Liidule nagu seda on Eestis, on väga hea siseneda eesistumisse. Ta avaldas veendumust, et Eesti saab eesistumise korraldamisega suurepäraselt hakkama. 

Mikser Mogherinile: Eesti on eesistumiseks valmis

Välisminister Sven Mikser kinnitas täna Tallinnas kohtumisel Federica Mogheriniga, et Eesti on EL-i Nõukogu eesistumiseks 2017. aasta teisel poolel valmis. Kohtumisel arutati ka Eesti eesistumise prioriteete ja aktuaalseid välispoliitilisi teemasid, teatas välisministeerium. 

„Vabariigi valitsus on nüüdseks kiitnud heaks meie rahvusliku programmi. Eesistumise oluliste teemadena on laual julgeolek, ühtse turu ja digitaalse turu arendamine ning Euroopa Liidu naabruspoliitika, sealhulgas idapartnerlus," kinnitas välisminister. Mikser rõhutas, et Eesti soovib näha eelkõige turvalist ja ühtset Euroopat.

Eesti peamine ülesanne eesistujana on hoida EL ühtse ja otsustusvõimelisena
© Sputnik / Вадим Анцупов

„Eesti ettevalmistused eesistumiseks on kulgenud edukalt ning oleme nendega lõpusirgel," ütles Mikser. „Kindlasti peame jätkama lähedast koostööd ja koordineerimist Euroopa Komisjoni ja Euroopa välisteenistusega ka eesistumise ajal," rõhutas ta. Mogherini kinnitas omaltpoolt valmisolekut tihedaks koostööks.

Kohtumisel arutati ka rände teemat, Brexitit ja transatlantilisi suhteid. Lähemalt peatuti ka olukorral idapartnerlusriikides ja Süüria küsimusel.

Kõrge esindaja Federica Mogherini visiit toimus välisminister Sven Mikseri ja Lennart Meri konverentsi korraldajate kutsel.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
visiit, eesistuja, välispoliitika, EL, Riigikogu, Marko Mihkelson, Federica Mogherini, Hannes Hanso, Eesti

Peamised teemad