13:45 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Uudised
lühendatud link
3723

Suurbritannia haiglaid tabas ulatuslik küberrünnak, teatas reedel Briti riiklik tervishoiuteenistus (NHS); teateid rünnakutest on tulnud üle maailma

TALLINN, 13. mai — Sputnik. Üle maailma on tulnud teateid, et tuhandetes paikades on arvuteid blokeerinud programm, mis nõuab bitcoinides 300 dollarit, vahendas ERR viitega BBC-le.

Küberturbe firma Kaspersky teatas, et lunavararünnakuid on tuvastatud kuni 74 riigis ning nende arv kasvab. Teiste hulgas on teateid rünnakutest Suurbritanniast, USA-st, Hiinast, Venemaalt, Hispaaniast, Itaaliast ja Taiwanist.

Mitme küberturbe eksperdi hinnangul on erinevate riikide juhtumid omavahel seotud.

Macroni kampaania sattus küberrünnaku ohvriks

Prantsumaa presidendivalimised võitnud Emmanuel Macroni kampaaniameeskond süüdistas nädal aega tagasi majasiseste dokumentide, muuhulgas elektronposti ja raamatupidamislike dokumentide lekkes "massiivset ja koordineeritud küberrünnet". Internetti lekitatud dokumendid ilmusid vaid 24 tundi enne pühapäevast valimisvooru.

Euroopa on silmitsi kasvava küberrünnakute ohuga nii kurjategijate kui ka nende poolt, kes soovivad blokki poliitiliselt destabiliseerida, hoiatas EL-i julgeolekuvolinik Julian King usutluses AFP-le juba aasta alguses. King kutsus EL-i tugevdama kasvava ohuga vastamisi seistes oma kaitsevõimekust.

"Küberkuritegevus läheb Euroopa majandusele aastas maksma ligi 60 miljardit eurot ja see summa on kasvuteel," ütles King. Volinik tõi esile, et küberrünnakute arv Euroopa Komisjonile suurenes möödunud aastal 20 protsenti.

Venemaa kriitilise tähtsusega infotaristule tehti eelmisel aastal ligi 70 miljonit küberrünnakut, ütles Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) telekommunikatsioonikeskuse esindaja Nikolai Murašov. Tema sõnul tehti valdav osa küberrünnakutest välisriikidest.

Eesti on valmis jagama kogemusi küberteemadel

Välisminister Sven Mikser osales sel nädalal Müncheni Julgeolekukonverentsi tuumikgrupi kohtumisel Washingtonis, kus arutati julgeolekupoliitikat ning transatlantilist koostööd. 

„Järjest olulisemaks teemaks on tõusmas küberturvalisuse küsimused," sõnas välisminister Mikser. „Eesti on tänu oma kogemusele valmis panustama küberteemalistesse aruteludesse nii riikidevahelises koostöös kui ka läbi Tallinnas asuva NATO kollektiivse küberkaitsekeskuse".

„Nii Euroopa Liit kui NATO tegelevad küberturvalisusega, seetõttu on vajalik mõlema organisatsiooni tihe koostöö ning ühiste küberteemaliste õppuste korraldamine. Küberjulgeolek on ka üks Eesti Euroopa Liidu eesistumise prioriteetteemasid ning kindlasti saame eesistujana hoogustada sellealast tegevust," lisas Mikser.

Tagid:
küberrünnak, haigla, maailm, Suurbritannia

Peamised teemad