15:30 10. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.5731
16. märtsil Riias toimunud Waffen-SS Läti leegioni veteranide ja nende toetajate marss

Patrušev: Balti riikides kultiveeritakse russofoobiat

© Sputnik / Sergey Melkonov
Uudised
lühendatud link
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
13837

Euroopas on üle 500 neonatsi ja rahvusradikaalse grupeeringu, mõnedes riikides soosivad võimud neonatsismi ideede taassündi

TALLINN, 19. mai — Sputnik. Euroopas on taas tärkamas natsiideed, nende levik on nähtav Ukrainas, Balti riikides ja Poolas, kus võimud õhutavad russofoobiat, antisemitismi ja neonatsismi, teatas Venemaa Julgeolekunõukogu sekretär Nikolai Patrušev intervjuus ajalehele "Rossiiskaja Gazeta".

Ukraina Ülemraada kuulutas UPA liikmed kangelasteks ja võttis vastu seaduse, mis keelas neid natsikurjategijatena kritiseerida
© Sputnik / Александр Мазуркевич

Tema sõnul on Euroopa Liidus praegu üle 500 neonatsi ja rahvuslik-radikaalse rühmituse, mis on tihti orienteeritud noortele. Nende liikmeid on kokku üle seitsme miljoni. Patrušev teatas, et paljudes Euroopa riikides korraldatakse võimude mahitusel neonatside marsse ja tõrvikurongkäike, kus demonstreeritakse natsisümboolikat. Natsikurjategijatele osutatakse austusavaldusi, korraldatakse nende säilmete pidulikke ümbermatmistseremooniaid.

Peale selle, märkis Patrušev, püstitatakse mõnedes riikides SS-leegionäridele mälestusmärke, sealhulgas tihti Nõukogude sõjaväelastest vabastajate mälestusmärkide asemele. "Natsionalistlikud struktuurid organiseerivad mobiilseid rünnakurühmi, mida saab kasutada kodanikuallumatuse aktsioonideks ja massilisteks korratusteks nii riigisiseselt, kui ka välismaal," ütles Patrušev.

"Jääb mulje, et Euroopas on Teise maailmasõja õudused unustatud," ütles Venemaa Julgeolekunõukogu sekretär.

Varem on analoogse kriitikaga EL juhtkonna aadressil esinenud Venemaa välisminister Sergei Lavrov. Seoses 16. märtsil Riias toimunud Waffen-SS Läti leegioni veteranide ja nende toetajate marsiga väljendas välisminister sügavat muret "paljudes Euroopa riikides tehtavate katsete pärast sulgeda silmad üha tugevnevate neonatsi tendentsidele ja Teises maailmasõjas hukkunute ausammaste ning matmispaikade suhtes toimepandavate süstemaatiliste vandalismiaktide suhtes".

Kiviõlis rüvetati nõukogude lendurite mälestuskivi
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Ida-Virumaal Kiviõlis rüvetasid vandaalid mälestuskivi, mis avati ja pühitseti alles hiljaaegu, 9. mai võidupühal. Ööl vastu 16. maid kriipisid tundmatud isikud langenute mälestuskivile eestikeelse solvangu: „Need mõrtsukad pommitasid minu vanaema, põlegu nad põrgus", kirjutas Sputnik Eesti täna.

"Euroopa liberaalsete väärtuste ohustamisest jutlustamise foonil näeme me niinimetatud "voonakeste vaikimist" riikliku toetuse osutamisel Läti neonatsidele. See on häbiks Euroopa Liidule ja NATO-le. Selline tegevus mahitab sisuliselt miljonite hukkunute mälestuse rüvetamist ja ignoreerib Nürnbergi tribunali otsust ning ÜRO Peaassamblee resolutsiooni natsismi heroiseerimise lubamatusest," ütles Lavrov.

Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Tagid:
kultiveerimine, rahvusradikaalne, natsism, russofoobia, Vene Föderatsiooni Julgeolekunõukogu, Nikolai Patrušev, Poola, Eesti, Ukraina, Balti riigid

Peamised teemad