17:59 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Uudised
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
1920

Euroopa Liidu Üldasjade nõukogu Brüsselis volitas Euroopa Komisjoni alustama läbirääkimisi Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumise lepingu üle ning andis selleks ka konkreetsed läbirääkimisjuhised

TALLINN, 22. mai — Sputnik. Samuti otsustati luua ajutine töörühm, mida hakkab juhtima nõukogu peasekretariaat, vahendas välisministeerium. Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures ja Eesti-sisese Brexiti-töörühma juhi Matti Maasika sõnul on nüüd läbirääkimiste alustamiseks eeltingimused loodud ja alates homsest tuleb neid juhiseid ka rakendada.

Ühendkuningriigi peaminister Theresa May ja Eesti peaminister Jüri Ratas
© AFP 2019 / Matthew Mirabelli

Läbirääkimisi loodetakse alustada peatselt pärast Ühendkuningriigi parlamendivalimisi ning esimene ülevaade läbirääkimiste käigust antakse liikmesriikidele juba juunikuisel üldasjade nõukogul ja ülemkogul.

„Esmajärjekorras soovime tagada inimeste õigused ja leppida kokku rahalistes kohustustes. Kogu see protsess toimub alaliste esindajate ja üldasjade nõukogu pideva ja hoolika tähelepanu all, samuti hoiame kursis Euroopa parlamenti, läbipaistvus on oluline meile kõigile," ütles Maasikas.

Euroopa Komisjon peab läbirääkimisi ülemkogu suuniste ja nõukogu läbirääkimisjuhiste kohaselt, pealäbirääkija on endine Komisjoni volinik ja Prantsuse tipp-poliitik Michel Barnier. Lahkumislepingule annab EL poolt nõusoleku Euroopa Parlament.

Komisjonile antud läbirääkimisjuhistes on kirjas, et ülemkogu suuniste kohaselt peetakse läbirääkimisi kahes etapis. Esimeses etapis käsitletakse vaid Ühendkuningriigi väljaastumist EL-ist ning tema vabastamist kõikidest EL-i liikmelisusega kaasnevatest õigustest ja kohustustest.

Kui selles osas on saavutatud piisavalt edu, võib ülemkogu anda nõusoleku alustada läbirääkimiste teist etappi ehk hakata pidama esialgseid ja ettevalmistavaid arutelusid tulevase suhte ja üleminekukokkulepete üle. 

Ühendkuningriigiga tulevaste suhete lepingu saab sõlmida alles siis, kui UK-st on saanud kolmas riik. Praegused läbirääkimisjuhised puudutavad üksnes läbirääkimiste esimest etappi, neid uuendatakse vastavalt vajadusele. 

Üldasjade nõukogu otsustas luua ka vastava artikkel 50 töörühma, kes abistab liikmesriikide alalisi esindajaid. Nendega koostöös tagatakse läbirääkimiste pidamine vastavalt ülemkogu suunistele ja nõukogu läbirääkimisjuhistele ning antakse juhtnööre läbirääkijale.

Ühendkuningriigis toimus 23. juunil referendum. Lahkumist Euroopa Liidust pooldas 51,9 protsenti hääletanutest, Euroopa Liitu jäämist aga 48,1 protsenti, selgub lõplikest andmetest, kui loetud olid hääled kõigis 382 ringkonnas.

Lõpliku tulemuse järgi hääletas lahkumise poolt 17,4 miljonit inimest ning ühenduse liikmeks jäämist toetas 16,1 miljonit inimest. Hääletamas käis 33,6 miljonit inimest ehk 72,2 protsenti hääleõiguslikest kodanikest.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
mandaat, läbirääkimised, Brexit, EL üldasjade nõukogu, EL, Euroopa Komisjon, Matti Maasikas, Brüssel, Suurbritannia, Eesti

Peamised teemad