11:55 22. Juuli 2018
Kuula otse
 • USD1.1670
 • RUB74.0532
Baltimaad on muutunud NATO sõjaväebaaside teenindusalaks

Baltimaad on muutunud NATO sõjaväebaaside teenindusalaks

© REUTERS / INTS KALNINS
Uudised
lühendatud link
31957

Balti riigid valisid endale ise Venemaa ja NATO vahelise puhvertsooni rolli, muutudes sisuliselt Põhja-Atlandi alliansi sõjaväebaaside teeninduskohaks

TALLINN, 23. mai — Sputnik. Sellest rääkis poliitikateaduste doktor ning ajalooteaduste kandidaat, Peterburi Riikliku Ülikooli dotsent Natalja Jerjomina Sputniku raadiosaates. Tema sõnul täidavad Eesti, Läti ja Leedu praegu kõiki puhverriikide ülesandeid, mis kajastub üsna ebasoodsalt nende riikide majanduses.

Kevadtorm Eestis
Kaitseväe Peastaap / rms Karl Johanson

Võtnud kunagi sellise ühemõttelise positsiooni, ei saa Baltikum enam oma majandussuunda muuta — kõik, mis tal üle jääb, on luua siia oma baase paigutavale NATO-le vajalikke töökohti ning süüdistada kõigis oma hädades järjekindlalt Venemaad, arvab ekspert.

Ehkki just tänu headele suhetele Venemaaga võiks Baltimaad teenida küllaltki head tulu näiteks transiidi- või turismisektorist, rõhutas Jerjomina. Kusjuures Euroopa Liit, lisas ta, ei ole üldse huvitatud Balti riikide majanduse päästmisest ega kavatsegi aidata taastada siinset majandust, mille hävitamisele ta ise kunagi käe külge pani.

Euroopa Liit käsitleb Baltimaid vaid odava tööjõu allikana ja veel ühe müügikohana oma kaupade turustamiseks, lausus ekspert kokkuvõtteks.

NATO paigutab 2017. aastal Balti riikidesse ja Poolasse neli rahvusvahelist pataljoni. Iga allüksususe koosseisus võib olla 800 kuni 1200 inimest.

Eestisse saabunud NATO rahvusvahelise pataljoni lahinguüksuse raamriigiks on Ühendkuningriik, Läti puhul Kanada, Leedus Saksamaa ning Poolas USA.

8. mail algas 15. korda kaitseväe õppus Kevadtorm, mis ligi 9000 osalejaga Eestist, liitlas- ja partnerriikidest on senistest Kevadtormidest suurim. Esimene Kevadtormi õppus peeti 2003. aastal Lääne-Virumaal.

Lisaks eestlastele ja Tapal paiknevatele brittidele, prantslastele, taanlastele ja ameeriklastele osalevad Kevadtormil kaitseväelased Kanadast, Saksamaalt, Hollandist, Poolast, Soomest, Rootsist, Lätist, Leedust, Ukrainast ja Gruusiast.

Taevas võib näha USA, Poola, Belgia ja Hispaania lennuvahendeid. Üle Eesti peetava Kevadtormi lõpurivistus peetakse 25. mail kaitseväe keskpolügoonil, õppus lõpeb 26. mail.

Moskvast on korduvalt teatatud, et ei olda huvitatud NATO-ga vastasseisu eskaleerimisest — ei Baltikumi piirkonnas ega kus iganes, ja rõhutatud, et Venemaa ei tungi kunagi kallale ühelegi NATO riigile.

Tagid:
puhvertsoon, sõjaväebaas, NATO, Natalja Jerjomina, Baltimaad, Poola, Balti riigid

Peamised teemad

 • Kadriorg saab 300-aastaseks

  Kadrioru pargiansambli sünniks loetakse 22. juulit 1718, mil Vene tsaari Peeter I käsul alustati Tallinna lähistele uue euroopaliku suvelossi rajamist. Pühapäeval, 22. juulil tähistatakse suurt juubelipäeva terves Kadriorus.

  7
 • Vene välisminister ja Mike Pompeo

  Vene välisminister Sergei Lavrov ja USA välisminister Mike Pompeo arutasid telefonivestluses riigipeade Helsingi tippkohtumise järel kahe riigi suhete arendamise väljavaateid ning nende normaliseerimist, teatas Vene välisministeerium.

  13
 • Illustreeriv foto

  Venemaa kodanikud jälgivad teatava rahuloluga, kuidas viimane tõeline impeerium palavikus viskleb. Püüe saada "uuesti suureks" tähendab heita endalt mittejõukohane imperiaalne taak ja säilitada võimaluse korral impeeriumiks olemisest tulenev kasu

  45