16:50 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
33757

Balti riigid valisid endale ise Venemaa ja NATO vahelise puhvertsooni rolli, muutudes sisuliselt Põhja-Atlandi alliansi sõjaväebaaside teeninduskohaks

TALLINN, 23. mai — Sputnik. Sellest rääkis poliitikateaduste doktor ning ajalooteaduste kandidaat, Peterburi Riikliku Ülikooli dotsent Natalja Jerjomina Sputniku raadiosaates. Tema sõnul täidavad Eesti, Läti ja Leedu praegu kõiki puhverriikide ülesandeid, mis kajastub üsna ebasoodsalt nende riikide majanduses.

Kevadtorm Eestis
Kaitseväe Peastaap / rms Karl Johanson

Võtnud kunagi sellise ühemõttelise positsiooni, ei saa Baltikum enam oma majandussuunda muuta — kõik, mis tal üle jääb, on luua siia oma baase paigutavale NATO-le vajalikke töökohti ning süüdistada kõigis oma hädades järjekindlalt Venemaad, arvab ekspert.

Ehkki just tänu headele suhetele Venemaaga võiks Baltimaad teenida küllaltki head tulu näiteks transiidi- või turismisektorist, rõhutas Jerjomina. Kusjuures Euroopa Liit, lisas ta, ei ole üldse huvitatud Balti riikide majanduse päästmisest ega kavatsegi aidata taastada siinset majandust, mille hävitamisele ta ise kunagi käe külge pani.

Euroopa Liit käsitleb Baltimaid vaid odava tööjõu allikana ja veel ühe müügikohana oma kaupade turustamiseks, lausus ekspert kokkuvõtteks.

NATO paigutab 2017. aastal Balti riikidesse ja Poolasse neli rahvusvahelist pataljoni. Iga allüksususe koosseisus võib olla 800 kuni 1200 inimest.

Eestisse saabunud NATO rahvusvahelise pataljoni lahinguüksuse raamriigiks on Ühendkuningriik, Läti puhul Kanada, Leedus Saksamaa ning Poolas USA.

8. mail algas 15. korda kaitseväe õppus Kevadtorm, mis ligi 9000 osalejaga Eestist, liitlas- ja partnerriikidest on senistest Kevadtormidest suurim. Esimene Kevadtormi õppus peeti 2003. aastal Lääne-Virumaal.

Lisaks eestlastele ja Tapal paiknevatele brittidele, prantslastele, taanlastele ja ameeriklastele osalevad Kevadtormil kaitseväelased Kanadast, Saksamaalt, Hollandist, Poolast, Soomest, Rootsist, Lätist, Leedust, Ukrainast ja Gruusiast.

Taevas võib näha USA, Poola, Belgia ja Hispaania lennuvahendeid. Üle Eesti peetava Kevadtormi lõpurivistus peetakse 25. mail kaitseväe keskpolügoonil, õppus lõpeb 26. mail.

Moskvast on korduvalt teatatud, et ei olda huvitatud NATO-ga vastasseisu eskaleerimisest — ei Baltikumi piirkonnas ega kus iganes, ja rõhutatud, et Venemaa ei tungi kunagi kallale ühelegi NATO riigile.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
puhvertsoon, sõjaväebaas, NATO, Natalja Jerjomina, Baltimaad, Poola, Balti riigid

Peamised teemad