14:26 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
2431

Peaminister Jüri Ratas kohtus kolmapäeval Bukarestis Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumist ette valmistava ringreisi raames Rumeenia presidendi Klaus Iohannise ja peaminister Sorin Grindeanuga

TALLINN, 24. mai — Sputnik. Peaminister arutas Rumeenia riigipea ja valitsusjuhiga Euroopa Liidu tulevikuga seonduvat ja muid mõlemale riigile olulisi teemasid, teatab valitsuse kommunikatsioonibüroo. Eesti ja Rumeenia suhted on väga heas seisus, meie vaated on lähedased, kinnitas Ratas.

"Väärtustame Rumeenia panust partnerina Balti õhuturbesse ja NATO Euroopa raketikaitse arendamisse," sõnas peaminister ja lisas, et Euroopa julgeolekule on oluline nii seesmine kaitseareng kui naabruses toimuv. Rumeenia kaitsekulutuste jõudmine 2%-ni näitab kindlameelset pühendumist ühiste väärtuste kaitsele.

"Väga põhimõtteline siht Eesti jaoks eesistumise ajal on Euroopa hoidmine ühtse ja otsustusvõimelisena," rõhutas peaminister Eesti eesistumise prioriteete tutvustades. Eesti soovib ehitada ja toetada avatud ning uuendusmeelse majandusega Euroopat, hoida Euroopat turvalisena, edendada digitaalset Euroopat ning andmete vaba liikumist ja tagada, et EL-i tegevus oleks kaasav ja kestlik. 

"Rumeenia ja Eesti koostööl on suur potentsiaal ka IKT valdkonnas, sest Rumeenias on eeskujulik digitaristu ning mõlema riigi IT-sektor on kiiresti arenev," sõnas peaminister. Ta tõdes ka, et hiljuti vastastikku avatud saatkonnad on andnud märkimisväärse tõuke kahepoolse majanduskoostöö võimalustele ja ettevõtluse edendamisele.

Potentsiaali on turismil, kavandamisel on koostöö lennunduses. Eesti 100 ja Rumeenia 100 tähistamine järgmisel aastal omab sügavat sümboolset tähendust ning avab võimaluse ajaloo ja kultuuri tutvustamiseks vastakuti. Peaminister märkis lisaks, et Eesti toetab Rumeenia liitumist Schengeni viisaruumiga.

Ratase sõnul on Eesti eesistumise üheks olulisemaks teemaks ka idapartnerluse edendamine. "Tervitame Rumeenia soovi panustada Idapartnerluse Keskusesse Tallinnas," ütles Ratas.

Peaministri sõnul on Euroopa Liidu tuleviku edu võti ühine pingutamine. "Seisame endiselt silmitsi mitme väljakutsega — olgu selleks naabrusest lähtuv põgenikekriis, Euroopa majanduse elavdamine või Venemaa destruktiivne sekkumine naabruses. Samuti meenutas äsjane terrorirünnak Manchesteris, et terrorismivastane võitlus on meie kõigi ühine vastutus," ütles Ratas.

Tavapäraselt külastab alustava eesistujamaa valitsusjuht võimalikult paljusid Euroopa Liidu liikmesriike, et tutvustada eesistumise prioriteete, programmi ning arutada võimalusi koostöö tihendamiseks. Sel visiidil külastab peaminister Ratas Slovakkiat, Ungarit, Tšehhit, Sloveeniat ja Rumeeniat.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
eesistumine, visiit, EL, Klaus Iohannis, Jüri Ratas, Rumeenia, Eesti

Peamised teemad