10:02 21. September 2017
Tallinn+ 9°C
Kuula otse
Kohtumiste fookuses olid lõhed, illustratiivne foto

Pomerants: Soome lahe lõhe tuleb sõbralikult ära jagada

© Sputnik / Александр Пирагис
Uudised
lühendatud link
1410

Keskkonnaminister Marko Pomerants külastas Helsingit, kus kohtus Soome põllumajanduse ja metsanduse ministri Jari Leppäga ning Soome parlamendi metsandus- ja põllumajanduskomitee liikmetega

TALLINN, 24. mai — Sputnik. Kohtumiste fookuses olid lõhed, täpsemalt järgmiseks aastaks jagatav Soome lahe lõhekvoot ja lõhe majandamise kava. Eesti ettepanek on jätta kvoot vähemalt 2017. aasta tasemele ehk siis tohib välja püüda 1075 lõhet, teatab keskkonnaministeerium.

Soome lahe lõhe populatsioonide olukord pole kiita, suurimad probleemid on Soome ja Venemaa populatsioonidega. Eestis on vastupidiselt olukord läinud aasta-aastalt paremaks. Meil on lõhe algupärased populatsioonid säilinud kolmes jões — Keila, Kunda ja Vasalemma omades. 

"Kuigi on inimesi, kes arvavad et milleks pingutada, Norra lõhe on supermarketis küll, ei saa mina selle mõtteviisiga nõustuda. Samahästi võiks käia kord aastas Norras puhast õhku hingamas. Meie pingutame ikka selle nimel, et meil jätkuks endal nii õhku kui kalu. Norras käime sellepärast, et on ilus," ütles Pomerants.

Lõhe populatsioonide taastamisel mängib olulist rolli Euroopa Liidu lõhe majandamiskava, mille Eesti soovib eesistumise ajal fookusesse tõsta ja jätkata EL Nõukogus 2012. aastal seiskunud arutelu. Selle nimel tuleb aga palju regionaalset koostööd teha asjassepuutuvate liikmesriikidega.

Keskkonnaminister Marko Pomerants osaleb täna ja homme Euroopa Liidu keskkonnaministrite mitteametlikul kohtumisel, kus räägitakse merekeskkonna kaitsest
© Sputnik / Всеволод Тарасевич

Soome on lõhemajandamisel üks Läänemere tähtsamaid riike, panustades suuresti Botnia lahe lõhepopulatsiooni. Soome ja Venemaa lõhejõgede halb seisund mõjutab oluliselt Soome lahe lõhe seisundit, mistõttu on kvoodi määramisel oluline sellega arvestada. 

"Valitseb paradoksaalne olukord — meie jõgedes on olukord paranenud ja üldplaanis kärped poleks vajalikud, kuid naaberriikide olukord pole kiita," sõnas Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Kaire Märtin. Kvoodi soovituse teevad teadlased teatavaks järgmisel nädalal.

Veel arutati kvoodi vahetamise võimalusi ning lepiti kokku, et need lähevad vajadusel käiku. Soomel jääb üle Soome lahe kvooti ja Eestil avaosa kvooti.

Tagid:
lõhekvoot, populatsioon, lõhe, kala, Keskkonnaministeerium, Marko Pomerants, Soome laht, Soome, Eesti

Peamised teemad

 • Peaminister Jüri Ratas kohtus Brüsselis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckeriga

  Peaminister Jüri Ratas arutas kolmapäeval Brüsselis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckeriga, kuidas ta soovib edasi liikuda ambitsioonikate ideedega, mille käis välja nädala eest kõnes Euroopa Parlamendi ees.

  4
 • Sputniku videosillast osavõtjad

  Poliitikaeksperdid on veendunud, et ka pärast Venemaa sõjaväelaste väljaviimist Valgevene territooriumilt jätkavad lääne poliitikud neid ühisõppusi teravalt kritiseerima

  21
 • Rein Müllerson

  Rahvusvahelise meediaklubi Formaat A3 kutsel Krimmi külastanud Tallinna Õigusinstituudi direktor, õigusteaduste doktor professor Rein Müllerson rääkis oma visioonist tänase maailma poliitilise olukorra suhtes.

  46