09:44 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0791
  • RUB82.4810
Uudised
lühendatud link
3320

Eesti supelrannad ei ole jõudnud Euroopa kõige puhtama veega randade nimistusse, kuid nagu Euroopa Komisjoni aruanne näitab, on need supluseks täiesti ohutud

ТАLLINN, 25. mai — Sputnik. Üle kaheksakümne protsendi Euroopa supelrandade vetest vastab kõige kõrgematele kvaliteedinõuetele. Selle tulevastele puhkajatele rõõmustava uudise tegi teatavaks Euroopa Komisjon, märkides, et kõige kõrgematele kvaliteedinõuetele vastavaid supluskohti on Euroopas juurde tekkinud. Eesti ei ole kõige ohutumate supluskohtadega riikide nimekirjas küll esimeste seas, kuid olukord on siin täiesti rahuldav.

Euroopa Komisjoni puhkuste-eelse perioodi traditsiooniline aruanne Euroopa supelrandade vee kvaliteedi kohta, mis neil päevil Brüsselis avaldati, kätkeb asjaomast infot peagu kõikide populaarsete suvitus- ja supluspaikade kohta. On märgitud, et 85% supelrandadest, mille suplusvee kvaliteet on pideva jälgimise all, vastas 2016. aasta andmete kohaselt EL-i kõrgeimatele kvaliteedikriteeriumitele, mis tähendab, et need suplusveed ei sisalda vähimalgi määral tervisele ohtlikku saastet ega mikroorganisme. Samahästi kui kõik Euroopa supelrannad — 96% — vastavad elementaarsetele ohutusnõuetele.

Pärnu merevees elutsevad enterokokid

Eesti supelrannad ei küüni oma vee kvaliteeditaseme poolest paraku üleeuroopalise keskmise tasemeni.

Ainult 36 randa 54 Euroopas tuntud supluskohast vastavad kõige kõrgematele kvaliteedinõuetele, mis võrdub umbes 67%-ga kõigist riigi supelrandadest, ülejäänud aga on tunnistatud lihtsalt ohutuiks. Supleja vaatevinklist ei ole säärane vee kvaliteeditaseme gradatsioon päriselt arusaadav ega nähtavasti ka eriti oluline — tuleb vaid teada, et antud konkreetses kohas suplemine on tervisele ohutu. Kuid Euroopa Liidu ranged nõuded erinevate vees sisalduvate ainete ja mikroobide osas innustavad kohalikke võime keskkonna üle sügavalt järele mõtlema ja soodustavad panustamist vastavaisse investeeringutesse.

Eesti Terviseameti ametlik veebileht, kus on võimalik Eesti supelrandade vete kohta kõike teada saada, sedastab eelkõige, et tuntud Pärnu Mai ranna merevesi sisaldab normikohasest enamal määral soolestiku enterokokke. Nende määr ei ole küll liiga kõrgele tõusnud, kuid siiski ebameeldiv — eriti ettevaatlikud lääne arstid lausa ei soovita säärasel juhul suplema minna. Aga öelge nüüd, millal mingid silmale nähtamatud pisielukad meie tulest, veest ja pikast talvest läbi käinud inimesi on suutnud peatada! Ähmane oht kõhulahtisuseks ei kaalu üles kahvatu nahaga eestimaalaste soovi sukelduda Läänemere jahedatesse lainetesse.

Tagid:
kvaliteet, vesi, supelrand, Euroopa Komisjon, Pärnu

Peamised teemad