16:16 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Uudised
lühendatud link
1910

Riigikogu aseesimees Taavi Rõivas rõhutas oma esinemises Ida-Ukrainas Harkivis toimuval julgeolekukonverentsil, et konflikt Ukrainas mõjutab kogu Euroopa julgeolekut

TALLINN, 29. mai — Sputnik. "Ei ole võimalik, et ühes Euroopa servas toimub sõjaline konflikt ning teine osa Euroopast jääb sellest mõjutamata. Euroopa julgeolek on üks tervik ning Ukrainas toimuv meie ühine mure," sõnas Rõivas.

Ta märkis, et Venemaa eesmärk on luua ebastabiilsus ka mujal Euroopas, kasutades selleks laialdast tööriistakasti alates propagandast ja valeinformatsioonist kuni küberrünnakuteni: "Ka hübriidohtudesse tuleb suhtuda sama tõsiselt kui konventsionaalsesse rünnakusse, sest nende eesmärk on sarnane — lõhkuda Euroopa ühtsust ning suurendada selle kaudu Venemaa geopoliitilist kaalu. Eestil on sel teemal märkimisväärsed teadmised ning mõistagi peab olema ka valmisolek neid jagada."

Rõivas on Harkivis kuni 31 maini. Lisaks esinemisele julgeolekukonverentsil on plaanis veel mitmed kohtumised Ukraina poliitikute ning julgeolekuekspertidega. Homme, teisipäeval külastab Rõivas ka Slovjanskit, et kohtuda Ukraina sõduritega ning saada ajakohast teavet otseallikast.

Krimmi pärast on puhkenud rahvusvaheline kriis Venemaa ja Ukraina vahel, millesse on nüüdseks haaratud kogu rahvusvaheline kogukond: Euroopa Liit ja selle liikmesriigid, NATO ja selle liikmesriigid eesotsas Ameerika Ühendriikidega, ÜRO ja selle Julgeolekunõukogu ja Peaassamblee, Euroopa Nõukogu ja selle Parlamentaarne Assamblee, Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon. Vaatlejate hinnangul on tegemist sügavaima kriisiga lääneriikide ja Venemaa suhetes pärast külma sõda.

Juhtivate tööstusriikide ühendus G7 liikmed, sealhulgas Ühendriigid, avaldasid laupäeval valmisolekut karmistada Venemaale pärast Krimmi annekteerimist kehtestatud sanktsioonid.

16. mail avalikustati Ukraina presidendi Petro Porošenko määrus 15. maist, millega ta kinnitas Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu otsuse kehtivusajalt pikendada ja ühtlasi laiendada nimekirja Vene Föderatsiooni füüsilistest ja juriidilistest isikutest, kelle suhtes on kehtestatud piirangud. Laiendatud nimekirja kuulub 1228 füüsilist ja 468 juriidilist isikut.

Eeskätt kehtestab Ukraina piirangud terve hulga vene meediaväljaannete suhtes, samuti keelatakse riigis ligipääs sotsiaalvõrgustikele VKontakte, Odnoklassniki, otsingumootorile Yandex ja meiliserverile mail.ru. Määruses on sedastatud, et see jõustub avaldamise päeval ehk 17. mail.

Suvel tasub oodata tuhandeid Ukraina turiste, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland väljendas murelikkust seoses mitmete veebiteenuste ja sotsiaalvõrgustike tõkestamisega Ukraina territooriumil.

„Suhtlusvõrgustike, otsingumootorite, meiliteenuste ja uudisteportaalide blokeerimine läheb vastuollu meie üldkehtivate arusaamistega sõnavabadusest ja meediavabadusest," sõnas ta.

Venemaad oleks pidanud 2017. aasta Eurovisioonil esindama Julia Samoilova lauluga „Flame Is Burning", kuid Ukraina julgeolekuteenistus keelas lauljannal tema Krimmis toimunud esinemise tõttu riiki sisenemise.

Euroopa Ringhäälingute Liit tegi Venemaale ettepaneku transleerida etteaste satelliitside kaudu või võistleja välja vahetada. Telekanal Pervõi Kanal nimetas mõlemat varianti vastuvõetamatuks ja oli sunnitud ülekandest loobuma.

Tagid:
mõju, konverents, julgeolek, konflikt, Taavi Rõivas, Ida-Ukraina, Harkiv, Euroopa, Krimm, Venemaa

Peamised teemad