22:22 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
3220

Peaminister Jüri Ratas kohtus Nicosias Küprose presidendi Nicos Anastasiadesega ning Ateenas Kreeka peaministri Aléxis Tsiprasega

TALLINN, 30. mai — Sputnik. Kohtumiste fookuses olid Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteedid ning infovahetus olulistel päevakajalistel teemadel Euroopa Liidus ja mujal, vahendab valitsise kommunikatsioonibüroo.

"Hoolimata geograafilisest kaugusest on Eesti ja Küprose suhted head. Küpros on edukas näide majandusprogrammi elluviimisest ja majanduskriisist väljumisest. Meie majanduslik koostöö ja koostöö IKT valdkonnas on tihedad," ütles Ratas.

Peaministri sõnul on teineteisemõistmine digiteemadel eriti soodne meie eelseisva eesistumise valguses, kus digi jookseb punase niidina läbi mitmete erinevate teemade, seega on Küpros meile kindlasti konstruktiivne partner nendes küsimustes.

Peaminister avaldas kohtumisel lootust, et Küprose ühinemisläbirääkimised leiavad õiglase ja elluviidava lahenduse nagu on ette näinud ÜRO vastavad resolutsioonid. "Euroopa Liit on oma olemuselt rahuprojekt ning läbimurre Küprose ühinemisläbirääkimistel oleks kroonijuveeliks igale eesistujale. Loodame, et kaks kogukonda, kes on selle protsessi juhid, jõuavad ühinemisläbirääkimistel üksmeelele," sõnas Ratas. 

Peaminister avaldas Küprosele toetust, et Türgi tunnustaks Ankara protokolliga võetud kohustust kohelda kõiki Euroopa Liidu liikmesriike tolliliidus võrdselt.

"Meie siht on ehitada ja toetada avatud ja uuendusmeelse majandusega Euroopat, hoida Euroopat turvalisena, edendada digitaalset Euroopat ning andmete vaba liikumist ja tagada, et EL-i tegevus oleks kaasav ja kestlik," ütles Ratas Eesti eesistumise prioriteete kommenteerides. Peaministri sõnul on Eesti kui Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja üks olulisemaid ülesandeid ka Euroopa Liidu ühtse ja otsustusvõimelisena hoidmine.

Kohtumine Kreeka peaministriga

Peaminister kohtus eile Ateenas Kreeka peaministri Aléxis Tsiprasega. „Eesti ja Kreeka koostöö sõjapõgenike ümberpaigutamisel on hea. Eesti on ümber paigutanud 130 põgenikku ehk 64% oma osast Kreeka suunal, mis on oluliselt kõrgem kui Euroopa Liidu liikmesriikide panus keskmiselt," sõnas Ratas ja lisas, et selle põhjuseks on ametkondade vahelise koostöö edu.

„Euroopa Liidu ja Türgi lepe on edulugu, viies rändesurve Lääne-Balkani rändeteelt praktiliselt nulli," ütles Ratas. Peaminister lisas, et Lääne-Balkani riikidele antud Euroopa perspektiiv on jätkuvalt piirkonna julgeoleku, arengu ja stabiilsuse võtmetegur.

Peaminister kinnitas, et Eesti eesistumise üks olulisi teemasid saab olema ka piirikontrolli meetmete tugevdamine ja varjupaigasüsteemi reform Euroopa tasandil. 

Majandussuhetest rääkides ütles Ratas, et Kreeka on eestlaste jaoks populaarne turismisihtkoht — eelmisel aastal külastas Kreekat üle 40 000 eestlase ning see arv on kasvavas trendis. Peaministri sõnul on on kahe riigi suhetes kasvupotentsiaal eelkõige IKT valdkonnas. „Eesti on valmis Kreekaga jagama teadmisi ja kogemusi e-riigi arendamisel," ütles peaminister oma Kreeka kolleegile.

Tavapäraselt külastab alustava eesistujamaa valitsusjuht võimalikult paljusid Euroopa Liidu liikmesriike, et tutvustada eesistumise prioriteete, programmi ning arutada võimalusi koostöö tihendamiseks. Sel visiidil külastab peaminister Ratas Kreekat ja Küprost.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
infovahetus, prioriteet, eesistumine, visiit, EL Nõukogu, Jüri Ratas, Küpros, Kreeka

Peamised teemad