05:33 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Uudised
lühendatud link
6910

31. mail valiti ÜRO Peaassambleel EV Alalise Esinduse diplomaat ÜRO juures Terje Raadik Peaassamblee desarmeerimise, relvastuskontrolli ja rahvusvahelise julgeoleku küsimustega tegeleva 1. komitee asepresidendiks

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Eesti saab ÜRO süsteemis vastutusrikka positsiooni täita ka valdkonnas, mis on tähtis globaalse julgeoleku tagamisel ja multilateraalse koostöö edendamisel, teatab välisministeerium.

Asepresidentuur tähendab kuulumist komitee büroosse, mis on kõrgem komitee juhtorgan ja vastutab komitee töö korralduslike ja sisuliste küsimuste eest. Terje Raadik alustab tööd komitee asejuhina ÜRO Peaassamblee 72. istungjärgu alguses käesoleva aasta sügisel.

ÜRO peaassambleel on kuus temaatilist komiteed, mille juhtimine on jaotatud regionaalsete gruppide vahel rotatsiooni alusel. Eesti diplomaat valiti komiteesse Ida-Euroopa riikide grupi esindajana. ÜRO PA 72. istungjärgu 1. komitee presidendiks on Iraak, büroosse kuuluvad teiste asepresidentidena lisaks Eestile veel Venezuela, Liechtensteini ja Lõuna-Aafika Vabariigi esindajad.

Eesti suursaadik hakkab juhtima ÜRO Peaassamblee majandus- ja rahanduskomitee tööd

ÜRO Peaassambleel valiti Eesti alaline esindaja ÜRO juures suursaadik Sven Jürgenson Peaassamblee majandus- ja rahanduskomitee (2. komitee) esimeheks. Suursaadik Jürgenson alustab tööd komitee esimehena ÜRO 72. istungjärgu alguses septembris.

Eesti soov on olla ÜRO-s igakülgselt aktiivne ning on positiivne, et Eesti saab ÜRO süsteemis sellise kõrge ja vastutusrikka positsiooni täita. Jürgensoni sõnul on tema sooviks 2. komitee tööd juhtides anda oma panus selleks, et edendada ÜRO tööd arengukoostöö, arengurahastamise ja majandusküsimustega tegelemisel.

„Eesti soovib komitee töö juhtimisel olla nii efektiivne kui võimalik. Samuti soovime võtta aluseks 71. istungjärgul komiteed juhtinud Indoneesia saadiku Dian Triansyah Djani poolt saavutatu ning seda edasi viia," märkis Jürgenson.

Eesti on ÜRO 2. komiteed juhtinud ka kord varem, 2006-2007. 61. istungjärgu ajal oli komitee juhiks suursaadik Tiina Intelmann.

ÜRO peaassambleel on kuus temaatilist komiteed, mille juhtimine on jaotatud regionaalsete gruppide vahel rotatsiooni alusel. Eesti suursaadik valiti komiteesse Ida-Euroopa riikide grupi esindajana. 2. komitee pädevusse kuuluvad arengukoostöö, arengurahastamise ja majandusküsimused. 2. komitee esimehena hakkab Jürgenson kuuluma ka Peaassamblee üldkomiteesse, mille ülesandeks on Peaassamblee päevakorra koostamine ja kinnitamine.

Sven Jürgenson on Eesti alaline esindaja ÜRO juures alates 2015. aasta augustist. Aastal 2016 oli suursaadik Jürgenson ÜRO lastefondi UNICEF (United Nations International Children's Fund) nõukogu president ning aastatel 2015-2016 ÜRO Majandus- ja Sotsiaalnõukogu ECOSOC (Economic and Social Council) asepresident.

Eilsel istungil valiti ÜRO Peaassambleele ka uus president. Septembris ametist lahkuva Fidži saadiku Peter Thomson järel asub presidendi ametisse Slovakkia välisminister Miroslav Lajčák.

Tagid:
diplomaat, esimees, peaassamblee, ÜRO, Terje Raadik

Peamised teemad