03:31 01. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Uudised
lühendatud link
16 0 0

Maaeluminister Tarmo Tamm osaleb reedel Riias toimuval kõrgetasemelisel sigade Aafrika katku teemalisel kohtumisel

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Põllumajandusministrite ja peaveterinaaride delegatsioonid jagavad kohtumisel sigade Aafrika katku tõrje ja ennetusega seotud kogemusi ning arutavad riikidevahelisi koostöövõimalusi, teatab maaeluministeerium.

Kohtumisel osalevad Euroopa Komisjoni tervishoiu ja toiduohutuse volinik Vytenis Andriukaitis ning põllumajandusministrite ja peaveterinaaride delegatsioonid Eestist, Leedust, Soomest, Poolast, Saksamaalt, Ungarist, Rumeeniast, Slovakkiast, Venemaalt, Valgevenest, Moldovast, Ukrainast ja Gruusiast.

Eesti meetmed seakatku vastu võitlemisel pole piisavad ning nii ohustab Eesti ka veel taudivabasid riike
© Sputnik / Максим Богодвид

Maaeluministrit saadavad kohtumisel toiduosakonna juhataja Martin Minjajev ning kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler Olavi Petron. Samuti osaleb kohtumisel Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.

Euroopa Komisjoni hinnangul pole Eesti meetmed seakatku vastu võitlemisel piisavad ning nii ohustab Eesti ka veel taudivabasid riike, vahendas Sputnik Eesti aasta alguses.

Veterinaar- ja Toiduamet kontrollis märtsis bioohutusnõuete täitmist kõikides Eestis registreeritud seapidamiskohtades. Veterinaarametnikud kontrollisid kokku 194 seakasvatust, millest 143 kohas peeti sigu. Tehti üheksa ettekirjutust, neist seitse ettekirjutust sigalat ümbritseva tarastuse parandamise vajaduse kohta.

Vastab nõuetele 99,3 protsenti seakasvatustest. Veterinaar- ja Toiduameti loomatervishoiu osakonna juhataja Harles Kauba sõnul suhtuvad seakasvatajad bioohutusnõuete täitmisse täie tõsidusega.

Veterinaar- ja Toiduamet kontrollis märtsis bioohutusnõuete täitmist kõikides Eestis registreeritud seapidamiskohtades
© Sputnik / Александр Кондратюк

„Bioohutusnõuete täitmine ja teadlikkus nõuetest on tänu veterinaarametnike kontrollidele ja nõustamisele oluliselt paranenud. Seakatku oht Eestis püsib ja nõuab seakasvatajatelt järjepidevat hoolsust," ütles Kaup.

Teadmiseks

• Üle Eesti kehtib sigade väljas pidamise keeld. Taudistunud aladel peab farmiomanik välistama metssigade ligipääsu kodusigadele ning kõigile vahenditele ja materjalidele, mis võivad farmis peetavate sigadega kokku puutuda.

• Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid inimesed võivad viirust edasi kanda. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioohutuse nõudeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

• Müügil oleva sealiha söömine on ohutu.

• Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.

Tagid:
kõrgetasemeline, kohtumine, Aafrika seakatk, Maaeluministeerium, Tarmo Tamm, Läti, Riia

Peamised teemad