15:04 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Uudised
lühendatud link
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
44597

President Kersti Kaljulaid kandis fašistide ilmumise Eestis "Vene propaganda" arvele

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. President Kersti Kaljulaid süüdistas telekanalis "Dožd" "Vene propagandat" soovis näidata, et Balti riigis on fašistid ja selleks tuli nad kusagilt sisse "tuua".

Kreml
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Saate "Inimene vihma käes" juht Konstantin Eggert märkis, et Eesti piirilinnas Narvas, mille elanikkonna enamus on venekeelne, nägi ta rohkesti tundemärke ametliku Venemaa suurest populaarsusest. Kusjuures just ametliku, mitte "Tšaikovski Venemaa" ("Tšaikovski Venemaa" — sõnaühend, millega liberaalsete venelaste kõnepruugis tähistatakse haritud, edumeelseid võimust eraldi olevaid venemaalasi, vrd Eestis levinud mõisted "Teine Eesti", "Tädi Maali" jms. — toim.) populaarsusest.

Saatejuht rääkis Vene lippude ja Venemaa president Vladimir Putini piltidega ehitud kallitest autodest ja palus Eesti presidendil olukorda kommenteerida.

President Kersti Kaljulaid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kaljulaid teatas, et inimeste arvamused Eestis võivad olla erinevad, kuid ühes ollakse ühel meelel: "keegi ei taha ärgata ja avastada end Vene Föderatsiooni elanikuna." „Kõik tahavad elada Euroopa standardite järgi. See puudutab elu, vabadusi, väärtusi, et iga inimene võiks kinnitada oma auto külge mingi oma lipu ja ei saaks seejuures karistatud selle eest, et ei toeta ametlikku seisukohta," rõhutas Kaljulaid.

Ta lisas, et liberaalset demokraatiat hindavad Eestis kõik. „Loomulikult on olnud juhtumeid, kui kellelegi on olnud vajalik näidata, et Eestis on fašistid. Ja neid on tulnud kuskilt sisse tuua, sest Eestist ei suudetud neid leida. Me mõistame hästi, kust see tuleb — see on Vene propaganda," teatas Kaljulaid.

Presidendi sõnul "kannatab Eesti propaganda mõju all teiste riikidega võrreldes veel vähe".

Kaljulaidi avaldus fašistide väljast Eestisse sissetoomisest paistab seda enam imelik, et Sinimäel toimub igal aastal SS veteranide kokkutulek. Sellel osalejad asetavad pärgi hitlerliku sõjaväe koosseisu kuulunud 20. Waffen-SS Grenaderidiviisi, samuti Taani, Hollandi ja Norra langenud SS-leegionäride haudadele.

Сбор ветеранов 20-й гренадерской дивизии СС в Эстонии.
© Sputnik / Алексей Олисько
Sinimäel toimub igal aastal SS veteranide kokkutulek

Lisaks osalevad Eesti esindajad endiste Waffen-SS Läti leegionäride ja nende poolehoidjate rongkäigus Riias, mida korraldatakse samuti igal aastal. Sel aastal oli Eestist pärit ratastoolis vanur-leegionär rongkäigu kõige tähelepanuväärsem osaleja. Eestlane šokeeris fotograafe oma natsitervituseks tõstetud käega.

Мероприятия Дня легионеров в Риге 16 марта 2017 года
© Sputnik / Sergey Melkonov
Eestist pärit ratastoolis vanur-leegionär oli endiste Waffen-SS Läti leegionäride ja nende poolehoidjate rongkäigu kõige tähelepanuväärsem osaleja

Venemaal on Euroopa tähelepanu korduvalt juhitud mõningate riikide katsetele "sulgeda silmad üha tugevnevate neonatsitendentside ja Teises maailmasõjas hukkunute ausammaste ning matmispaikade suhtes toimepandavate süstemaatiliste vandalismiaktidele".

"Euroopa liberaalsete väärtuste ohustamisest jutlustamise foonil näeme me niinimetatud "voonakeste vaikimist" riikliku toetuse osutamisel Läti neonatsidele. See on häbiks Euroopa Liidule ja NATO-le. Selline tegevus mahitab sisuliselt miljonite hukkunute mälestuse rüvetamist ja ignoreerib Nürnbergi tribunali otsust ning ÜRO Peaassamblee resolutsiooni natsismi heroiseerimise lubamatusest," ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Mis puutub president Kaljulaidi sõnu igaühe õiguse kohta kinnitada Eestis karistust kartmata autole "mingi oma lipp", siis unustab president ilmselt, kuidas Eestis ja teistes Balti riikides, samuti Ukrainas, reageeritakse Georgi lintidele ja nõukogude sümboolikale.

Üks selline juhtum toimus alles hiljuti, Suures Isamaasõjas saavutatud võidu aastapäeva eel. MTÜ "Добросвѣтъ" (Dobrosvet) liikmel Elina Jessakovalt ja tema abikaasalt võeti Vene-Eesti piiri ületamisel tollikontrollis ära kera Georgi linti ja Venemaa trikoloori ning kümmekond võidupäevale pühendatud kujundusega ümbrispaberis šokolaadi. Oma tegu põhjendas toll sellega, et Jessakovalt äravõetud esemed on äritegevusele viitavas koguses.

Eelmisel aastal leidis laia kajastamist juhtum, kus liiklusmühakas ei lubanud parkimisalale noort naist, sest autole oli kinnitatud Georgi lindike.

Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Tagid:
fašist, intervjuu, propaganda, Dožd, Kersti Kaljulaid, Narva, Eesti, Venemaa

Peamised teemad