22:51 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
1731

Välisminister Sven Mikser rõhutas reedel kohtumisel Soome välisministri Timo Soiniga 100. juubelit tähistavate Soome ja Eesti pikaajalise ning lähedase sõpruse olulisust

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. Välisministrid rõhutasid kohtumisel EL-Ameerika Ühendriikide tiheda koostöö olulisust, sealhulgas julgeoleku ja kaubanduse alal ning arutasid koostööd Euroopa Liidu päevakajalistes küsimustes juulis algava Eesti eesistumise kontekstis, vahendab välisministeerium.

„Loodame ka eesistumisel edukat koostööd Soomega, kes on meile mitmetes keerulistes küsimustes toetav partner. Soovime mõlemad näha tugevat, otsustusvõimelist ja ühtset Euroopa Liitu, kellel on pärast Brexitit lähedane koostöö ja suhe ka Ühendkuningriigiga," lisas Mikser.

Välisministrid kõnelesid ka USA otsusest taganeda Pariisi kliimakokkuleppest. „See kahetsusväärne otsus ei muuda EL-i ega ka ülejäänud maailma suunda. Kliimamuutused on meie kõigi ühine mure ning seetõttu tuleb probleemiga tegeleda koos," sõnas Mikser ning märkis, et kliimamuutuste temaatika on Eesti jaoks prioriteet ka EL-i eesistumise ajal.

Mikser lisas, et Eesti EL-i eesistumise programmis on kesksel kohal ka digitaalse siseturu areng. „Andmevahetuskoostöö käivitumisega oleme Soomega teedrajavat panust andmas. Praeguseks on meil olemas tehniline valmisolek piiriüleste andmevahetusteenuste arendamiseks," lisas ta.

Välisministrid Mikser ja Soini arutasid ka EL-i ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika tugevdamist, sealhulgas võimekust tulla toime hübriidohtudega. „Soome on võtnud siin initsiatiivi Euroopa hübriidohtude vastase oivakeskuse asutamisega Helsingis. Me oleme otsustanud keskusega liituda ja teeme seda lähiajal," lisas Mikser.

Venemaaga seonduvalt kõneldi olukorrast Ukrainas ning Süürias.

Eesti ja Soome majandus on tihedalt põimunud, kuid Mikseri sõnul on veel kasutamata võimalusi. „IT koostöö ning energia- ja transpordiühenduste edendamine looks uusi inspireerivaid võimalusi meie kodanikele ja ettevõtjatele," sõnas välisminister. Mikser märkis ka Balticconnectori olulisust gaasituru arenguks. Veel käsitlesid välisministrid Rail Baltic projektiga seonduvat.

„Eesti-Soome 200" tähistamine toob välisminister Mikseri sõnul arvukate üritustega mõlemat riiki ja rahvast üksteisele veelgi lähemale. Järgmisel nädalal, 10. juunil on Tallinnas suur Soome päev, mis pakub nii soome muusikat, toitu kui disaini.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
eesistumine, koostöö, sõprus, kohtumine, 100 aasta juubel, EL, Timo Soini, Sven Mikser, Soome, Eesti

Peamised teemad