23:39 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Uudised
lühendatud link
28073

Rossija Segodnja peadirektor tunnustas kahe Ameerika russofoobi kõrval ka Tallinna ülikooli professor Priit Hõbemägi

TALLINN, 6. juuni — Sputnik, Indrek Sooda. Venemaa juhtiva telekanali RTR (inglise keeles "Russian Television and Radio", vene keeles "Российское телевидение и радио") 4. juuni nädalasündmusi kokkuvõtvas saates Vesti Nedeli (Nädala sõnumid) nomineeris saatejuht ja ühtlasi meediagrupi „Rossija Segodnja" peadirektior Dmitri Kisseljov silmapaistvamaid russofoobe.

Esimesena leidis äramärkimist USA senaator John McCain tema Briti väljaandes The Guardian tehtud avalduse eest, et Putin kujutab endast suuremat ohtu kui ISIS (ingl. k. — „Vladimir Putin is a bigger threat than Isis").

USA vabariiklasest senaator John McCain
© Sputnik / Виталий Белоусов

Vaataja saab Dmitri Kisseljovi selgituse läbi teada, et russofoobia juured ulatuvad Suure kirikulõhe aegadesse, kui ristiusu kirik lõhenes kreekakatoliku ja roomakatoliku kirikuks. Kreekakatoliku kirikust omakorda eraldunud vene õigeusu kirik ei ole erinevalt katolikukirikust end kunagi häbistanud ei inkvisitsiooni ega ristisõdadega ja see on Euroopas hirmu tekitanud. Pärast USA viimaseid presidendivalimisi sai russofoobia sisse uue hoo ja tänaseks on see kandunud ka Euroopasse ja tõusnud enneolematult kõrgele tasemele.

Teisena märkis Dmitri Kisseljov USA endise luuredirektori James Clapperi telekanali NBC saates väljaöeldud seisukoha eest, et venelased kalduvad juba ajalooliselt ja geneetiliselt pahelisusele — sekkumine, sissetungimine, kasu saamine ja mis iganes on tüüpilised venelaste meetodid (ingl. k. "And just the historical practices of the Russians, who typically, are almost genetically driven to co-opt, penetrate, gain favor, whatever, which is a typical Russian technique.")

Ja lõpuks tõstis Dmitri Kisseljov esile tema arvates veidravõitu Tallinna ülikooli professori Priit Hõbemägi, kes kuulutas sõja Venemaa multifilmile „Maša ja karu".

Propagandatõrjeväljaanne Propastop on hiljuti tõepoolest märkinud, et meediaekspert Priit Hõbemägi on Eesti Ekspressis väljendanud mõtet, et Maša ja karu on tegelikult Venemaa «pehme» jõu esindajad, märkamatult sisse hiiliva ideoloogilise diversiooni hübriidvorm, «rohelised mehikesed» ilma viisnurkade ja punalippudeta.

Lisaks Priit Hõbemägile on Propastop ära toonud teisigi autoreid, kes Maša ja karu esmapilgul varjatud kõrvalmõjusid põhjalikult analüüsinud on. Teised Propastopi poolt esitatud analüütikud seekord siiski Venemaa russofoobianominatsiooni ei pääsenud.

Priit Hõbemägile avaldatud tunnustus on seda hinnatavam, et tema seisukoht on ajakirjanduses avaldatud tegelikult ammu enne russofoobia aktiviseerinud USA presidendivalimisi. Tema kirjutis „Maša ja karu — ideoloogilise diversiooni relvad?" ilmus Eesti Ekspressis juba 20. mai 2015.

Tunnustuse tõid ilmselt järgmised read: „Kuid mina ei saa lahti mõttest, et Maša ja karu on tegelikult Venemaa "pehme" jõu esindajad, märkamatult sisse hiiliva ideoloogilise diversiooni hübriidvorm, "rohelised mehikesed" ilma viisnurkade ja punalippudeta. Et see on "Davaite žitj družno" tänapäevane visuaalvariant, mitte et mul sõbralikult kooselamise vastu midagi oleks, kui see on muidugi konsensuslik. Siiski pole ma veel leidnud multifilmi süžeedest salakaubana sisseveetavat mõttelaadi, mille autoriks võiks pidada Kremli ideolooge."

Priit Hõbemägi tunnustuses saab end osalisena tunda ka Sputnik Eesti, kelle kirjutise läbi jõudis Priit Hõbemägi seisukoht ka venekeelse lugejani.

Tagid:
nominatsioon, russofoobia, Maša ja karu, RTR, TLÜ, RT, Priit Hõbemägi, Dmitri Kisseljov, Eesti, Venemaa

Peamised teemad