00:46 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Uudised
lühendatud link
3311

Peaminister Jüri Ratas külastab reedel Klaipedat, kohtumaks Läti peaminister Māris Kučinskise ja Leedu peaminister Saulius Skvernelisega, et ühiselt arutada regionaalse LNG terminaliga seonduvat

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. Kohtumise fookuses on soov leida lahendus regionaalse LNG terminali rajamiseks, mis mitmekesistaks tarneallikaid ning tagaks stabiilse ja turvalise gaasivarustuse Balti riikidele, teatab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Gaasitanker, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

„Regionaalne LNG lahendus peab olema kulutõhus ning jätkusuutlik pikas perspektiivis. Eesti on valmis arutama erinevaid koostööformaate, kuid nende eelduseks peab olema võrdseid võimalusi pakkuv turukorraldus," sõnas Ratas. 

Ratase visiit on osaks Balti valitsusjuhtide otsusest külastada kolme riigi erinevaid gaasiäriga seotud kohti. Külastati ühiselt ka Paldiskit, et tutvuda sealse planeeritava Alexela vedelgaasiterminaliga. Tulevikus on plaanis külastada Läti Inčukalnsi maagaasihoidlat.

Peaminister naaseb Eestisse reede õhtul.

Leedus, Klaipedas asuva vedelgaasiterminaali äriline ebaedu ja maagasi aktsiisitõus Eestis seavad kahtluse alla LPG (lühend inglisekeelsetest sõnadest Liquefied petroleum gas — toim.) terminali ehituse Eestisse, kirjutas Sputnik Eesti aasta alguses. Valitsuse kavandatav maagaasi aktsiisitõus matab lõplikult lootuse LPG terminaali tehtavate investeeringute tasuvusele.

Alexela ei saanud mulluses taotlusvoorust 344 miljoni euro suurusele Paldiski LNG-terminali projektile rahastust, ent firma plaanib terminali rajamist jätkata ning kaasata vajadusel veel erakapitali, vahendas ERR veidi hiljem.

Euroopa Liidust saabus teade, et Alexela arendatav Paldiski LNG terminal veel rahalist toetust ei saa. Alexela taotles ligi 344 miljonit eurot maksva Paldiski LNG terminali projektile kuni 39-protsendilist tuge Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondilt, teatas firma.

Alexela teatel oli otsuses viide Klaipeda ujuvterminalile ning selles märgiti, et eelmise aasta rahastusvoorust Soome ja Baltikume regionaalse LNG terminali jaoks toetust ei anta.

Alexela juhatuse liikme Marti Hääle sõnul oli Euroopa Liidu nüüdne teade Leedu peaministri viimaste sõnavõttude valguses aimatav.

Paldiski LNG terminali asukohta tutvustav video:

Tagid:
arutlemine, regionaalne, gaas, LNG, Jüri Ratas, Leedu, Balti riigid

Peamised teemad