13:27 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
13521

Teabeagentuur Sputnik väljendas mittenõustumist Leedu kohtu otsusega, pidades seda alusetuks, ja koostab apellatsiooni

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. Vilniuse ringkonnakohus (esimene kohtuaste) lükkas tagasi meediaagentuuri Rossija Segodnja hagi teabeagentuuri Sputnik (meediaagentuuri Rossija Segodnja projekti) ja agentuuri BNS vahelise koostöö ühepoolse lõpetamise asjus, määrates viimase kasuks kohtukulude sissenõude 1497,38 euro ulatuses.

Oma otsust põhjendas kohus sellega, et „kuigi lepingus ei sisaldunud sätet lepingu võimaliku ühepoolse lõpetamise kohta kostja poolt, on menetluse käigus kogutund tõenditest näha, et hageja on ebatõest teavet levitades käitunud seadusevastaselt ja kostja suhtes pahatahtlikult".

Misasi on „ebatõene teave", „kogutud tõendid" ja milliseid Leedu õigusnorme agentuur on rikkunud, seda ei ole otsuses mingil viisil selgitatud.

„Vaatame seda tsirkust Leedus edasi, kus nüüd juba riiklikul tasemel rakendatakse ellu kurikuulsaid euroopalikke väärtusi, eeskätt sõnavabadust," kommenteeris kohtuotsust meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan. 

Rahvusvaheline teabeagentuur ja raadiojaam Sputnik kavatseb esimese astme kohtu otsuse edasi kaevata, pidades seda põhjendamatuks ja ebaseaduslikuks.

Jaanuaris 2017 sai Sputnik Lietuva BNS (Baltic News Service) endiselt juhilt Tomas Balžekaselt ametliku avalduse informatsioonimaterjalide võimaldamise lepingu ühepoolse ülesütlemise kohta. Seejuures oli Sputnik omalt poolt kõiki lepingus ettenähtud tingimusi täielikult täitnud.

Teabeagentuur ja raadio Sputnik
© Sputnik / Игорь Руссак

"Lepingu ennetähtaegne ühepoolne ülesütlemine BNS poolt on ebaseaduslik ja põhjendamatu. BNS-l ei olnud õigust ühepoolselt lepingut üles öelda. Sellist õigust ei tulene ei seadusest ega lepingu sätetest," ütles Andrei Blagodõrenko, Sputnik esinduste juht SRÜ ja Balti riikides.

Pärast lepingu ühepoolset ülesütlemist Leeduga lõpetasid Leta ja BNS ühepoolselt lepingud ka portaalidega Sputnik Latvia ja Sputnik Eesti. Agentuur BNS teatas ametlikus kirjas, et lõpetab materjalide edastamise Sputnik Eestile. Läti LETA teatas, et peatab koostöö Sputnik Latviaga 1. märtsist.

Niivõrd kiire, alusetu ja praktiliselt samaaegne lepingute lõpetamine kõigis kolmas Balti riigis: Lätis, Eestis ja Leedus annab tunnistust vaid selliste otsuste poliitilisest motiveeritusest. Selle otseseks kinnituseks on BNS eelmise juhi Tomas Balžekase reaktsioon Sputnik Lietuva järelepärimisele, milles ta teatas, et BNS "on otsustanud lõpetada koostöö meediakanalitega, mis levitavad meie riigis propagandamaterjale ega vasta vaba meedia põhimõtetele".

Balti riikide võimud püüavad juba ammu piirata Venemaa meediaväljaannete, sealhulgas portaali Sputnik tegevust.

Kaitsepolitsei hoone Tallinnas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nii blokeeriti 2016. aasta kavadel Sputnik Latvia domeenialal ".lv", väidetavalt Euroopa Nõukogu Ukraina territoriaalset terviklikkust, suveräänsust ja sõltumatust kahjustavat või ohustavat tegevust piiravaid meetmeid käsitleva määruse rikkumise tõttu.

Selle aasta veebruaris sai teatavaks, et Eesti eriteenistused on soovitanud riigiteenistujatel keelduda suhtlusest portaali Sputnik töötajatega. Riigikogu liige, poliitik Olga Ivanova ei peljanud keeldudest ja hoiatustest hoolimata „särada" Sputniku mikrofoniga ja sattus kohe turmtule alla.

Repsgate

Sputnik (sputniknews.com) on teabeagentuur ja raadio multimeedia esindustega kümnetes riikides. Sputnik haldab võrgulehti enam kui 30 keeles, analoog- ja digitaalraadiot, mobiilirakendusi ja kontosid sotsiaalvõrgustikes. Sputnik ööpäevaringsed uudistevood ilmuvad inglise, araabia, hispaania ja hiina keeles.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
meedialahingud, kohtuotsus, apellatsioonikaebus, sõnavabadus, BNS, LETA, Sputnik, kohus, Margarita Simonjan, Leedu, Läti, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad