17:24 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
3620

Peaminister Jüri Ratas kohtus Saksamaa liidukantsler Angela Merkeliga; kohtumise teemade hulgas olid rändeküsimused, julgeolek, siseturu ja sotsiaalvaldkonna reguleerimine ning kliima- ja energiapoliitika

TALLINN, 15. juuni — Sputnik.  Samuti tutvustas peaminister liidukantslerile Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteete. Peaminister ütles kohtumisel Angela Merkeliga, et turvaline ja edukas Euroopa on mõlema riigi huvides ning selle kindlustamisele aitab kaasa ühtne, tugev ja majanduslikult edukas Euroopa Liit, vahendab valitsuse kommunikatsioonibüroo. 

Премьер-министр Юри Ратас и канцлер Германии Ангела Меркель во время встречи в Берлине
© Фото : Ave Tampere
Peaminister Jüri Ratas kohtus täna Berliinis Saksamaa Liidukantsler Angela Merkeliga

"Oleme tänulikud Saksamaa suure panuse eest Balti regiooni julgeolekusse nii Euroopa Liidus kui NATO-s. Mul on hea meel, et Saksamaa on pühendunud 2% SKP-st kaitsekulutuste eesmärgi saavutamisele. Saksamaa on kindlasti üks Eesti tähtsamatest liitlastest aga ka kaubanduspartneritest," rääkis peaminister.

"Soovime Eesti eesistumise ajal hoida Euroopa Liitu otsustusvõimelisena, ühtsena ning saavutada kõigi eurooplaste jaoks käegakatsutavaid tulemusi," märkis Ratas. "Et Euroopa Liit liiguks edasi ja teeks seda ühtsena, peame leidma tasakaalu erinevate huvide vahel, mis mitmete keeruliste teemade puhul esile on kerkinud."

Премьер-министр Юри Ратас и канцлер Германии Ангела Меркель во время встречи в Берлине
© Фото : Ave Tampere
Peaminister Jüri Ratas kohtus Berliinis Angela Merkeliga

Ratas ja Merkel tunnustasid kohtumisel 30-ndat juubelit pidavat Erasmuse programmi, mis on näide suurepärasest Euroopa koostööst noorte maailmapildi avardamisel ja uute teadmiste pakkumisel.

Rändekriisist rääkides rõhutas Ratas, et selle haldamisel on oluline Euroopa Liidu välispiiride kaitse tugevdamine ja kontrolli hoidmine. "Euroopat ei ole võimalik ega ka vajalik lukku keerata, aga piiriturvalisust toetav nii füüsiline kui digitaalne suutlikkus peab muutuma tugevamaks," lausus ta.

"Peame kasutama kaasaegseid tehnoloogilisi lahendusi ning parandama riikidevahelist infovahetust, samuti tuleb parandada ühiste otsuste täitmist." Peaminister tunnustas ka Saksamaa suuri pingutusi rändekriisisiga tegelemisel.

Peaminister Jüri Ratas alustab täna kahepäevast töövisiiti Berliini ja Pariisi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Peaminister ütles, et energiapoliitika osas toetab Eesti senisest integreeritumat ja tugevamat Euroopat.

"Euroopa Liidul tuleb jätkata ühtse energiaturu arendamist, energiajulgeoleku parandamist ning piiriüleste energiaühenduste rajamist. Selle töö tulemuseks on Euroopa ettevõtetele ja kodanikele kättesaadav, taskukohane ja säästlik ning turvaline energiasüsteem. On täiesti selge, et Euroopa Liit ei tagane praegusest Pariisi kliimaleppest ning Eesti jätkab eesistujana tööd selle rakendamiseks," selgitas peaminister.

Kohtumisel arutati ka olukorda Ukrainas, suhteid Venemaaga ning Euroopa Liidu idapartnerlust. Ratase sõnul on Euroopa Liidu huvides tugevdada stabiilsust, heaolu ja julgeolekut Euroopa Liidu vahetus naabruses toetades idapartnerite Euroopa püüdlusi ning struktuurseid reforme. "Aidates idapartnereid panustame otseselt ka Euroopa julgeolekusse ja stabiilsusesse", sõnas Ratas.

Премьер-министр Юри Ратас и канцлер Германии Ангела Меркель во время встречи в Берлине
© Фото : HANNIBAL HANSCHKE
Peaminister Jüri Ratas kohtus Berliinis Angela Merkeliga

Peaminister Jüri Ratas alustas täna kahepäevast töövisiiti Berliini ja Pariisi, plaanis on ka kohtumine Prantsusmaa president Emmanuel Macroniga. Tegemist on Eesti Euroopa Liidu Nõukogu juulis algavat eesistumist ettevalmistava töövisiidiga.

Tavapäraselt külastab alustava eesistujamaa valitsusjuht võimalikult paljusid Euroopa Liidu liikmesriike, et tutvustada eesistumise prioriteete, programmi ning arutada võimalusi koostöö tihendamiseks.

Maikuus külastas peaminister Ratas Slovakkiat, Ungarit, Tšehhit, Sloveeniat ja Rumeeniat, maikuu lõpus — Kreekat ja Küprost, juuni alguses — Hispaaniat ja Portugali.

2017. aasta teisel poolaastal on Eesti esimest korda Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja rollis. See tähendab nõukogu seisukohtade kujundamist kõigi liikmesriikide huve arvesse võttes ja ise sealjuures neutraalseks jäädes. Eesti võtab eesistumise teatepulga üle Maltalt, et see siis kuus kuud hiljem omakorda Bulgaariale edasi anda.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
töövisiit, eesistumine, EL, Jüri Ratas, Angela Merkel, Saksamaa, Eesti

Peamised teemad