23:35 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Uudised
lühendatud link
Õppused (114)
7621

Ameerika Ühendriikide Euroopa maavägede ülem, kindralleitnant Ben Hodges ütles, et USA toob Venemaa suurõppuse Zapad 2017 ajaks Balti riikidesse 600 õhudessantväelast

TALLINN, 17. juuni — Sputnik. Hodges ütles reedel, et USA on mures võimaliku Vene pealetungi pärast NATO idatiival Balti riikides septembris toimuva Venemaa suurõppuse Zapad 2017 ajal, vahendas ERR viitega Reutersile. 

Ta osutas, et ka Ukrainasse ja Gruusiasse sissetungid toimusid õppuste kattevarjus. 

"Ajalugu on täis näiteid, kus nad (Venemaa — toim.) ei pea kokkulepetest kinni. Nad rikuvad neid pidevalt," ütles Hodges Poolas toimuvate NATO õppuste ajal.

Hodgesi sõnul muretseb ta, et Venemaa suurõppus võib viia provokatsioonideni Balti riikide piiride ääres.

Valgevene president arvas, et Vene ettepanek sõjaväebaasi osas "ei ole sõjaline ettepanek". Seejuures mainis ta valmidust korraldada Valgevenes tavapärane ühisõppus Venemaaga Zapad. 

"Õppus Zapad 2017, kui Venemaa on sellest huvitatud, toimub. Me võõrustame seda õppust. See on avatud õppus. Kutsume kõiki vaatama, et me ei kavatse kedagi rünnata, meil ei ole sellist sihti. Hoidku Jumal, et me mõnd riiki ründaksime. See on muidugi mõeldamatu. Seepärast on meil ainult kaitseseisukoht," ütles Lukašenko.

Lukašenka vastas Põhja-Atlandi alliansi kriitikale, mis kutsus üles sõjaväeõppused Zapad 2017 ära jätma, rõhutades, et NATO paigutas esimesena oma üksused Valgevene piiri äärde.

Valgevene president juhtis tähelepanu Põhja-Atlandi alliansi kriitikanoolte tagamõttele, suunates omapoolse vastusteraviku NATO väekontingendi suurendamisele Valgevene piiride taga.

„Me ei soovi sõda, te teate seda väga hästi, et meie seda ei taha. Ja ka teie ilmselt ei taha. Nii et mispärast te siis ennast meie piiri taha sätite?" teatas Lukašenka.

Valgevene kaitseminister Andrei Ravkov kommenteeris väiteid suure hulga Venemaa lahingutehnika ümberpaigutamisest Valgevene territooriumile õppuste Zapad 2017 raames, nimetades neid „üksikute „ekspertide" hüsteeriaks". 

„Viimasel ajal üksikute „ekspertide" poolt õhutatav hüsteeria sel teemal, nagu tähendaks need Valgevene võimalikku okupeerimist Vene vägede poolt, ei kujuta endast midagi muud kui mõnede marginaalsete struktuuride katset teenida poliitilisi dividende ja tõsta oma reitingut Valgevene-Venemaa vastastikuste suhete ekspluateerimise arvel," vahendas agentuur Ravkovi sõnu intervjuust väljaandele SB. Belarus Segodnja.

Ravkov tuletas meelde, et kahe riigi presidentide otsusel toimuvad õppused Zapad kord kahe aasta tagant, vaheldumisi Valgevenes ja Venemaal.

Leedu president Dalia Grybauskaitė on väitnud, justnagu toimuks nende õppuste käigus "demonstratiivne ettevalmistus sõjaks Läänega". Tema sõnusti sunnivad idast kerkivad ohud Baltimaid paluma partneritelt lisatagatisi oma julgeolekule, näiteks NATO otsuste langetamise kiiruse suurendamist.

Teema:
Õppused (114)
Tagid:
sõdur, õppused, julgeolek, Zapad-2017, õhudessantvägi, Zapad, NATO, Ben Hodges, Valgevene, USA, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad