04:58 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
Rail Baltic: vastuoluline raudtee (51)
9110

Riigikontroll avaldas reedel advokaadibüroolt RASK tellitud mahuka õigusarvamuse Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppega Eesti Vabariigile võetavate kohustuste kohta

TALLINN, 17. juuni — Sputnik. Dokumendile kehtis seni majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist sõltuvatel põhjustel juurdepääsupiirang, teatas Riigikontroll. 

Rail Balticu üldrahvalik meeleavaldus Vabaduse väljakul
© Sputnik / Вадим Анцупов

Siiski jääb juurdepääsupiirang kehtima õigusarvamuse V peatükis „Aktsionäride leping" punktides 191-204 oleva teabe suhtes, mis majandus-ja taristuministri hinnangul sisaldab ärisaladusena käsitletavaid viiteid ühisettevõtte RB Rail AS aktsionäride lepingule. Mitteavaldatav osa hõlmab 43-leheküljelisest õigusarvamusest umbes 4,5 lk, põhitekstist kõrvaldatud punktide asukoht on eraldi märgistatud.

Riigikontrolör Alar Karis edastas 24. mail 2017 Riigikogu liikmetele ülevaate, mis käsitleb parlamendis ratifitseerimisel olevat Eesti, Leedu ja Läti vahel sõlmitud Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkulepet. Ülevaates analüüsib Riigikontroll küsimuste-vastuste vormis kokkuleppe sisu ja toob välja peamised riskid, mida Riigikogul oleks riigi kõrgeima auditiorganisatsiooni arvates oluline teadvustada ja võimalikult hästi maandada.

Ülavaatele on lisatud Rail Balticu rajamist puudutavaid otsuseid ja sündmusi käsitlev kronoloogia alates aastast 1994 ning info projektiga seotud kulude kohta perioodil 2010-2017.

Kuigi Riigikontrolli ülevaade oli avalik 24. maist, oli selle lisaks olev õigusarvamus juurdepääsupiiranguga „asutusesiseseks kasutamiseks", sest majandus- ja kommunikatsiooniministeerium oli õigusanalüüsis käsitletud dokumentidele kehtestanud juurdepääsupiirangu. 

Riigikontroll teatas ülevaate avaldamisel, et õigusarvamusele kehtestatud piirang kehtib seni, kuni majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on teavitanud Riigikontrolli asjaoludest, mis võimaldavad tühistada õigusanalüüsile kehtestatud juurdepääsupiirangu.

Reedel ehk 16. juunil 2017 teavitas majandus-ja taristuminister Riigikontrolli sellest, millises osas pole juurdepääsupiirangut enam vaja ja millises on see jätkuvalt vajalik. 

Advokaadibüroo RASK koostatud õigusarvamus on nüüd kättesaadav Riigikontrolli veebilehel.

Rail Balticut hädavajalikuks pidav endine EL-i transpordivolinik Siim Kallas ütleb, et projekti vastaste tõttu näeb Eesti Brüsselist vaadatuna rumal välja, vahendas ERR.

Siiani Brüsselis kontakte omav Kallas ütleb vestlustele tuginedes, et Brüssel ei suhtu Eestisse hästi, sest kui alguses oli Rail Baltic n-ö Eesti projekt ja lätlaste-leedululastega oli probleeme, siis täna on olukord vastupidine. Mis teil seal toimub, küsitakse Kallase sõnul Brüsselist.

Kallas ütles intervjuus Vikerraadiole, et näeb Rail Balticu vastaste hulgas inimesi, keda on juba viimased 25 aastat näinud millegi vastu olemas ja mitte kunagi millegi poolt olemas.

22. aprillil toimus Tallinnas Vabaduse väljakul suur meeleavaldus nn joonlauatrassi vastu ja parema Rail Balticu poolt. Korraldajate sõnul ei ole riigikogu ja valitsus võtnud kuulda kodanikuühiskonna muret Rail Balticu "joonlauatrassi" riskide pärast.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme nimetas teisipäeval piinlikuks minister Kadri Simsoni vastuseid Rail Balticu tasuvusuuringut puudutavale arupärimisele, vahendas Sputnik Eesti.

Helme sõnul valetatakse Riigikogu liikmetele ja avalikkusele silmagi pilgutamata, et Rail Baltic hakkab Eestit ühendama Berliiniga. „Tegelikult sumbub see Leedu piirile sohu ja on Balti riikide vaheline siseraudtee. Samuti ei ole Ernst & Young´i tasuvusuuring tõsiseltvõetav, sest paljud selle lähteandmed on ebaõiged," märgib Helme. 

Tallinnas avaldati meelt Rail Balticu vastu
© Sputnik / Вадим Анцупов

„Meile räägitakse, et Rail Baltic on majanduslikult kasumlik, sest heitgaasid vähenevad. Samas andmed heitgaaside kohta, mida on kasumlikkuse arvutamiseks kasutatud, kuuluvad 90-ndatesse. Praegu on normid 25 korda karmimad. Tänaste normide alusel ei saa Rail Balticu pakutud kasumit kätte," sõnas Helme.

Helme sõnul ei saanud saadikud ka vastust küsimusele, kust tuleb Rail Balticu jaoks raha: "Vastus oli: raha tuleb eelarvest! Tõesti või? Raha tuleb eelarvest! Aga kust ta eelarvesse saab? No seda enam vasakpoolsed ei tea, sest ta tuleb lihtsalt eelarvest," ironiseerib Helme.

Rail Balticu projekt hõlmab kiire rahvusvahelise raudtee ehitust Tallinnast Leedu-Poola piirini. Rööpme laius on 1435 millimeetrit ehk Euroopa standard ja reisirongid sõidavad kiirusega kuni 240 kilomeetrit tunnis, samas kui kaubarongid sõidavad kiirusega kuni 120 kilomeetrit tunnis.

Esialgse ajakava kohaselt peaks raudtee valmis saama aastatel 2024-2025.

Teema:
Rail Baltic: vastuoluline raudtee (51)
Tagid:
õigusarvamus, kohustus, RASK, riigikontroll, Rail Baltic, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad