18:09 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Uudised
lühendatud link
1510

Eesti peaminister Jüri Ratas ja Luksemburgi peaminister Xavier Bettel allkirjastasid kahe riigi vahelise andmete ja infosüsteemide majutamise leppe, mis paneb aluse maailma esimese andmesaatkonna loomisele

TALLINN, 21. juuni — Sputnik. Andmesaatkond peaks tööle hakkama 2018. aasta alguses, vahendas Stenbocki maja.

"Digiteemad on Eesti ja Luksemburgi jaoks olulised ja kesksed ka meie peatselt algaval Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisel. Seda enam on mul hea meel, et allkirjastasime täna Luksemburgis leppe, mis on riikidevahelise digitaalkoostöö valdkonnas teerajajaks nii Euroopas aga ka kogu maailmas," ütles Ratas.

Премьер-министр Эстонии Юри Ратас и премьер-министр Люксембурга Ксавье Беттель
© Фото : Ave Tampere
Eesti peaminister Jüri Ratas ja Luksemburgi peaminister Xavier Bettel allkirjastasid kahe riigi vahelise andmete ja infosüsteemide majutamise leppe.

"Tegemist on maailma esimese andmesaatkonnaga. Selle loomine on osa Eesti üldisest andmete haldamise strateegiast ning põhimõtteliselt meie andmete ja teenuste topeltkindlustus," selgitas Ratas.

"Suur osa Eesti igapäevastest avateenustest on digitaalsed. Andmete turvalisus ja küberturvalisus üldisemalt on määrava tähtsusega nii inimeste usalduse kui teenuste toimimise vaatenurgast. Samuti on see oluline osa igapäevasest nii-nimetatud digihügieenist üha kiiremini digitaliseeruvates ühiskondades," sõnas Ratas.

Peaministri sõnul on Luksemburgil tehniline võime meie andmeid tippturvatasemel andmesaatkondades varundada. "Oleme maailma esimene riik, kes sellisel viisil topelt kindlustab enda digitaalse järjepidevuse tihedas koostöös Luksemburgiga," ütles Ratas.

ITU paigutas Eesti maailma küberturvalisuse reitingus neljandale kohale
© Sputnik / Вадим Анцупов

Andmesaatkonna renditasudeks on vahendid riigieelarvest ettenähtud alates 2018. aastast mahus 236 000€. Lisaks on tarvis sisustada riistvaraga andmesaatkonna ruumid, need investeeringud tehakse EL Struktuurifondide vahenditest.

Peaministrite kohtumisel arutati ka Euroopa Liidu tuleviku, sel nädalal aset leidva Euroopa Ülemkogu ja Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise teemasid.

"Eesti kõige olulisem ülesanne aasta teises pooles on tuua Euroopa Liit oma kodanikele lähemale ühtse ning otsustusvõimelisena. Peame täitma antud lubadused ja liikuma edasi positiivse programmiga," sõnas peaminister Ratas.

Peaminister Ratas kutsus oma Luksemburgi kolleegi ka 29. septembril Tallinnas toimuvale digiteemalisele tippkohtumisele.

Tagid:
digitaalkoostöö, andmesaatkond, Xavier Bettel, Jüri Ratas, peaminister, Luksemburg, Eesti

Peamised teemad