15:50 02. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0936
  • RUB86.4750
Uudised
lühendatud link
Vaindloo saare õhuruumi mõistatus (12)
6421

Vene sõjalennukite põhjustatud intsidentides Läänemere kohal ei ole märgata otsest vaenulikkust NATO suhtes, kuid sellest hoolimata on need ohtlikud, ütles alliansi sõjalise komitee esimees kindral Petr Pavel

TALLINN, 26. juuni — Sputnik. "Me ei ole enamuse selliste juhtumite puhul seni näinud selget vaenulikkust NATO suhtes," ütles Tšehhi kindral väljaande Politico korraldatud avalikus vestluses, vahendas ERR.

Tema sõnul klassifitseerib NATO Vene sõjalennukite manöövreid kui ebaprofessionaalsuset tegevust, mis võib reeglite eiramise tõttu viia intsidentideni.

Selliseid intsidente pole mitte ainult Läänemere kohal, aga ka Mustal merel ja Süüria piiride lähistel, märkis NATO sõjalise komitee esimees.

"Alati on risk, kui kaks sõjalist jõudu, kes pole omavahel sõbrad, satuvad teineteisele liiga lähedale," möönis Pavel, kelle kinnitusel tegeleb alliansse sellega, et luua Venemaaga mehhanism, mis aitab sellistes olukordades toimuvaid intsidente ära hoida ja lahendada.

Möödunud päevadel on Läänemere kohal rahvusvahelises õhuruumis märgatud mitmeid Vene sõjaväelennukeid. Läti territoriaalvete lähedal märgati laupäeval kaht Vene sõjalaeva, teatas Läti kaitseministeerium täna. Läti kaitseväe andmetel tuvastati tänavu mais Läti piiri lähistel Vene sõjalaevu või —lennukeid 13 korda.

Presidendi Asjade Valitsuse lennundusettevõttele Rossija kuuluv lennuk IL-96
© Sputnik / Сергей Гунеев

Maikuus sisenes ilma diplomaatilise loata Eesti õhuruumi Vaindloo saare piirkonnas Venemaa Föderatsiooni riigiasutusele kuuluv lennuk, vahendas Sputnik Eesti.

Tegemist oli Presidendi Asjade Valitsuse lennundusettevõttele Rossija kuuluva lennukiga IL-96, teatas kaitseväe pressiteenistus. Ametlikult kinnitamata andmetel oli lennukis Soome visiidile suundunud Vene välisminister Sergei Lavrov.

Kaitseväe pressiteenistus selgitas, et lennuki transponder oli sisse lülitatud, piiri rikkumise hetkel ei olnud lennukil Eesti lennuliiklusteenindusele esitatud lennuplaani ja puudus ka raadiokontakt.

See oli tänavu esimene Eesti õhupiiri rikkumine Venemaa Föderatsiooni lennuki poolt. Mullu esines sarnaseid juhtumeid seitsmel korral.

Teema:
Vaindloo saare õhuruumi mõistatus (12)
Tagid:
õhuintsident, vaenlikkus, õhupiir, sõjalennuk, NATO, Petr Pavel, Venemaa, Läti, Balti riigid

Peamised teemad