02:32 18. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1113
  • RUB71.1371
Hamburg. Illustratiivne foto

Millest Putin ja Trump Hamburgis kohtudes räägivad

© REUTERS / FABIAN BIMMER
Uudised
lühendatud link
G20: Ühendatud maailma kujundamine (22)
29 0 0

Olukord Süürias on Donald Trumpi ja Vladimir Putini vahelistel läbirääkimistel kõige olulisimaks teemaks

TALLINN, 06. juuli — Sputnik. Nagu ütles ajakirjanikele USA riigisekretär Rex Tillerson, oleneb Moskva ja Washingtoni koostööst edasiminek võitluses rühmitusega Islamiriik, teatab RIA Novosti.

Putini ja Trumpi esimene isiklik kohtumine leiab aset G20 tippkohtumisel Hamburgis 7. juulil. Seniajani on kahe riigi liidri suhtlemine piirdunud vaid telefonikõnedega.

Stabiilsus Süürias

Tillersoni sõnul peavad kõik Süüria konflikti osalised "kindlustama kohapeal stabiilsuse".

"Kui me ei saavuta Süürias stabiilsust, võivad edusammud Islamiriigi* hävitamiseks liiva joosta." Teiseks, osapooled peavad tegutsema poliitilise protsessi raames kokkuleppe saavutamiseks, mis määratleb süüria rahva jaoks tulevikutee. Ja lõpuks, Venemaal lasub eriline vastutus nende jõupingutuste toetamisel," teatas USA riigisekretär.

Ta märkis, et Ameerika Ühendriikidel ja Venemaal on paljudes küsimustes lahendamatuid vastuolusid, aga on ka võimalusi koordineerida tegevust Süürias stabiilsuse tagamise ja vastastikuste julgeolekukaalutluste rakendamise huvides."

USA diplomaat märkis, et kõik Süüria konflikti osapooled peavad meeles pidama ühist eesmärki – võitlust terrorismiga.

Illustratiivne foto
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko

USA ja Venema vahelised suhted

Rex Tillerson teatas ühtlasi, et kohtumisel Hamburgis arutavad Trump ja Putin kahepoolseid suhteid Moskva ja Washingtoni vahel.

"Ma usun, et väga oluliseks aspektiks on usalduse taastamine meie ja Venemaa vahel nii sõjalisel kui ka diplomaatilisel tasandil," nentis riigisekretär, kõneldes kahe riigi koostööst Süüria küsimustes.

USA diplomaat lisas, et see vastab nii riikide endi kui ka kogu rahvusvahelise üldsuse huvidele, Moskva ja Washingtoni vaheliste suhete hetkeseisust rääkides väitis Tillerson, et ollakse "päris teekonna alguses".

Kremli ootused

Kohtumise eel teatati ka Kremlist, et üheks Putini ja Trumpi vaheliste läbirääkimiste põhiteemaks kujuneb olukord Süürias. Samas märkis presidendi pressisekretär Dmitri Peskov, et Vladimir Putin kavatseb tõstatada ka küsimuse Ukraina konflikti lahendamisest.

Peskov lausus, et riigipeade kohtumine saab teoks ametliku kohtumisena, kuid piiratud aja vältel.

"Sest tõenäoliselt ei teki võimalust täies ulatuses esitleda president Putini arusaamist, mida ta on küll korduvalt väljendanud, Ukrainas tekkinud olukorra ja tolle kodusõja eelpõhjuste osas," lisas pressisekretär.

"Kahe presidendi esimene kohtumine, esimene tutvumine – see on antud kohtumise puhul ilmselt kõige olulisem," nentis Peskov, vastates küsimusele Putini ja Trumpi vaheliste kõneluste prioriteetidest.

*Теrroriorganisatsioon, Venemaal keelatud.

Teema:
G20: Ühendatud maailma kujundamine (22)
Tagid:
G20 kohtumine, G20, president, Dmitri Peskov, Rex Tillerson, Trump, Putin, Süüria, Hamburg

Peamised teemad