02:16 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Uudised
lühendatud link
11431

NATO-s ollakse mures Vene luure poolt Baltimaade relvajõudude sõdurite värbamise pärast, kuid Eesti, Läti ja Leedu neid kartusi ei jaga

TALLINN, 25. juuli — Sputnik. Vene luure oleva väidetavalt üritanud värvata naaberriikide relvajõududes teenivaid etnilisi venelasi, teatab agentuur Reuters viitega NATO kõrgemale ohvitserile.

Anonüümseks jäämise tingimusel teatas ohvitser, et allianss on eriti mures värbamisriski üle etniliste venelaste kõrge kontsentratsiooniga riikidest – ning esmajärjekorras Balti riikidest.

Nõukogude ajast jäänud mastirida, illustratiivne foto
© Sputnik / Alexey Kudenko

Russofoobia kaart NATO kaardipakis >>

Tema sõnul on NATO sunnitud rakendama ettevaatusabinõusid, kuigi ohtu ei tasu ülehinnta – vene päritolu ei tähenda alati lojaalsust Moskvale.

Balti riikide ametlikud isikud ei pea seda ohtu tõsiseks, märgib Reuters.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg kinnitab samuti, et tema usaldab Eesti, Läti ja Leedu kaitsevägesid. Sellegipoolest nentis ta agentuurile: "Me peame kogu aeg valvsust säilitama. Me peame järjekindlalt oma luurevahendeid täiustama ja peame ennetama igasuguseid katseid meie vägede lojaalsust õõnestada."

Varem on Eesti kaitseminister Jüri Luik väitnud intervjuus Šveitsi ajalehele Luzerner Zeitung, et venekeelne elanikkond ei kujuta endast Eestis riskitegurit – need inimesed "on osaks meie ühiskonnast ja teenivad täpselt samuti kaitseväes või avalikus teenistuses."

Baltimaad on muutunud NATO sõjaväebaaside teenindusalaks >>

NATO paigutab 2017. aastal Balti riikidesse ja Poolasse neli rahvusvahelist pataljoni. Iga allüksususe koosseisus võib olla 800 kuni 1200 inimest.

Eestisse saabunud NATO rahvusvahelise pataljoni lahinguüksuse raamriigiks on Ühendkuningriik, Läti puhul Kanada, Leedus Saksamaa ning Poolas USA.

Tagid:
venekeelne, sõjaväelased, luure, NATO, Jens Stoltenberg, Venemaa, Baltimaad

Peamised teemad