01:47 25. Märts 2018
Tallinn+ 2°C
Kuula otse
Venema kommenteeris USA uusi sanktsioone

Venemaa kommenteeris USA uusi sanktsioone

© Sputnik / Екатерина Чеснокова
Uudised
lühendatud link
4010

USA Kongressi Esindajatekoda hääletas Venemaa, Iraani ja Põhja-Korea suhtes sanktsioonide kehtestamise eelnõu poolt, Moskvas kutsutakse üles rakendama "valusaid vastumeetmeid"

TALLINN, 26. juuli — Sputnik. Kremlist on ootuspäraselt teatatud, et kõnealust seaduseelnõu hinnatakse "äärmiselt negatiivselt", Euroopa Liidus aga nimetati seda "Washingtoni ühepoolseks tegutsemiseks", teatab RIA Novosti.

USA esindajatekoda kiitis ülekaalukalt heaks uued Venemaa-vastased sanktsioonid
© Sputnik / Игорь Михалев

Varem on Venemaa välisministeeriumist teatatud, et Moskva jälgib diskussiooni Kongressi uue sanktsioone puudutava seaduseelnõu ümber, mis on muuhulgas suunatud Vene Föderatsiooni vastu, ning märgiti ühtlasi, et antud algatus tekitab ärevust, kuna kahjustab Venemaa ja USA vahelisi suhteid.

Brüsselis reageeriti USA plaanidele samuti negatiivselt, kuna üks selle dokumendi sätetest näeb ette piirangud Venemaa energiaprojektide vastu, kaasa arvatud Euroopas. USA kompaniid on samuti antud sättele vastu, kuivõrd selle seaduseelnõu vastuvõtmine annab nende huvidele tõsise hoobi.

Uued sanktsioonid Venemaa, Iraani ja Põhja-Korea vastu >>

Brüsselis väljendati ka muret USA kavatsuste suhtes, kuna üheks selle kõige olulisemaks sätteks on piirangute kehtestamine Venemaa energiaprojektidele, sealhulgas Euroopas. See kutsub esile vastuseisu USA suurettevõtete poolt, kelle huvid on seaduseelnõu vastuvõtmise korral löögi all.

USA Kongressi Esindajatekoda võttis vastu seaduseelnõu sanktsioonide kehtestamiseks Venemaa, Iraani ja Põhja-Korea suhtes. Dokumendi poolt hääletas 419 kongresmeni ning vastu 3, vahendas Sputnik Eesti täna.

Brüssel arutab vastusamme USA uutele Vene-sanktsioonidele >>

Eelnõu vastuvõtmiseks oli vajalik koja liikmetest kahe kolmandiku häälteenamus (kokku on antud hetkel Esindajatekojas 435 hääleõigusliku liiget). Hääletustulemused näitavad, et koda võib kerge vaevaga presidendi vetost üle astuda, juhul kui too keeldub dokumendile alla kirjutamast (pärast selle kinnitamist Senati poolt).

Järgnevalt peab Senat selle eelnõu läbi vaatama ning seejärel, kui see kinnitatakse, läheb dokument allkirjastamiseks presidendile. Vastuvõtmise korral võivad uued sanktsioonid kujuneda kõige ulatuslikumais ja komplekssemaiks alates 2014. aastast, mil seoses Krimmi ja Ukraina sündmuste ning Venemaa niinimetatud "sekkumisega" USA presidendivalimistesse võeti vastu terve pakett piirangumeetmeid Venemaa eraisikute ja ettevõtete suhtes.

Valge Maja andis mõista, et tervikuna toetatakse dokumenti, mis näeb ette tõsiseid piiranguid riigipea volitustele sanktsioonide kehtestamise ja vastavalt ka tühistamise küsimustes.

Eeskätt sisaldab seaduseelnõu sätet, mis kohustab presidenti eelnevalt kooskõlastama sanktsioonide mis tahes leevendamise või tühistamise. Eelmised piirangumeetmed kehtestati reeglina presidendi määrusega ja USA rahandusministeeriumi vastavate korraldustega.

Euroopa kaotused Venemaa vastastest sanktsioonidest >>

Tagid:
majandus, eelnõu, vastusammud, sanktsioonid, EL, USA senat, USA

Peamised teemad