19:43 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Uudised
lühendatud link
3110

Ekspert kommenteeris Leedu presidendi sõnu riigile Washingtoni poolt osutatavast "erilisest tähelepanust" - tema arvates on tegemist mõningase liialdusega

TALLINN, 31. juuli — Sputnik. Valgevene ja Venemaa õppuste Zapad 2017 ajaks suurendab USA Leedus oma sõjalist kohalolekut, teatas riigi president Dalia Grybauskaitė. Strateegilise konjunktuuri keskuse ekspert Oleg Ponomarenko avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et selles plaanis on nii tehniline kui ka poliitiline komponent. 

Venemaa sõjaväelased
© Sputnik / Илья Питалев

"Zapadi õppuste ajal hakkab siin paiknema suuremal hulgal nii USA sõjaväelasi kui sõjatehnikat ning laevu ja õhuturbevägesid suurendatakse kahekordselt," lausus ta videousutluses.

Grybauskaitė sõnul annavad säärased meetmed tunnistust "erilisest tähelepanust", mida Washington piirkonnale osutab.

Valgevene kutsus Eestit vaatlema õppust Zapad >>

Praegu täidavad Leedus õhuturbemissiooni neli Poola hävitajat F-16. Nagu Leedu president nentis, saabuvad sügise hakul Šiauliai lennuväebaasi USA õhuvägede lennukid.

Õppused Zapad 2017 toimuvad 14.–20. septembrini Valgevene territooriumil.

Eelnevalt on hulk NATO riike väljendanud seoses manöövritega oma murelikkust. Nii valmistati Leedu kaitseministeeriumis ette aruanne ohtudest rahvuslikule julgeolekule, mille puhul erilist rolli etendavad nimelt eelseisvad õppused. 

"Zapad 2017" — kingitus Baltimaade russofoobidele >>

Minskis nimetati seda ettekannet oletustele rajatuks ja keelduti seda kommenteerimast. Kremlis rõhutati, et Leedu eriteenistuste avaldus kujutab endast välispidiselt pealesurutud totaalse russufoobia ilmingut.

Hiljem teatas Läti välisminister Edgars Rinkēvičs, et pärast läbirääkimisi oma Valgevene kolleegiga Minskis on ta kõikidele Zapad 1017 teemalistele küsimustele vastused saanud. Samas nimetati USA Riigidepartemangus Venemaa ja Valgevene ühisõppusi "tavaliseks asjaks".

Oleg Ponoimarenko leiab, et USA Riigidepartemangu avalduses on kaks komponenti.

Baltimaad on muutunud NATO sõjaväebaaside teenindusalaks >>

"Igasugused õppused pakuvad iseendast vastavat huvi luureteenistustele. Seetõttu ma arvan, et kohaloleku suurendamine on seotud nimelt nende komponentidega, millest võib ammutada teatud informatsiooni, õppusi jälgida. Mis puudutab Riigidepartemangu avaldust, siis selles osas usun, et tegemist on nii poliitilise kui ka tehnilise küsimusega," sõnas Ponomarenko.

"Kuna õppused on ulatuslikud, hakkab õhuruumis viibima rohkem lennukeid ja NATO sõjaväelased seavad endale samuti teatud ülesanded, kui olukord õhuruumis muutub tavapärasest erinevaks. Seega on tegemist tehnilise huviga. Ja muidugi ka poliitika: me oleme teatud jõud valvekorda seadnud, me jälgime olukorra kjujunemist. Seega poliitilisest vaatevinklist on olemas "pingeid ülesküttev" element," ütles Oleg Ponomarenko Sputniku raadiosaates.

NATO toob Zapadi ajaks Baltimaadesse lisavõimeid >>

"Baltikum on minu meelest USA jaoks üks, ent küllaltki piiratud tähelepanu objekt. Selge see, et mingisuguseid tõsiseid sõjalisi üritusi vaevalt küll nii poliitilistel kui muudel kaalutlustel ette võtma hakatakse. Sellestsamast sõjalisest vaatenurgast lähtudes: kui käsitleda puhtteoreetiliselt võimalikku konflikti NATO ja Venemaa vahel, siis ei ole need riigid (Baltikum) väekontingentide paigutamiseks sugugi mugavad, nad saavad otsekohe ära lõigatud, kuna seal säilib vaid väikeste NATO väekontingentide vormiline kohalolek," ütles Ponomarenko.

"Ma arvan, et iseenesest ei vääri see piirkond USA jaoks seda, et talle mingit rõhku asetada. Seetõttu, nagu mulle tundub, jääb kõik enam-vähem nii, nagu on, seda vähemalt lähemaks ajaks," leiab ekspert.

Tagid:
tähelepanu, ekspert, õppused, Zapad-2017, NATO, Oleg Ponomarenko, Dalia Grybauskaitė, USA, Leedu

Peamised teemad