10:56 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Uudised
lühendatud link
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
28545

Rühm eurosaadikuid kavatseb kaasata Euroopa Komisjoni võitluseks neonatslike meeleolude leviku vastu Balti riikides

TALLINN, 1. august — Sputnik. Rühm eurosaadikuid eesotsas Euroopa Parlamendi Euroopa Liidu ja Venemaa vaheliste suhete komisjoni aseesimehe Jiří Maštálkaga kavatseb taotleda karistusi – nüüd juba Euroopa Komisjonilt – Balti riikidele, kus võimud ei takista neonatslike meeleolude levimist, teatab ajaleht Izvestija.

Patrušev: Balti riikides kultiveeritakse russofoobiat >>

Maštálka sõnul esines sellise algatusega Euroopa Parlamendi Euroopa Ühendatud Vasakpoolsete ja Põhjala Vasak-Roheliste (GUE/NGL) fraktsioon. Pöördumine saadetakse Euroopa Komisjoni 2017. aasta sügisel.

Izvestijat teavitanud Euroopa Parlamendi kõrgest riigiametnikust allika sõnul, kes on kursis algatuse ettevalmistuste käiguga, pakuvad pöördumise autorid piirangumeetmetena välja mitte ainult personaalseid sanktsioone, vaid ka karistuslikke piiranguid riikide suhtes.

Europarlament algatab sanktsioonid Balti riikidele >>

"Nendeks võivad olla nii personaalsed kui ka kollektiivsed sanktsioonid Baltikumi parlamendisaadikute ja valitsusliikmete vastu. Lisaks sellele saab võib-olla kehtestada piirangud EL-i poolt nende riikide suhtes tervikuna, kelle valitsused ei rakenda adekvaatseid meetmeid võitluseks fašistliku ideoloogiaga. Poliitilistel jõududel, kes ühel või teisel määral soosivad fašistlikku ideoloogiat, on kõige tugevamad positsioonid Lätis. Mis puudutab isikupõhiseid karistusi, siis neid võidakse rakendada nende poliitikute suhtes, kes aitavad kaasa SS-veteranide ja "metsavendade" rongkäikude korraldamisele, lausus väljaande allikas.

Varem on seesama saadikuterühm pöördunud Euroopa Parlamendi poole resolutsiooniga, mis mõistab hukka fašistlike meeleolude kasvu Balti riikides. Kuid kujunenud raskuste tõttu dokumendi menetlemisel kavatsevad eurosaadikud minna nüüd otse Euroopa Komisjoni kui EL-i täitevvõimuorgani ette, millele ei ole vahetut sõltuvust parlamendist.

SS-veteranide kokkutulekud ja rongkäigud Baltimaades

Kirde-Eestis Vaivara vallas Sinimägedes peetakse igal aastal SS-veteranide kokkutulekuid. Neil kokkusaamistel asetavad osavõtjad pärgi hitlerlike vägede koosseisu kuulunud 20. relvagrenaderide SS-diviisis hukkunud sõdurite mälestuskivile, aga ka Taani, Hollandi, Norra SS-leegionäride mälestusmärkidele.

SS-diviisi veteranide kokkutulek Sinimägedes
© Sputnik / Евгений Ашихмин

SS-diviisi veteranide kokkutulek Sinimägedes >>

Riias korraldatakse samuti igal aasta endiste Läti Waffen-SS leegionäride ja nende poolehoidjate rongkäike. Tänavu osales selles üle 2000 inimese.

Venemaal on korduvalt juhitud Euroopa tähelepanu mitmete riikide katsetele "sulgeda silmad tugevnevate neonatslike suundumuste ees ning süstemaatiliste vandalismiaktide suhtes Teise maailmasõja mälestusmärkide ja matusepaikade vastu".

"Selle üldtuntud hala taustal ohtudest liberaalsetele euroopalikele väärtustele näeme me seoses riikliku toetusega Läti neonatside regulaarsetele rongkäikudele niiöelda "voonakeste vaikimist". See on häbi Euroopa Liidule ja NATO-le. See on tegevus, mis sisuliselt õigustab miljonite hukkunute mälestuse solvamist, eirab Nürnbergi sõjakohtu otsuseid ja ÜRO Peaassamblee resolutsiooni natsismi heroiseerimise lubamatusest," teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Kiviõlis rüvetati nõukogude lendurite mälestuskivi >>

Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Tagid:
SS-veteranid, neonatsism, 20. Eesti Relvagrenaderide SS-diviis, Euroopa Komisjon, Jiří Maštálka, Sinimäed, Läti, Balti riigid

Peamised teemad