21:50 13. Juuli 2020
Kuula otse
 • USD1.1329
 • RUB80.1470
Uudised
lühendatud link
Vaindloo saare õhuruumi mõistatus (12)
10211

NATO õhuvägede hävitajad jälitavad regulaarselt Venemaa lennukeid Läänemere kohal

TALLINN, 2. august — Sputnik. Hispaania õhujõudude hävitajad sisenesid Vene lennukite MiG-31 ja AN-26 jälitamise käigus põgusaks ajaks Soome õhuruumi. Sellest teatas RIA Novostile NATO ametliku esindaja kohuseid täitev Dylan White.

Tema sõnul sooritasid kaks Eestis Ämari lennuväebaasis baseeruvat F-18 Hornet tüüpi hävitajat teisipäeva hommikul väljalennu, et jälitada "tuvastamata sõjalennukeid Eesti õhuruumi vahetus läheduses".

Küsitlus

Kellel tuleb vabandust paluda, kui NATO ja Venemaa sõjalennukid Eesti õhuruumis, näiteks Vaindloo saare kohal õhus kokku põrkavad?
 • Eestil Venemaalt
  5.7% (3)
 • NATO-l Venemaalt
  7.5% (4)
 • Venemaal NATO-lt
  26.4% (14)
 • Venemaal riigilt, kellele kuulus NATO lennuk
  32.1% (17)
 • NATO riigil, kellele kuulus lennuk, Venemaalt
  1.9% (1)
 • Sellist olukorda ei juhtu mitte kunagi
  17.0% (9)
 • Keegi ei jõua vabandust paluda, sest algab sõda
  9.4% (5)
Hääleta: 1

"Jälitusoperatsiooni üleandmisel Soome hävitajatele sisenesid Hispaania lennukid juhuslikult Soome õhuruumi. NATO ülemjuhatus kõneles vahejuhtumist Soome õhuturbekeskusele, et parandada tegevuste edaspidist kooskõlastamist," selgitas olukorda alliansi esindaja.

Helsingist teatati, et F-18 tungimine riigi õhuruumi toimus ilma Soome võimudelt vastavat luba saamata.

Hullumeelne eksam Läänemere kohal >>

Venemaa kaitseministeeriumist rõhutati, et kaks MiG-31 ja AN-26 täitsid Läänemere neutraalvete kohal treeninglennu raamides õppeülesandeid ega rikkunud teiste riikide õhupiire.

Šoigu lennuki jälitamine

NATO õhuvägede hävitajad jälitavad regulaarselt Venemaa lennukeid Läänemere kohal.

Märkimisväärset järelkaja põhjustas juunis Poola hävitajate katse jälitada Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu lennukit. Vahejuhtum leidis aset ajal, mil Šoigu lennuk oli teel Kaliningradi oblastisse. Ministri lennukile "haakus sappa" hävitaja F-16, kuid tema ja Vene reisilennuki vahele "kerkis" saatemeeskonna hävitaja Su-27.

© Sputnik
Poola hävitajd jälitavad Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu lennukit.

Seepeale, kui Venemaa sõjalennuk oli tiibu kallutades Poola pilootidele oma relvastust "demonstreerinud", pöördusid poolakad kähku oma baasi tagasi.

Samasuguseid meetmeid rakendas allianss ka ministri lennu ajal Kaliningradist Moskvasse. Kuid sel korral jälitasid hävitajad Venemaa lennukit piisava vahemaaga ega üritanud talle läheneda.

Nagu Varssavist hiljem selgitati, täitis F-16 patrullimissiooni Läänemere riikide kohal olevas õhuruumis. Sõjaväelased olid saanud "häiresignaali" seoses Vene lennukite lähenemisega ja startisid neid jälitama vastavalt Põhja-Atlandi alliansi pädevuse raames sätestatud kohustustele.

Väärib märkimist, et see juhtum ei olnud Venemaa kaitseministri lennuki jaoks sugugi esimene. Samalaadne intsident toimus möödunud aasta märtsi lõpul – tookord aga ei söandanud Eurofighteri tüüpi hävitajad Šoigu lennukile läheneda ja jälitasid seda kahe kilomeetri kauguses.

NATO-st põhjendati oma pilootide tegevust sellega, et ministri lennukit Tu-154 saatnud Su-27 nende sidekutsungile ei vastanud.

Tavapärane praktika

Venema õhujõud sooritavad samuti regulaarseid saate- ja jälituslende NATO lennukite suhtes. Kaitseministeerium avaldab iganädalasi aruandeid, kus on esitatud statistika riigipiiri läheduses tuvastatud välismaiste lennukite kohta. Ainuüksi juulikuus tõusid Venemaa lennukid üle 20 korra õhku selleks, et tõkestada sanktsioneerimata sisenemisi Vene Föderatsiooni õhuruumi.

NATO kindral: õhuintsidentides ei ole märgata Venemaa vaenlikkust >>

Juunis teatati NATO-st, et Venemaale kuuluv Su-27 oli jälitamise eesmärgil sooritanud ameeriklaste luurelennukile RC-135 Läänemere kohal "ohtliku lähenemise". Pentagoni esindaja sõnul oli tegemist "ohtliku" lähenemisega tänu "suurele lähenemiskiirusele ja ebamugavuste põhjustamisele lennuki juhtimisel". Samas märkis Venemaa kaitseministeerium, et tema õhujõudude hävitaja tõusis õhku rutiinse ülesande täitmiseks sihtmärgi saatmisel neutraalvete kohal.

Kommenteerides lennukite sagedasi lähenemisi Läänemere kohal teatas NATO peasekretär Jens Stoltenberg, et jälituslende sooritatakse reeglina meisterlikult ja ohutult ning tegemist on tavapärase praktikaga, mis on seotud lennumasinate tuvastustoimingutega.

Teema:
Vaindloo saare õhuruumi mõistatus (12)
Tagid:
piir, õhuruum, lennubaas, NATO, Soome, Vaindloo, Ämari

Peamised teemad