17:32 02. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1200
  • RUB79.6793
Uudised
lühendatud link
96 0 0

Kaitseväe juhataja Riho Terrase sõnul võtab Eesti Valgevene kutse vastu ja saadab septembris algavale Venemaa-Valgevene suurõppusele "Zapad" oma vaatlejad

TALLINN, 10. august — Sputnik. Terras rääkis usustluses Eesti Päevalehele, et "Zapadi" õppused on juba aastakümneid toimunud, see õppus toimus juba sügaval nõukogude ajal ning viimane kord, 2013. aastal, oli õppus üsna suuremahuline ja on põhjust arvata, et tänavu on see suurem, vahendab ERR.

Valgevene kutsus Eestit vaatlema õppust Zapad >>

"Jah, õppus, mida venelased nimetavad ametlikult "Zapadiks", toimub kindlal ajal septembris, aga ettevalmistavad õppused, tsükkelõppused juba käivad," märkis Terras.

NATO toob Zapadi ajaks Baltimaadesse lisavõimeid >>

Tema sõnul olid juulis Valgevene ja Venemaa ühised õppused side kontrollimiseks ning praegu toimub suhteliselt suur näidisõppus Pihkvas, kus dessantväed teevad oma peaga tellistelõhkumise šõud ja kõike selle juurde käivat.

"Seda kõike tuleks vaadata kui ettevalmistavaid õppuseid, mis kulmineeruvad septembris," leidis Terras.

Kaitseministeeriumile on saabunud kirjalik kutse osalemaks õppuse "Zapad 2017" tutvustamiseks korraldatavatel üritustel Valgevenes. Sellega on Eesti kaitseatašee kutsutud osalema tänavu 19.-21. septembril toimuval briifingul, õppuse vaatlusel ning külaskäigul Valgevene kaitsetööstusettevõttesse, vahendas Sputnik Eesti juulikuu lõpus.

Valgevene Kaitseministeeriumi kutse Eestile on allkirjastatud 21. juulil 2017.

Grybauskaitė: õppus Zapad 2017 näitab valmistumist sõjaks läänega >>

Sügisel leiab aset Venemaa korraldatav sõjaline suurõppus "Zapad 2017", mistõttu on Baltikumis ärevust tunda. Näiteks Leedu president Dalia Grybauskaitė on väitnud, justnagu toimuks nende õppuste käigus "demonstratiivne ettevalmistus sõjaks Läänega".

Venemaa sõjaväelased
© Sputnik / Илья Питалев

Valgevene kaitseminister Andrei Ravkov kommenteeris väiteid suure hulga Venemaa lahingutehnika ümberpaigutamisest Valgevene territooriumile õppuste "Zapad 2017" raames, nimetades neid "üksikute "ekspertide" hüsteeriaks".

"Zapad 2017" — kingitus Baltimaade russofoobidele >>

Ravkov tuletas meelde, et kahe riigi presidentide otsusel toimuvad õppused "Zapad" kord kahe aasta tagant, vaheldumisi Valgevenes ja Venemaal.

"Ei ole ohtu ka lääneriikidele, kuna õppustel on kaitseiseloom, need ei ole suunatud kolmandate riikide vastu ja lahendavad ainult strateegilist heidutust kätkevaid ülesandeid," ütles minister. Ta lisas, et õppuste läbiviimisel tagab Valgevene avatuse partneritele ja edastab teavet avalikkusele.

Samal teemal

USA toob Zapad 2017 ajaks Balti riikidesse 600 sõdurit
Valgevene kaitseminister nimetas kära õppuste Zapad 2017 ümber hüsteeriaks
Grybauskaitė: õppus Zapad 2017 näitab valmistumist sõjaks läänega
Tagid:
vaatlejad, õppus, kutse, Zapad-2017, kaitsevägi, Riho Terras, Valgevene, Eesti, Venemaa

Peamised teemad