07:19 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Uudised
lühendatud link
4610

Eesti peaminister Jüri Ratas, Läti peaminister Māris Kučinskis ja Leedu peaminister Saulius Skvernelis külastasid Inčukalnsi, et arutada regionaalse LNG terminali rajamisega seonduvat

TALLINN, 11. august — Sputnik. Tegemist oli peaministrite kolmanda gaasitaristu tuleviku alase kohtumisega, varasemalt on ühiselt külastatud Paldiskit ja Klaipėdat, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Визит Юри Ратаса в Латвию
© Фото : Jürgen Randma
Balti riikide peaministrid arutasid Lätis LNG terminaliga seonduvat

"Mul on hea meel, et olen koos Läti ja Leedu kolleegidega saanud külastada kõigi kolme Balti riigi gaasitaristuobjekte. Tegu on olnud vajalike kohtumistega fikseerimaks ühiseid seisukohti ning leidmaks parim lahendus gaasitaristu tuleviku osas," sõnas peaminister Ratas kohtumise järel.

Ratas arutab Lätis LNG terminaliga seonduvat >>

"Regionaalse koostöö tähtsust selles küsimuses ei saa alahinnata – tarneallikate mitmekesistamine ning stabiilse ja turvalise maagaasitarne tagamine on Balti riikide ühine huvi," lisas ta.

Peaministri sõnul toetab Eesti regionaalse LNG terminali plaanidega edasi liikumist.

"Oleme valmis arutama erinevaid koostööformaate, kuid toimiva gaasituru ja kulutõhusate taristuobjektide rajamise eeltingimuseks on Balti riikide ühised turutoimimise reeglid ning riigiabi andmise lõpetamine," lausus Ratas ning lisas, et Eesti riik maksumaksja rahaga projekte toetada ei soovi.

Edasistest sammudest kõneldes ütles peaminister, et projektiarendajate poolt on oluline pakkuda välja regionaalseid vajadusi rahuldav LNG taristu, mis võtaks arvesse nii Eesti ja Leedu terminaliprojekte kui Lätis asuvat maagaasihoidlat. "Balti riigid peavad tegema ühiseid pingutusi tagamaks väljapakutavale taristule Euroopa Liidu poolne kaasfinantseerimine," lausus Ratas.

Leedu loodab lõpetada gaasikõnelused >>

Regionaalne LNG terminal Soome lahe kaldal on üks element paketis, kus on ka Eesti-Soome vaheline gaasiühendus Baltic Connector ja Leedu-Poola vaheline gaasiühendus GIPL. See oluliste gaasi taristuprojektide nimekiri lepiti kokku juba 2013. aastal eesmärgiga siduda Balti riigid ja Soome EL ühtse gaasituruga ning luua võimalused gaasi tarneallikate mitmekesistamiseks.

Skvernelise sõnutsi, kui riigid suudavad kokku leppida, võiksid EL-i rahastust nõuelda Leedu ja Eesti terminal, samuti Inčukalnsi gaasihoidla Lätis.

"Kümme aastat on minu arvates aruteluks üsna pikk aeg, kuid need arutelud näivad pidurdavat tähtsaid energeetikaprojekte ja töid, ja Leedu ei saa seda endale lubada. Seepärast oligi ta sunnitud haarama vedelgaasi terminali rajamise küsimuses ohjad, nüüd on meil alternatiiv lahendada Leedu, Läti ja Eesti tarbijate küsimusi, see tähendab alandada gaasi hinda, saada sõltumatu, vaba gaasiturg," ütles Leedu peaminister kohtumise eel.

Energeetika — Eesti ja Leedu tüliõun >>

Peaminister Jüri Ratas külastas juunikuus Klaipedat, kohtumaks Läti ja Leedu peaministritega, et ühiselt arutada regionaalse LNG terminaliga seonduvat. Ratase visiit on osaks Balti valitsusjuhtide otsusest külastada kolme riigi erinevaid gaasiäriga seotud kohti. Külastati ühiselt ka Paldiskit, et tutvuda sealse planeeritava vedelgaasiterminaliga.

Euroopa Liidust saabus teade, et Alexela arendatav Paldiski LNG terminal rahalist toetust ei saa. Alexela taotles ligi 344 miljonit eurot maksva Paldiski LNG terminali projektile kuni 39-protsendilist tuge Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondilt, kirjutas Sputnik Eesti aasta alguses.

Alexela teatel oli otsuses viide Klaipeda ujuvterminalile ning selles märgiti, et eelmise aasta rahastusvoorust Soome ja Baltikume regionaalse LNG terminali jaoks toetust ei anta.

Paldiski LNG terminali asukohta tutvustav video:

Tagid:
regionaalne, LNG terminal, gaas, arutelu, Jüri Ratas, Leedu, Läti, Eesti

Peamised teemad