05:40 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Uudised
lühendatud link
14141

Eestisse saabus taastusravile juba viies rühm Ukraina sõdureid tänavuse aasta jooksul

TALLINN, 30. august — Sputnik. Eestisse saabus ravile järjekordne rühm Ukraina haavatud sõdureid, nad viibivad kolm nädalat Seli tervisekeskuses, kõik asjaomased kulud kannab Eesti kaitseministeerium, teatab Stolitsa.ee.

Eesti kaitseministeeriumi andmetel saabus taastusravile viiest sõdurist koosnev rühm.

Ühtekokku on käesoleva aasta jooksul käinud Eestis ravil 20 Ukraina sõdurit. Esimene viiemeheline rühm saabus aprillis, teine mais, kolmas juunis ja neljas augustis ning see rühm lahkus Eestist möödunud reedel.

2015. aastal said Eestis taastusravi 9 Ukraina haavatud sõdurit, möödunud aastal aga 30.

Lisaks haavatud sõduritele käivad siin järjepidevalt väljaõpet saamas Ukraina sõjaväearstid ja vabatahtlikud. Kaiteministeeriumi teatel koolitavad Eesti merejalaväelased koos USA merejalaväelastega Ukraina sõjaväelasi, kes osalevad Donetski Rahvavabariigi ja Luganski Rahvavabariigi sõjalistes operatsioonides.

Eesti kaiteminister Jüri Luik, kes külastas 24. augustil Kiievit osalemaks Uktraina iseseisvuspäeva tähistamises, rõhutas kohtumisel Ukraina juhtkonaga NATO riikide poolt Kiievile abi osutamise tähtsust ja lubas, et Tallinn jääb ka edaspidi Ukrainat poliitiliselt toetama, arendama praktilist koostööd riigikaitse valdkonas, sealhulgas eriüksuste koolitamist, ja sõjameditsiini valdkonnas ning jätkab ka oma kogemuste jagamist küberkaitse alal.

2014. aasta 22. veebruaril toimus Ukrainas riigipöörde tunnustega võimuvahetus. 2014. aasta aprilli algul toimunud meeleavaldustel kuulutasid Ukraina Donetski ja Luganski oblasti elanikud, kes veebruarikuise riigipöörde legitiimsust ei tunnistanud, välja "rahvavabariikide loomise". Mais toimunud referendumi järel kuulutasid need vabariigid end iseseisvaiks, moodustasid oma võimuorganid ning novembris toimusid Donetski RV-s ja Luganski RV-s riigipea ja parlamendisaadikute valimised.

Ukraina võimud alustasid 2014. aasta aprillis isehakanud Luganski RV ja Donetski RV vastu sõjalist operatsiooni.

Donbassi olukorra lahendamise küsimus on arutamisel, sealhulgas kohtumistel Minski kontaktgrupis. Kiiev, USA ja EL on varem korduvalt süüdistanud Moskvat sekkumises Ukraina asjadesse. Venemaa eitab seda ja nimetab selliseid süüdistusi vastuvõetamatuiks.

Moskva on korduvalt teatanud, et ta ei ole ukrainlaste siseriikliku konflikti osapool ega ole seotud sündmustega Kagu-Ukrainas, vaid on huvitatud sellest, et Ukraina tollest poliitilisest ja majanduslikust kriisist jagu saaks. Moskvast rõhutatakse, et Venemaa ei ole Ukraina küsimuses Minski kokkulepete subjektiks ja võib ainult konflikti osapooltele survet avaldada.

Tagid:
sõdurid, meditsiin, haavatud, ravi, kaitseministeerium, Eesti, Ukraina

Peamised teemad