14:33 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
2410

Sel aastal on sadu maailma riike tabanud rasked küberrünnakud, millest suuremad olid maikuus levinud WannaCry ja juunis levinud NotPetya

TALLINN, 4. september — Sputnik. Euroopa Liidus pole seni olnud nii suuri rünnakuid, et poliitikud oleksid pidanud võtma nende osas vastu poliitilisi otsuseid, mistõttu puudub praegu ühtne arusaam, kuidas peaks liit küberrünnaku korral käituma ning millised võivad olla rünnaku kõrvalmõjud. Sel põhjusel hakkavadki Euroopa Liidu kaitseministrid neljapäeval Eesti juhtimisel küberrünnakuid läbi mängima, teatas ERR.

Küberõppus EU CYBRID 2017 on esimene omataoline simulatsioon. Eesti soovib eesistujariigina panna Euroopa ministreid võtma otsuseid vastu reaalse rünnaku olukorras, niisiis esitatakse ministritele stsenaarium, kus küberrünnakud on tabanud Euroopa Liidu sõjalisi struktuure.

Stsenaariumit kaitseministeerium ei avalikusta, kuid selle põhjal saavad ministrid ja nende delegatsioonid kohtumise alguses ülevaate, milliseid asutusi on rünnatud ja millised sündmused on sellega kaasnenud. Õppuse käigus eskaleeritakse olukorda üha tõsisemaks ning poliitikud saavad seejuures valida, kuidas käituda. Ministritele antakse ette valikvastused, kuid nad saavad ka võimaluse oma valikuid kommenteerida.

Rünnakute läbimängimise peamine eesmärk on näidata nende võimalikke kaasmõjusid militaarvaldkonnas: "Me üritame vaadata, kuidas läheb olukord edasi, kui mingitel serveritel kaob näiteks toide ära – mida tähendab see sõjalise operatsiooni funktsionaalsusele, mida saab edasi teha, mida mitte."

Õppustel osaleb vaatlejana ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

"See on oluline selles mõttes, et me tahaksime, et see Euroopa Liidu õppus annaks niisuguse tõuke ka järgmisteks NATO õppusteks, mis puudutavad küberit, sest Euroopa Liidu ja NATO koostöö on üks Eesti niisuguseid võtmeteemasid, mida me Euroopa Liidu kaitse puhul tahame kõigile rõhutada," ütles valitsuse pressikonverentsil eelmisel möödunud nädalal kaitseminister Jüri Luik.

Mitteametlik kaitseministrite nõupidamine juhivad EL kõrge välispoliitika esindaja Federica Mogherini ja eesistuja.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
küberõppus, küberrünnak, NATO, Federica Mogherini, Jens Stoltenberg, Jüri Luik, EL

Peamised teemad