13:32 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Uudised
lühendatud link
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)
9740

Financial Times avaldas artikli, kus teatas, et Eesti paljukiidetud ID-kaardid said turvariski tõttu häbistava löögi

TALLINN, 6. september — Sputnik. Välisajakirjanduses ei ole teisipäeval avalikustatud Eesti ID-kaardi probleemid laialdast kajastamist leidnud, kuid Financial Times avaldas artikli, kus teatas, et Eesti paljukiidetud ID-kaardid said turvariski tõttu häbistava löögi, vahendab ERR. Väljaanne teatab, et ilmnenud turvarisk õõnestab kõike alates e-hääletusest kuni veebipanganduseni.

"Vaid 1,3 miljoni elanikuga Balti riik rõhutas, et puuduvad tõendid häkkimisest ID-kaardi süsteemi, mida nad on nimetanud maailma kõige arenenumaks," märkis ajaleht.

ID-kaardi kiibis peitub teoreetiline turvarisk, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Kaarte kasutatakse paljudele digitaalsetele teenustele ligipääsuks alates maksutagastuseks vajalike dokumentide allkirjastamisest kuni terviseandmete kontrollimiseni, samuti riigi e-residentidest välismaalaste poolt," kirjutas ajaleht.

750 000 ID-kaardi kiibis peitub turvarisk >>

Rahvusvaheline teadlaste grupp informeeris möödunud neljapäeval riigi infosüsteemi ametit (RIA), et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis pärast 2014. aasta oktoobrit välja antud ID-kaarte, vahendas Sputnik Eesti eile.

Eesti eksperdid nõustuvad seejuures, et teoreetiline risk on olemas, kuid see puudutab vaid osa käibelolevaid ID-kaarte. Siiski on nende arv väga suur — 750 000 kaarti, mis on välja antud pärast 2014. aasta 16. oktoobrit.

Аndrei Korobeinik: e-riik vajab kaasajastamist >>

Аndrei Korobeinik
© Sputnik / Вадим Анцупов

Peaminister Jüri Ratas teatas reedel, et Eesti on alustanud oma e-teenuste täielikku ülevaatust. IT-spetsialistid leiavad, et vajadus selleks on küpsenud juba ammu.

Eestil on kõrgtehnoloogilise riigi kuvand, kuid infotehnoloogia valdkonna spetsialistide hinnangul teavad need, kes reitinguid jälgivad, et see ei ole päris tõene ja on peaministriga sama meelt selles, et digilahendused on meie riigis praegu ideaalist kaugel.

"Ma ei saa öelda, et meil miski väga kehvasti töötab, kuid Eesti mure on selles, et kõik teenused on loodud kaua aega tagasi. Kui me täna nullist alustaksime, siis teeksime muidugi kõik teisiti. Kahekümne aastaga on tehnoloogilised lahendused kaugele edasi sammunud ja näiteks ID-kaart ei näeks välja nii, nagu praegu, kuna praegu leidub muid lahendusi," lausus portaali Sputnik Eesti ajakirjanikule IT-valdkonna ettevõtja Andrei Korobeinik.

E-valitsus ja e-riik: liidriroll läheb üha kallimaks >>

Teema:
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)
Tagid:
e-riik, turvarisk, artikkel, ID-kaart, Financial Times, Eesti

Peamised teemad