02:49 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Uudised
lühendatud link
Migratsioon Eestis (89)
51015

RIA Novosti EL-i institutsioonidest pärit allikate andmetel võib Euroopa Komisjon kahekordistada kvoote pagulaste vastuvõtmiseks, sel juhul ulatuks see arv Eesti jaoks 1100 inimeseni.

TALLINN, 7. september — Sputnik. Kõigil EL-i riikidel tuleb pärast Slovakkia ja Ungari hagiavaldust, mis puudutas pagulaste vastuvõtmise kvoodisüsteemi, keskenduda pagulaste ümberpaigutamisel oma kohustuste täitmisele, väitis Euroopa Komisjoni rände, siseküsimuste ja kodakondsuse volinik Dimitris Avramopoulos. EL-i institutsioonidest pärit allikate andmetel võib Euroopa Komisjon kahekordistada kvoote pagulaste vastuvõtmiseks, teatab RIA Novosti.

Euroopa Liidu Kohus lükkas 6. septembril tagasi Ungari ja Slovakkia hagiavaldused, mis nõudsid Euroopa Liidu liikmesriikidele pagulaste ümberpaigutamiseks kohustuslike riiklike kvootide tühistamist. Slovakkia ja Ungari põhjendasid oma hagiavaldusi sellega, et nende hinnangul on otsus pagulaste ümberpaigutamiseks langetatud kehtivaid menetlusreegleid rikkudes ning kvoodisüsteem ei aita rändekriisi lahendada.

Eesti otsib koos Euroopa ja Aafrika ministritega Vahemere rändevoogudele lahendust, illustratiivne foto
© REUTERS / DARRIN ZAMMIT LUPI

Avramopoulos teatas, et nüüd on käes "aeg üles näidata üksmeelt ja solidaarsust".

"Uks on endiselt avatud, me peame veenma kõiki liikmesriike vajaduses oma kohustusi täita. Kuid liikmesriikidel tuleb praegu tingimata solidaarsust üles näidata, kuna mõned liikmesriigid vajavad abi otsekohe," väitis eurovolinik.

RIA Novosti EL-i institutsioonidest pärit allikate andmetel võib Euroopa Komisjon kahekordistada kvoote pagulaste vastuvõtmiseks.

Eestit ähvardab trahv immigrantide pärast, illustratiivne foto
© AFP 2019 / ANGELOS TZORTZINIS

"Ringleb info, et juhul, kui kohus hagid tagasi lükkab, võib Euroopa Komisjon teha ettepaneku kvootide kahekordistamiseks," ütles agentuuri vestluskaaslane.

Mis ähvardab ettekirjutust rikkuvaid riike

Dimitris Avramopoulos ähvardas Euroopa Kohtusse pöördunud Poolat, Ungarit ja Tšehhit, et kui nad paari lähima nädala jooksul oma lähenemist ei muuda ega asu Itaalias ja Kreekas viibivaid pagulasi vastu võtmaю

"Kui liikmesriigid, kes pole ühtegi pagulast vastu võtnud või pole neid pikema aja vältel vastu võtnud, oma suhtumist lähinädalatel ei muuda, tuleb meil kaaluda võimalust menetlusreeglite rikkumise vältimise raames astuda viimane samm, et Poola, Ungari ja Tšehhi Euroopa Liidu Kohtusse kaevata," teatas Avramopoulos.

Ent Slovakkia ja Ungari on juba teatanud, et nad leiavad endiselt, et kvoodisüsteem tuleb tühistada.

Mis maa see on, kus naine on presidendiks: pagulased Baltikumi ei igatse >>

Slovakkia peaminister Robert Fico teatas, et Bratislava respekteerib EL-i otsust sisserändajate vastuvõtukvootide osas, kuid märkis samas, et tema valitsuse seisukoht selles küsimuses ei muutu.

"Meie seisukoht kvootide asjus ei muutu. Me jätkame tööd selle kallal, et solidaarsust näidataks üles muul viisil kui sundusega võtta teistest riikidest vastu sisserändajaid, kes niikuinii siin elada ei taha," teatas Fico.

Pagulased on hakanud Soome jäämiseks ristiusku pöörama, illustratiivne foto
© Sputnik / Максим Богодвид

Ungari välisminister Péter Szijjártó teatas omakorda, et riigi valitsus peab Euroopa Kohtu tänast otsust "kohutavaks ja vastutustundetuks". Szijjártó leiab, et see kohtuotsus "seab kogu Euroopa turvalisuse ja tuleviku löögi alla".

Sisserändelaagrid Nigeerias

Euroopa Liit plaanib rajada sisserändajate jaoks laagrid Nigeerias, et niinimetatud Liibüa koridori ära lõigates ohjeldada nende sissevoolu Aafrikast Euroopasse, teatas ajakiri Spiegel viitega ametkondlikele dokumentidele ja Saksamaa LV valitsuse vastustele parlamendi järelepärimistele.

Väljaande käsutusse sattunud dokumentide kohaselt on Euroopa plaani peamiseks eesmärgiks siserändajate peatamine aegsasti enne seda, kui nad teistest Põhja-Aafrika riikidest Liibüani jõuavad ja üritavad Vahemerd ületada.

Pagulased on hakanud Soome jäämiseks ristiusku pöörama >>

Väljaande andmetel ei peaks isegi "eriti vaesed sisserändajad" Liibüa kaudu Euroopasse sattuma, vaid nad tuleks viia Nigeeriasse. "Sunniviisilise kohaleveo mehhanismi osas on ÜRO pagulaste ülemvoliniku amet Nigeeria valitsusega kokku leppinud, tunnistab Saksamaa LV valitsuse vastus Vasakpoolsete parlamendifraktsiooni järelepärimisele.

Nigeerias võetakse sisserändajate kaitsevajadus uuesti läbivaatamisele, lõppkokkuvõttes asutakse otsima võimalusi nende üleandmiseks EL-ile. Kes nimelt neid kontrollimisi Nigeerias korraldama hakkab, seda väljaanne ei selgita.

Euroopa kogeb Teise maailmasõja aegadest peale suurimat rändekriisi, mis on põhjustatud eeskätt paljudest relvastatud konfliktidest ja majandusmuredest Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika riikides. Märkimisväärne osa sisserändajatest jõuab Euroopasse Kreeka ja Itaalia kaudu. 22. septembril 2015. aastal võeti vastu otsus, mis kohustab EL-I liikmeid vastu võtma 120 000 Kreekasse ja Itaaliasse saabunud pagulast, et vähendada migratsioonisurvet neile kahele riigile.

Euroopa Komisjoni rände, siseküsimuste ja kodakondsuse voliniku Dimitris Avramopouloe andmete kohaselt ootab praegu Kreekas ümberpaigutamist 2 800 inimest ja varjupaiga saamise õigust tunnistatakse tõenäoliselt veel kahe tuhande inimese puhul. Itaaliasse on 2017. aastal saabunud 7 200 inimest, kellel on õigus varjupaiga saamiseks, kuid registreeritud on neist ainult 4000.

Teema:
Migratsioon Eestis (89)
Tagid:
pagulased

Peamised teemad