06:04 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Uudised
lühendatud link
5120

USA transpordiväejuhatuse ülem kindral Darren McDew ütles visiidil Tallinnas, et erinevalt teistest riikidest suudavad USA väed olla 24 tunniga kohal igal pool maailmas

TALLINN, 10. september — Sputnik. USA transpordiväejuhatuse ülem kindral Darren McDew ütles, et tuleval nädalal algavaid Venemaa õppusi Zapad jälgitakse tähelepanelikult ja pingete leevendamiseks võiks Moskva olla oma tegevuses läbipaistvam, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

Kindral lisas, et erinevalt teistest riikidest suudavad USA väed olla 24 tunniga kohal igal pool maailmas. 

Laupäeval lahkus Ameerika Ühendriikide lennukikandja Tokyo lähistelt baasist regulaarsele patrullmissioonile. Kohe hakkavad Jaapaniga õppused Ida Kilp ning alles äsja lõppesid õppused Lõuna-Koreaga, mille ajal korraldas Põhja-Korea vesinikupommi- ja raketikatsetused.

Rootsis algavad kahe nädala pärast õppused, kus USA panustab ligi 1500 sõduriga.

USA maavägede ülemjuhataja Euroopas Ben Hodges teatas, et manöövrite Zapad 2017 toimumise ajaks paigutatakse Balti vabariikide piiridele kolme üksuse jagu dessantväelasi, kokku kuni 600 meest.

Kaitseministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov arutas Darren McDew'ga vägede siirmise küsimusi Euroopas, vahendas Sputnik Eesti eile. Kantsler Vseviov ütles, et Ameerika Ühendriigid on pidevalt parandamas oma jätkuvägede strateegilist liigutamist Euroopasse ja Euroopa sees ning ka Eestil on selles oma roll ja huvi.

"Eesti tegutseb aktiivselt koos oma liitlastega NATO-s ja Euroopa Liidu teiste liikmesriikidega, et muuta liitlaste varustuse ja üksuste liikumist Euroopas sujuvamaks ja kiiremaks," ütles Vseviov.

"Me peame saama oma vägede liigutamisel kiiremaks ning see nõuab nii vastavat planeerimist, harjutamist, taristu arendamist kui paberimajanduse lihtsustamist. Viimase osas näeme suurt potentsiaali just Euroopa Liidul," ütles Vseviov. 

Seoses Venemaa väidetava kallaletungiähvardusega võtsid NATO riigid Varssavi tippkohtumisel vastu otsuse alliansi idatiiva ennenägematuks tugevdamiseks. 2017. aastal paigutab NATO Balti riikidesse ja Poolasse neli mitmerahvuselist pataljoni. Iga väeüksuse isikkoosseis võib ulatuda 800-st kuni 1200 meheni. 

Eestisse saabunud NATO rahvusvahelise lahinguüksuse raamriigiks on Ühendkuningriik, Lätis on selleks Kanada, Leedus Saksamaa ja Poolas USA. Lisaks sellele saabus Poolasse USA õhujõudude brigaad. 

NАТО ja Balti riigid ennekõike on vägagi mures septembris toimuvate Venemaa ja Valgevene ühisõppuste Zapad 2017 pärast. Kaitseminister Jüri Luik on korduvalt väitnud, et Moskva pidavat koguma õppustele "väga suure armee, räägitakse umbes 100 000 mehest." 

Saksa kaitseministri Ursula von der Leyeni väide, et Venemaa ja Valgevene õppustel Zapad 2017 osaleb tegelikult 100 000 Vene sõjaväelast, on jahmatav, ütles Vene kaitseministeeriumi esindaja Igor Konašenkov.

"Meid üllatab Saksa kaitseministri Ursula von der Leyeni avaldus, kus ta kasutab Zapadi õppuste kohta meelevaldseid arve ning räägib latentsest ohust Euroopale," ütles Konašenkov.

"Zapad 2017" — kingitus Baltimaade russofoobidele >>

Tagid:
võimsus, Zapad-2017, EL, sõjavägi, Darren McDew, Eesti, USA

Peamised teemad