00:24 24. Juuni 2018
Kuula otse
  • USD1.1648
  • RUB73.5314
NATO peasekretär Jens Stoltenberg

NATO peasekretär: maailm on muutunud ohtlikumaks

© AFP 2018 / EMMANUEL DUNAND
Uudised
lühendatud link
2910

Arvestades Põhja-Korea tuumaambitsioone, islamiekstremismi ja Venemaa sõjalist eesmärki tagasi võita oma kunagine koht rahvusvahelises poliitikas, on maailm tänaseks jõudnud viimase 30 aasta kõige ohtlikumasse punkti, hoiatas NATO peasekretär

TALLINN, 11. september — Sputnik. Endine Norra välisminister ja praegune NATO peasekretär Jens Stoltenberg märkis oma intervjuus väljaandele Guardian, et oma 30-aastase karjääri jooksul ei ole ta kokku puutunud ohtlikuma olukorraga, vahendab portaal Inosmi.

EL välisministrid pidasid vajalikuks suurendada survet Põhja-Koreale >>

"See on muutunud ettearvatumaks ja keerulisemaks, sest me puutume kokku samaaegselt paljude väljakutsetega," ütles ta Eesti visiidi käigus antud intervjuus, "Seisame silmitsi massihävitusrelva levikuga Lõuna-Koreas, terroristidega, ebastabiilse ja üha pealetükkivama Venemaaga. Maailm on muutunud ohtlikumaks."

Selle pärast, et Venemaa annekteeris Krimmi poolsaare, on kõige enam mures Eesti, Läti ja Leedu. See sündmus on põhjustanud Venemaa ja Lääne suhete järsu jahenemise, mida sellest ajast alates ei olegi õnnestunud taastada.

NATO allianss on saatnud sellesse regiooni neli rahvusvahelist pataljoni ja mitu hävituslennukit, et Venemaa võimalikku tegevust jälgida. Venemaa on allianssi süüdistanud agressiivsetes operatsioonides ja septembris viib ta koos Valgevenega läbi suured sõjaväeõppused.

"Zapadi" ja Zapadi vahel tuleb vahet teha >>

Venemaa on juba ammu väitnud, et nendest, iga nelja aasta tagant toimuvatest õppustest võtab osa vähem kui 13 tuhat sõjaväelast. Kuid mõned NATO liikmed kahtlevad, arvestades Moskva kalduvust kõikvõimalike riugastega nende õppuste mahtu suurendada, kas see ikka tõesti nii on.

"Venemaa teatas NATO-Venemaa nõukogu istungil paari nädala eest, et nendel õppustel osaleb vähem kui 13 tuhat sõjaväelast," ütles Stoltenberg. "Seda oli kasulik teada, kuid me mäletame, kuidas Venemaa on teatanud ka varem, et õppustel osaleb alla 13 tuhande sõjaväelase, tegelikult olid aga asjad sootuks teisiti. Me olime selle tunnistajaks nii õppuste "Zapad-20009" kui ka "Zapad-2013" ajal – nendel osales hoopis rohkem sõjaväelasi."

Moskva: Berliini väide Zapadi mahu kohta on üllatav >>

Stoltenberg viitas samuti kasvavale ohule Põhja-Koreast, kes tegeleb oma tuumapotentsiaali arendamisega ja vahetab Donald Trumpiga provokatsioonilisi avaldusi. Viibides Eesti õhuväebaasis, kõigest 120 kilomeetri kaugusel Venemaa piirist, oli Stoltenberg vastates küsimusele, kas ta toetab Trumpi ähvardust vallandada Põhja-Korea suhtes "tuld ja raevu", ettevaatlik.

"Kui ma hakkaks arutlema potentsiaalsete sõjaliste võimaluste üle, suurendaksin ma sellega vaid määramatust ja olukorra keerukust ning pean seepärast kohaseks sellest hoiduda. Toetan kõiki võimalusi poliitilisteks ja diplomaatilisteks lahendusteks," ütles Stoltenberg.

Ta rõhutas, et praegu on prioriteediks "kriisi poliitiline reguleerimine."

"Samal ajal mõistan ma täielikult ja toetan sõjalist signaali, mille saadavad regiooni Lõuna-Korea ja teatud mõttes ka Jaapan, sest neil on õigus end kaitsta. Neil on õigus reageerida, kui nad näevad sellist äärmiselt agressiivset käitumist. Toetan ka Ameerika väeüksuste paigutamist Lõuna-Koreasse."

Tagid:
ballistilised raketid, ohtlik, terrorism, Zapad-2017, NATO, Jens Stoltenberg, Põhja-Korea, Venemaa

Peamised teemad