04:33 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Uudised
lühendatud link
20 0 0

Teisipäeval sõidab välisminister Sven Mikser visiidile Ukrainasse, kus ta kohtub Kiievis Ukraina presidendi Petro Porošenko, Ülemraada esimehe Andrei Parubi ja peaministri Volodõmõr Groismaniga

TALLINN, 12. september — Sputnik. Kohtumine välisminister Pavlo Klimkiniga toimub homme. Kohtumiste peamised teemad on Eesti ja Ukraina suhteid, Ukraina lõimumine Euroopa Liiduga, idapartnerlus, julgeolekuolukord Ida-Ukrainas ja Krimmis, edastab Välisministeerium.

Porošenko loodab Eestilt panustamist Ukraina lähenemisse EL-iga >>

Lääne valitsused ei usu enam, et Venemaa tagastaks Ukrainale lähiajal Krimmi
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Visiidi eesmärk on kinnitada lähedasi kahepoolseid suhteid ning Eesti kindlat toetust Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele. Enne novembris toimuvat idapartnerluse tippkohtumist on Eesti huvi arutada Ukraina poolega samme EL-Ukraina suhete ja idapartnerluse tugevdamiseks.

Kohtumistel arutatakse ka reformide käekäiku Ukrainas ja viise, kuidas Eesti saaks neid toetada. Ukraina on oluline Eesti kahepoolse arenguabi sihtriik, ning hetkel on käimas ligi 40 erinevat projekti, keskendudes peamiselt heale valitsemisele, sealhulgas IKT lahenduste juurutamisele, hariduse toetamisele ja ettevõtluse arendamisele. Lisaks on 2014. aasta algusest Eesti eraldanud humanitaarabina Ukrainale konfliktist tuleneva olukorra leevendamiseks ligi 2,8 miljonit eurot.

Homme, 13. septembris osaleb välisminister Kiievis Idapartnerluse meediakonverentsil, kus ta esineb sõnavõtuga avapaneelis ning võtab osa sellele järgenvast arutelust. Meediakonverents on üks neljast Idapartnerluse tippkohtumise kõrvalüritusest. Konverentsi raames toimub ka pressikonverents välisminister Mikseri osalusel. 

Eesti kaitseväelased võtavad osa Ukraina iseseisvuspäeva paraadist >>

Ukraina loeb jätkuvalt Krimmi oma, kuid ajutiselt okupeeritud territooriumiks. Krimm sai Venemaa piirkonnaks peale 2014. aasta märtsikuist rahvahääletust, kus valdav osa elanikkonnast ütles "jah". Referendum viidi läbi pärast Ukrainas 2014. asta veebruaris toimunud riigipööret. Ukraina peab endiselt Krimmi oma, kuid ajutiselt okupeeritud territooriumiks.

Venemaa lükkab tagasi kõik süüdistused oma aadressil, meenutades, et Krimmi ja Sevastopoli kuulumine Venemaa koosseisu on legitiimne ja toimunud nende alade eklanikkonna tahte kohaselt. ÜRO põhikirja ja rahvusvahelisi seadusi ei ole rikutud. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on Krimmi küsimus "lõplikult lukku pandud".

Samal teemal

Ukraina riigivõlg: see on suletud ring
Ukraina assotsieerumisleping Euroopa Liiduga jõustub täies mahus
"Ukraina pärismaalastele" näidati Euroopa Liidus koht kätte
Ukraina relvastamine oleks ohtlik viga
Scooter esines Krimmi poolsaarel, Ukraina prokuratuur alustas menetlust
Ukraina alustab Krimmi turismiblokaadi
Ukraina blokeerib sotsiaalvõrgustiku
Tagid:
idapartnerlus, toetus, sihtriik, arenguabi, visiit, välisministeerium, Petro Porošenko, Sven Mikser, Eesti, Ukraina

Peamised teemad