10:50 15. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Tallinnas kohtuvad Euroopa Liidu liikmesriikide narkovastase võitluse koordinaatorid

Eesti pole fentanüüliprobleemiga üksi

© Фото : Siseministeerium
Uudised
lühendatud link
46 0 0

Kolmapäeval ja neljapäeval kohtuvad Tallinnas Euroopa Liidu liikmesriikide narkovastase võitluse koordinaatorid

TALLINN, 13. september — Sputnik. Kohtumise fookuses on fentanüül, mis on ajalooliselt kitsalt Eestile omane probleem olnud, kuid levib viimastel aastatel üha enam Euroopa illegaalsel uimastite turul, teatas Siseministeerium.

Siseminister Andres Anvelt märkis, et kuigi politsei on Eestis narkokuritegevuse ohjamisel märkimisväärseid edusamme teinud, on just fentanüüli ja tema lähteainete rahvusvaheline kättesaadavus suuresti internetikaubanduse meelevallas.

"Tänane kohtumine näitab selgelt, et Eesti pole fentanüülivastases võitluses enam üksi. Kuivõrd fentanüül kipub vägisi levima ka teistesse Euroopa riikidesse, peame hullema ärahoidmiseks seljad kokku panema. Täna alanud kohtumisel vahetavad Euroopa riikide esindajad oma kogemusi nii fentanüüli kui teiste narkootikumide kättesaadavuse vähendamisel kui ka sotsiaalsete meetmete kasutamisel narkomaania vastu oma riikides," sõnas kohtumise avanud Anvelt.

Tallinna kolmes asumis on kümnendik elanikest süstivad narkomaanid >>

Siseministeeriumi narkopoliitika nõuniku Ain Peili sõnul teeb fentanüüli ohtudest rääkimise eriti oluliseks selle uimasti kangus ning sellest tingitud kõrge suremus. "Muu hulgas tutvustame oma Euroopa partneritele naloksooniprogrammi, mis võeti Eestis kasutusele 2013. aastal. Naloksooni kasutatakse vastuainena opioidide mürgistuse ja üledoosi korral ning see tõi narkosurmade arvu järsult alla. Kui 2012. aastal hukkus narkootikumide üledoosi tõttu 170 inimest, siis möödunud aastaks oli see arv kahanenud 114-ni," sõnas ta.

Tallinna tänavatelt hoiti mullu eemal ligi 600 000 kasutatud süstalt
© Sputnik / Олег Золото

Fentanüül mõjutas pikalt väheseid liikmesriike, viimased andmed näitavad aga, et selle opioidi turuosa kasvab üle Euroopa. Kõik riigid, kuhu fentanüül jõudnud on, on teatanud üledooside ebaharilikult suurest arvust ja ulatuslikest terviseprobleemidest. Ennetamaks epideemia laiemat levikut, alustasid Euroopa narkootikumide ja narkomaania seirekeskus (EMCDDA) ning Europol möödunud aastal erakorralisi akrüloüülfentanüüli ja furanüülfentanüüli uuringuid.

Kui mujal Euroopas põhjustab valdava osa narkosurmadest heroiin, siis Eestis on selleks morfiinist kuni 100 ning heroiinist vähemalt 15 korda kangem fentanüül, millest on viimastel aastatel turul levinud ülikõrge puhtuseastmega toode, mis on tuntud afgaani nime all. 2016. aastal jõudsid Eesti turule ka uut tüüpi sünteetilised fentanüülid (sh karfentanüül ja furanüülfentanüül), mis ületavad oma kanguse poolest mitmekümnekordselt seni Eestis levinud fentanüüle.

Hispaanias vahistati Eesti allilmaliider >>

Tagid:
fentanüül, eksperdid, narkovastane, narkoäri, siseministeerium, Andres Anvelt, Tallinn

Peamised teemad