09:26 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
3420

Juurdlus, mida FBI Sputniku tegevuse suhtes toimetab, saades ligipääsu agentuuri elektronpostile, on tekitanud meelehärmi Ladina-Ameerika ajakirjandusvabaduse toetajate hulgas

TALLINN, 16. september — Sputnik. FBI on üle kuulanud ajakirjanik Andrew Feinbergi, kes töötas Sputnikus käesoleva aasta maikuuni. Endine toimetuseöötaja andis uurijatele üle tuhandeid e-kirju ning muud Venemaa teabeagentuuri siseteavet ja dokumente juurdluse raames, mille eesmärgiks on kindlaks määrata, kas Sputnik on "Kremli salajane propagandarelv välisagentide registreerimise seaduse (FARA) rikkumises," nagu kirjutavad USA meediaväljanded.

FBI võttis ette Sputnik USA toimetuse
© Sputnik / Игорь Руссак

"Kummaline, et USA peab ajakirjanikku või meediakanalit välisagendiks ja tahab tema tegevust uurida. Ameerika Ühendriigid peaks loobuma esinemast maailma politseinikuna, see ei tule kasuks demokraatiale ja meediavabadusele, mis USA-s teoreetiliselt nii hinnatud on," ütles portaalile Sputnik Mundo Brasiilia ajakirjanike liidu (FENAJ) president Maria José Braga.

Tema hinnangul väljendab Sputnik juhul, kui tal on oma teatud toimetuspoliitika, seda oma sisu kaudu, kuid see ei saa olla põhjenduseks, et tema materjale ei edastata. Lisaks sellele rõhutas ta Sputniku ajakirjanike kohalolekut erinevates maailma riikides. Brasiilia puhul oleks juhul, kui sealne valitsus rakendanuks mingisuguseid piirangumeetmeid mis tahes meediaväljaannete vastu, FENAJ seisukohta selgesti väljendatud.

"Ning me mõistame hukka katsed meediavabadust piirata," ütles Maria José Braga.

1938. aastal vastu võetud FARA seadus oli suunatud fašistliku propaganda ennetamisele Ameerika Ühendriikides. Selle õigusakti kohaselt peavad USA-s "propagandat" tegevad organisatsioonid saama registreeritud kui "välisagendid". Kuid tol ajal ei peetud silmas uudisteagentuure.

Topeltstandardid

"FBI juurdlusmenetlus Sputniku suhtes – see on provokatsioon ja ilmselge meediavabaduse rikkumine," ütles Sputnikule telekanali Telesur asutaja, hariduse ja demokraatia seirekeskuse direktor ning Ladina-Ameerika integratsioonifondi president Aram Aharonian.

Aharoniani hinnangul "peavad kohalike ja rahvusvaheliste meediakanalite esindjad, nii nagu igal pool maailmas, saama tugineda ühesugustele kohustustele ja õigustele igas riigis.

Kuid asi on selles, et Sputnikul on hüüdlause: "Meie räägime sellest, millest teised vaikivad," mis peab USA võimudele unikaalsete sõnumite ja virtuaalsete tõdede ajastul muret tegema, lisas meediaekspert. 

Kui Sputnikut hakatakse lugema "välisagendiks", siis "tuleb teha sedasama ka agentuuridega BBC, Reuters, Amsa, millel on samuti peakorterid teistes maailma riikides," ütles Aharonian, kelle jaoks viimased sündmused on seotud väidetega, nagu oleks Venemaa sekkunud USA valimiskampaaniasse. "See kõik on lavastatud juurdlus, mis mitte kuhugi välja ei vii," lausus ta kokkuvõtvalt.

Sputniku ahistamine USA-s on Trumpi-vastase võitluse tulemus
© Sputnik / Игорь Руссак

Kui samasugune lugu oleks juhtunud Ameerika Häälega, siis "oleks nad korraldanud skandali ja saatnud kasvõi merejalaväelased ajakirjndusvabadust kaitsma," ütles Ladina-Ameeerika ajakirjanik.

"Me arvasime, et USA-s eksisteerib ajakirjandus- ja väljendusvabadus ja et igaüks mõtleb ja räägib, mida tahab, kuid WikiLeaks näitas meile vastupidist: nad kasutavad oma julgeolekuagentuure, et elektroonikaseadmete kaudu meie järele luurata," sedastas Aharonian.

Nagu portaal Sputnik Eesti eelnevalt kirjutas, toimetab FBI juurdlust Sputniku USA toimetuse suhtes, kahtlustades agentuuri välisagentide seadust rikkuvas propagandistlikus tegevuses. Büroo on väidetavalt juurdluse raames üle kuulanud Sputniku endise kaastöötaja Andrew Feinbergi ja saanud ligipääsu uudisteagentuuri tööalasele kirjavahetusele.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
hukkamõistmine, meedialahingud, juurdlus, ajakirjandus, sõnavabadus, FENAJ, Sputnik, FBI, Maria José Braga, Andrew Feinberg, Ladina Ameerika, USA

Peamised teemad