10:22 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
2010

EL riikide peaveterinaararstide kohtumisel Tallinnas tõdeti, et edendamist vajab koostöö nii liikmesriikide vahel, liikmesriikide ja Euroopa Komisjoni vahel kui ka suhtlemises avalikkusega

TALLINN, 20. september — Sputnik. Möödunud nädalal toimus Tallinnas Euroopa Liidu riikide peaveterinaararstide kohtumine, kus lisaks munades tuvastatud fiproniili teemale olid arutelu all veel Euroopa Komisjoni antibiootikumide resistentsuse vastu võitlemise tegevuskava, piiriüleste tauditõrjeprogrammide rakendatavus, sigade Aafrika katku leviku piiramise võimalused ja kaupade nõuetekohasuse tõendamine.

Riik asub piirama antibiootikumiresistentsuse levikut loomakasvatuses, illustratiivne foto
© Sputnik / Анжелика Бения

Eesmärk on toetada liikmesriike loomakasvatuses kasutatavate antibiootikumide vallas uuenduslike ja tõhusate lahenduste leidmisel. Mõned toimeained inimeste ja loomade bakternakkuste ravis on sarnased ning seetõttu võivad resistentsed bakterid saastada toitu ja jõuda sealtkaudu inimeseni, kuid ka vastupidi.

Euroopa Liidus on keelatud kasutada antibiootikume loomade kasvu ja arengu toetamiseks. Antibiootikumiresistentsete mikroobide puhul jagasid liikmesriigid ka kogemusi koostööst inimtervise ja keskkonna valdkondadega.

Lisaks käsitleti koostööd piiriüleste loomataudtõrje programmide elluviimisel, sealhulgas sigade Aafrika katku leviku tõkestamisel ja taudiga võitlemisel. Sigade Aafrika katku ennetuse ja kontrolli üle peetud arutelul tunnistasid kõik liikmesriigid teema olulisust kogu Euroopa jaoks.

Paljudele liikmesriikidele tekitab muret koostöö jahimeestega, samas on metssigade populatsiooni kontrolli all hoidmine selle loomataudi leviku piiramisel ja riskide maandamisel olulise tähtsusega. Eestil on siin ette näidata vaid positiivne kogemus.

Lisaks koordineeriti Euroopa Liidu ühtset lähenemist toiduohutuse valdkonnas suhtlemisel Euroopa Liidu väliste riikidega, sealhulgas Venemaa ja Lõuna-Koreaga.

Elavalt kulgenud arutelu munades tuvastatud fiproniili üle andis sisendi 26. septembril toimuvaks Euroopa Liidu ministrite kohtumiseks. Hollandi ja Belgia veterinaarid tõid loo suurima õppetunnina välja probleemid kommunikatsioonis nii liikmesriikide vahel kui ka suhtlemises avalikkusega.

Arutati, kas oleks edaspidi sarnase paljusid liikmesriike puudutava kriisi puhul otstarbekas Euroopa Komisjonil kohe koosolek kokku kutsuda, et kõik saaksid probleemi kohta esmaallikast infot ühel ajal ja sarnaselt.

Saksamaa esindaja soovitas luua nõukogu tasemel vastava toiduohutuseteemalise töörühma, kus osaleksid ka liikmesriikide peaveterinaararstid. Tuleval ministrite kohtumisel arutatakse läbi juhtumi õppetunnid ning tehakse ettepanekud strateegia ja süsteemsete tegevuste kohta, mis vähendaksid edaspidi selliste juhtumite esinemist.

Tagid:
veterinaar, tauditõrje, fiproniil, antibiootikum, veterinaarmeditsiin, arst, loomad, Sigade Aafrika katk, EL, Euroopa Komisjon, Tallinn

Peamised teemad