01:59 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Uudised
lühendatud link
15831

Venemaa suursaatkond Eesti Vabariigis andis pädevaid selgitusi Eesti ajakirjanduses levitatud kuulduste teemal

TALLINN, 30. september — Sputnik. Venemaa Föderatsiooni Eesti suursaatkonna pressiteenistus kommenteeris sel nädalal paljudes Eesti meediaväljaannetes ilmunud teateid selle kohta, nagu oleks Eesti kodanikel tekkimas teatud raskusi Venemaa viisade saamisel.

Nii näiteks avaldati ajalehes Postimees artikkel pealkirja all "Venemaa meelemuutus jätab eestlased viisata". Kuid Venemaa suursaatkonna pressiatašee Deniss Mosjukovi sõnul pole selle kirjutise autor pidanud isegi vajalikuks selgituste saamiseks saatkonna poole pöörduda.

27. septembri Aktuaalse Kaamera uudislugu samal teemal alustati ülepea kinnitusega, et "reis Venemaale algab Venemaa saatkonna bürokraatia kadalipuga." Ning samas kinnitab Venemaa pressiatašee, et ETV ajakirjanikele selgitati üksikasjalikult ja konkteetset statistikat esile tuues, et mitte mingeid probleeme Venemaa viisa saamisega ei esine. Mingil põhjusel aga need selgitused videosalvestisse ei jõudnud. 

Mis siis tegelikult toimub?

Vene Föderatsiooni suursaatkonna teavituse kohaselt käis mainitud eestimaistes meediakanalites jutt viisadest, mida antakse Venemaa poolt välja Eesti ja Venemaa riigipiiriäärsete alade ehk piiriülese koostöö liinis. Selle formaadi raames võivad Eesti elanikud saada tasuta Venemaa korduvkülastuste viisa näiteks eesmärgiga külastada sugulasi, käia omaste kalmudel, võtta osa kultuurisündmustest ja nii edasi. Sellistel eesmärkidel sooritatavate reiside puhul oli mõlema poole kokkuleppe kohaselt kehtestatud iga-aastaseks kvoodiks 2000 soodustingimustel viisaväljastust.

Vene saatkond Tallinnas
© Sputnik / Денис Грабусов

Protsessi tõhusama korralduse tagamiseks määras Eesti pool viisakoordinaatoriks Andi Karjuse. Tema otseste tööülesannete hulka kuulub nimekirjade koostamine ning nende inimeste dokumentide kogumine ja kontrollimine, kes tahavad külastada Venemaad piiriülese koostöö raame.

Kuid Venemaa Eesti suursaatkonna info kohaselt on Tartu konsulaarosakonna kantseleis, kuhu vastavad taotlused kokkuvõttes laekuvad, hakatud viimasel ajal täheldama, et härra Karjuse poolt esitatud nimekirjades võib kohata inimesi, kelle tegelik reisieemärk ei vasta kõnealuse lepingu raames kokku lepitule. Selliseid juhtumeid ei ole palju, kuid neid siiski esineb.

Venemaa saatkonna oletuste kohaselt on härra Karjusel nähtavasti tekkinud väär ettekujutus, et samahästi kui igaüks, kes elab näiteks Tartumaal, võib saada tasuta Venemaa viisa üksnes põhjendusega, et elab Pihkva oblasti piiri läheduses. See ei ole aga õige arusaam ega vasta Venemaa ja Eesti vahelise kokkuleppe tingimustele.

Palju kära eimillestki

Vene diplomaadid on selle teema vestlustes Eesti välisministeeriumi esindajatega korduvalt tõstatanud, kutsudes üles juhtima viisakoordinaatori tähelepanu sellele, et nimekirjadesse on pahatihti sattunud isikuid, kellel ei ole Venemaa ja Eesti naaberpiirkondade koostööga vähimatki pistmist.

Pressiatašee sõnul tasub iseäranis rõhutada, et Venemaa pool ei ole isegi tuvastatult põhjendamatute taotluste korral viisa väljastamisest keeldunud, vaid üksnes palub esitada tõele vastavad põhjendused ja selgitada kavandatud reisi eesmärki. Kui inimene on tõepoolest seotud piiriülese vahetuspõhise viisavabadusega, ei teki viisa saamisega kindlasti mingeid probleeme, kuid Venemaa konsulil on täielik ja vääramatu õigus ning, enamgi veel – seadusest tulenev kohustus veenduda viisataotleja tegelikes kavatsustes.

Venemaa suursaatkona andmetel andsid Venemaa konsulaarasutused Eestis möödunud aastal välja ligi 90 000 viisat – võrdluseks olgu teada, et 2014. aastal vormistati neid 73 000. Venemaa pressiatašee hinnangul ei haaku sedavõrd suur väljastatud viisade arvu kasv – 17 000 viisa võrra – mitte sugugi "bürokraatia kadalipuga" ega "võimatusega viisat saada".

Kogu seda kära mitte millestki oleks saanud vältida, öeldakse Venemaa saatkonna selgitustes, juhul kui mõned ajakirjanikud – nagu ka ajakirjandusele sobilik – oleks juhindunud soovist küsimuse sisusse süveneda, aga mitte võimalikult kiiresti väljastada järjekordne Venemaad puudutav pseudosensatsioon. Deniss Mosjukovi sõnul tekitab meelepaha isegi mitte niivõrd pahatahtlikud teemakäsitlused ise, vaid tõsiasi, et nende autoritel ei jätkunud tahtmist käsitleda küsimust kvaliteetselt, faktitäpselt ja nende väljaannete vääriliselt, mida nad esindavad.

Tagid:
kommentaar, paanika, viisa, meedia, Venemaa suursaatkond, Postimees, ETV, Deniss Mosjukov, Andi Karjus, Eesti, Venemaa

Peamised teemad