07:24 05. Juuli 2020
Kuula otse
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
Kataloonia referendum (43)
5220

Rahvusvaheline poliitikaväljaanne Politico nimetas ekspresident Toomas Hendrik Ilvest ühe võimaliku kandidaadina, kes võiks asuda vahendama Hispaania keskvõimu ja iseseisvust taotleva Kataloonia juhtkonna läbirääkimisi

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. "Kriisipüüdjatel nagu (Rootsi endine peaminister ja välisminister) Carl Bildt, (Briti ekspeaminister) Tony Blair ja Toomas Ilves on omad tugevused, aga ka nõrkused," märgib Politico oma ülevaates, nimetades kolmikut sellises olukorras "tavalisteks kahtlusalusteks", vahendab Pealinn.

Meediakanal pakub vastasseisu võimalike vahendajatena siiski välja paarkümmend nime, kelle hulgas on endisi kõrgeid poliitikuid, teiste seas USA ekspresident Barack Obama ja mitu endist välisministrit.

Hispaania valitsus: dialoog peaks olema kahepoolne >>

Samuti tuuakse välja Põhja-Iirima konflikti lõpetanud Suure Reede rahulepingu autoreid, Nobeli rahupreemia 2016. aasta laureaati, Colombia presidenti Juan Manuel Santost, Rahvusvahelise Kriisigrupi (ICG) juhti Jean-Marie Guéhennot, Norra välisministrit ja Maailma Majandusfoorumi presidenti Børge Brendet.

Tugevaks kandidaadiks hinnatakse ka Taani endist peaministrit Helle Thorning-Schmidt, kes oli 2014. aastal üks kandidaate Euroopa Ülemkogu presidendi kohale ja praegu juhib organisatsiooni Päästke lapsed (Save the Children).

Küsitlus

Kuidas te suhtute Kataloonia iseseisvusreferendumisse?
 • Toetan täielikult – igal rahval on õigus enesemääramisele
  58.7% (17)
 • Mõistan teravalt hukka – igal riigil on õigus territoriaalsele terviklikkusele
  3.4% (1)
 • Lugege Hispaania konstitutsiooni – autonoomse piirkonna õigust riigi koosseisust välja astuda seal pole
  3.4% (1)
 • Tekitavad ainult segadust – autonoomiat peaks ju ometi piisama
  7.0% (2)
 • Peaksime Kataloonia iseseisvust toetama, nii nagu kunagi toetati meie iseseisvust
  3.4% (1)
 • Mis Kataloonia Baskimaast parem on, ühed terroristid ja separatistid kõik?
  0.0% (0)
 • Nüüd on siis Euroopa Liidul ka oma Donbass
  6.9% (2)
 • Peaasi, et saaksime ka edaspidi Kataloonias puhkamas käia
  0.0% (0)
 • See on Hispaania siseasi, klaarigu ise
  3.4% (1)
Hääleta: 29

Politico toob välja ka Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Federica Mogherini, kes olevat ka üks tänavuse Nobeli rahupreemia kandidaate, kuid tunnistab samas, et kuna Mogherinile maksab kaudselt EL-i eelarve kaudu palka ka Hispaania valitsus, siis võib see Kataloonia juhtide jaoks olla välistav asjaolu.

Kataloonia on väljendanud soovi konfliktile välisvahendaja leidmiseks, kuid Madrid on sellest seni keeldunud, pidades vastasseisu puhtalt Hispaania siseasjaks.

Hispaania Euroopa asjade minister Jorge Toledo ütles Politicole, et Madridi jaoks pole vastuvõetav ükski kolmandast osapoolest vahendaja ning dialoog peaks olema kahepoolne, vahendas Sputnik Eesti eile.

"Sa võid muuta seadust, sa võid selle vastu olla, kuid sa ei saa sellele mitte kuuletuda," ütles Toledo.

Kataloonias toimus teisipäeval üldstreik. Korraldajate sõnul oli streik vastuseks "tõsistele õiguste ja vabaduste rikkumisele" pühapäevaste sündmuste ajal Kataloonias.

Kataloonias pühapäeval korraldatud referendumil puhkenud kokkupõrgetes politseijõudude ja iseseisvusmeelsete katalaanide vahel sai kannatada üle tuhande inimese.

Madrid ja Hispaania ülemkohus on öelnud, et referendum oli ebaseaduslik ega vastanud ka muus osas rahvahääletuse usaldusväärsust tagavatele nõuetele.

Kataloonia regioonivalitsuse esindajate kinnitusel aga referendum keskvalitsuse takistusmeetmetest hoolimata õnnestus ja sellest võttis osa rohkem kui 2,2 miljonit inimest (42,3 protsenti sealsetest valijatest), kellest 90 protsenti hääletas iseseisvuse poolt.

Valitsuse kõneisik Jordi Turull ütles, et 2,02 miljonit katalaani vastas jaatavalt küsimusele: "Kas te tahate, et Kataloonia saaks iseseisvaks riigiks vabariigina?" Turulli sõnul osales referendumil 2,26 miljonit inimest.

Hispaania kuningas: Kataloonia referendumi korraldajad asetasid end väljaspoole seadust >>

Hispaania kuningas Felipe VI ütles telepöördumises, et Kataloonia iseseisvusreferendumi korraldajad asetasid end väljaspoole seadust. Ta tõdes, et olukord Hispaanias on väga tõsine ja kutsus inimesi üles ühtsusele. Kuninga sõnul õõnestab Kataloonia liidrite vastutustundetu käitumine Kataloonia sotsiaalset harmooniat.

"Täna on Kataloonia ühiskond lõhestunud ja konfliktis," ütles ta. Kuninga sõnul näitasid referendumi korraldanud Kataloonia liidrid üles lojaalsuse puudumist Hispaaniale. Tema hinnangul võib referendum seada ohtu nii Kataloonia kui ka kogu Hispaania majanduse.

Teema:
Kataloonia referendum (43)
Tagid:
vahendaja, poliitika, referendum, kriis, Politico, Toomas Hendrik Ilves, Kataloonia, Hispaania

Peamised teemad