10:22 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
3110

Reede hommikul allkirjastasid kõik Euroopa Liidu liikmesriigid koos Euroopa Vabakaubanduspiirkonna riikide Liechtensteini, Norra, Islandi ja Šveitsiga Tallinna e-valitsemise deklaratsiooni

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik. Tallinna deklaratsioonis lepiti kokku järgmise viie aasta ühised tegevussuunad e-valitsemise arendamiseks, mis annavad sihi nii uuendusteks iga valitsuse tasemel kui ka üle-euroopaliselt, edastab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Eestlaste jaoks on e-riiklus juba üsna igapäevaseks muutunud ja oleme harjunud internetis asju ajama. Samas ei ole Euroopas tervikuna e-valitsemine sugugi nii tavaline, kui meie jaoks. Tallinna deklaratsioon Eesti jaoks uuendusi ei too, oleme need juhised juba täitnud, mis me täna Euroopa maadega kokku leppisime," ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Andmete vaba liikumine kui viies vabadus >>

"Teiste Euroopa riikide jaoks toob aga Tallinna deklaratsioon päris olulisi muudatusi. Jõudsime ühisele arusaamisele, et kõik peavad oma kodanikele ja ettevõtetele looma võimalused tarbida riigiteenuseid digitaalsel teel ja kodust lahkumata. Samuti on plaanis võtta ID-kaardid kasutusele üle Euroopa, et oleks võimalik digiallkirju anda rahvusvaheliselt. Näiteks mina oma Eesti kaardiga ja naaber enda riigi dokumendiga. Mõelge, kui palju aega see kokku hoiab," lisas Palo.

"Tallinna deklaratsioon annab ka suunised, kuidas Euroopas rohkem koostööd teha. Ennekõike soovime, et riigid ei küsiks samu andmeid inimestelt ja ettevõtetelt mitu korda. Kui olen oma auto Eestis juba registreerinud, siis oleks mõistlik, kui ma ei peaks näiteks Belgiasse kolides seda uuesti tegema. Valitsused võiksid vahetada neid andmeid automaatselt. Sealjuures tuleb alati meeles pidada, et inimese andmed kuuluvad ainult talle ning riigid võivad neid omavahel jagada üksnes juhtudel, kui kodanik on selleks soovi avaldanud," lisas Palo.

Euroopa riigipead arutasid Kultuurikatlas digitulevikku >>

"Vaadates ajas tagasi, eelmine e-valitsemise deklaratsioon allkirjastati 2009. aastal Malmös. On siililegi selge, et maailm on vahepeal väga palju muutunud. Inimeste julgeoleku küsimused ei puuduta enam ammu ainult füüsilist turvalisust, vaid küberturvalisus on muutunud vähemalt sama tähtsaks. Tallinna deklaratsiooniga leppisime ka ühiselt kokku, et riigi e-teenuste arendamisel peavad turvalisuse ja privaatsuse põhimõtted vastama kõrgeimatele nõuetele," sõnas Palo.

Turvariskiga ID-kaarte saab uuendama hakata novembris, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tallinna deklaratsioon allkirjastati Ministrite e-valitsemise konverentsi raames, kus kohtusid Euroopa digiministrid, ettevõtjad, e-valitsemise eksperdid ja kodanikuühiskonna esindajad, et arutada e-valitsemise tulevikutehnoloogiate üle ja jagada seniseid kasutuskogemusi riikide vahel. E-valitsemise tehnoloogiate seas olid konverentsi fookuses tehisintellekti, virtuaalreaalsuse ja libauudiste vastased lahendused, mille roll on juba praegu valitsuste igapäevatöös oluline ning eksperdid ennustavad, et saab olema tulevikus veelgi tähtsam.

Ratas: Euroopa tulevik on digitaalne ja Eesti panus selles määrava tähtsusega >>

Konverentsi esinejad ja panelistid analüüsivad, kuidas tulevikutehnoloogiate abil muuta poliitikute otsustusprotsessi üha rohkem andmepõhiseks. Esinejate seas on Google'i üks tippjuhte Marco Pancini, Euroopa Virtuaalreaalsuse Assotsiatsiooni juht Dominic Eskofier, NATO erukolonel Aivar Jaeski ning konverentsi tervistussõnad ütles peaminister Jüri Ratas. Erinevad tehisintellekti, robootilised ja virtuaalreaalsuse meetodid võimaldavad koguda ühiskonnaprotsesside kohta reaalajas andmeid, mida varasemalt oli võimalik analüüsida ainult tagantjärele.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
e-valitsemine, deklaratsioon, digi, EL, Urve Palo, Tallinn

Peamised teemad