05:40 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
99 0 0

Kogu USA mandriosa on meie laskeulatuses ja kui USA julgeb tungida meie pühale territooriumile kasvõi tollijagu, ei pääse ta meie karmist karistusest, hoiatas Põhja-Korea asesuursaadik ÜRO-s Kim In Ryong

TALLINN, 17. oktoober — Sputnik. Kim ütles ÜRO Peaassamblee desarmeerimiskomitees, et Põhja-Korea on ainus riik maailmas, mis on olnud alates 1970. aastatest USA "sedavõrd äärmusliku ja otsese tuumaohu" all, sestap on Pyongyangil õigus omada enesekaitseks tuumarelvi, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Senaator: Trumpi ähvardused võivad tuua maailmasõja >>

Asesuursaadiku sõnul on Põhja-Korea naabruses igal aastal peetavatest sõjalistest õppustest palju ohtlikum aga USA plaan "korraldada salajane operatsioon meie kõrgeima juhtkonna kõrvaldamiseks".

Kim ütles, et Põhja-Korea on tuumariik, millel on olemas aatompomm, vesinikupomm ja mandritevahelised ballistilised raketid.

"Kogu USA mandriosa on meie laskeulatuses ja kui USA julgeb tungida meie pühale territooriumile kasvõi tollijagu, ei pääse ta meie karmist karistusest," hoiatas ta.

Kimi kõne järgnes Põhja-Korea ja USA vastastikustele ähvardustele ning uutele rahvusvahelistele sanktsioonidele.

Suhetes Põhja-Koreaga on Trump midagi kahe silma vahele jätnud >>

Euroopa Liidu välisasjade nõukogul osalenud välisminister Sven Mikseri sõnul ei jätnud Põhja-Korea EL-ile muud valikut kui täiendavate sanktsioonide kehtestamine.

"Oma provokatiivse käitumisega ei jäta Põhja-Korea Euroopa Liidule muud valikut kui kehtestada täiendavad sanktsioonid," ütles Mikser.

Välisministrid otsustasid esmaspäeval kehtestada Põhja-Korea suunal uued laialdased sanktsioonid, sealhulgas investeerimiskeelu Põhja-Koreasse, täiendavad reisipiirangud ja rafineeritud naftatoodete ekspordikeelu. Nõukogu rõhutas Põhja-Koreast rääkides, et rahvusvaheliste kohustuste ja maailma rahu rikkumine on lubamatu.

"Rahvusvaheline kogukond ei saa jääda praeguses olukorras pelgalt pealtvaatajaks. Kuid tuleb meeles pidada, et lahendused peavad olema ennekõike rahumeelsed," ütles Eest välisminister pressiesindaja vahendusel.

USA president Donald Trump esines ÜRO peaassambleel
© Sputnik / President of the Ukraine Press-Service/Nikolay Lazarenko

Vene president Vladimir Putin teatas esmaspäeval, et Moskva kärbib majandus-, teadus- ja teisi sidemeid Põhja-Koreaga kooskõlas ÜRO sanktsioonidega ning ka Euroopa Liit teatas uutest sanktsioonidest Põhja-Korea suhtes seoses tuumarelvade ja ballistiliste rakettide arendamisega.

Tuumapomm kui hinnaline varandus

Põhja-Korea asesuursaadik ÜRO-s nimetas oma riigi tuuma- ja raketiarsenali "hinnaliseks strateegiliseks varaks, mida ei saa tagasi pöörata ega millegi vastu vahetada".

Asesuursaadiku sõnul kiirendavad kõik maailma tuumariigid oma relvastuse moderniseerimist ning "taaselustavad tuumavõidujooksu, mis meenutab külma sõja ajastut".

Ta lisas, et tuumariigid, nende seas ka USA, boikoteerisid tuumarelvastuse leviku tõkestamise lepingu läbirääkimisi.

Trump keeldus kinnitamast Iraani tuumalepet >>

Luxembourgis toimunud Euroopa Liidu välisasjade nõukogul arutati lisaks Korea poolsaarel toimuvale ka Iraani tuumaleppega seonduvat, Euroopa Liidu ja Türgi suhteid ning inimõiguste teemasid.

Türgi arutelu puhul tõid välisministrid välja, et inimõiguste, õigusriigi, demokraatia, sõna- ja meediavabaduse olukord Türgis on murettekitav. "Kuid me ei tohi lõpetada Türgiga dialoogi pidamist ning peame suhtlust jätkama, et toetada demokraatlike reformide läbiviimist," ütles Mikser.

"Türgi on Euroopa Liidu jaoks oluline strateegiline partner ja meil on mitmes valdkonnas ühised huvid," rõhutas ta. Välisminister tõi välja Türgi rolli rändekriisi lahendamisel, terrorismivastases võitluses ja piirkonna stabiilsuse tagamisel.

Ministrid arutlesid ka EL inimõiguste poliitika üle, millest võttis osa ka EL-i inimõiguste eriesindaja Stavros Lambrinidis.

"Täna valitseb inimõiguste olukorras suurem ebakindlus kui varasemalt, seetõttu on kolmandate riikide ootused EL-i suunas inimõiguste edendamisel ja kaitsmisel suured," ütles Mikser. "EL-i ühtsus rahvusvahelisel areenil on äärmiselt oluline, et olla inimõiguste poliitikas nähtavamad ja mõjusamad," lisas ta.

Samal teemal

Trump ÜRO-s: USA on valmis Põhja-Korea hävitama
Miks USA Põhja-Korea vastu sõda ei alusta
USA hoiab Põhja-Korea ümber "mõõdetud pinget"
Välisminister Mikser mõistis hukka Põhja-Korea tegevuse
Venemaa mõistis Põhja-Korea väidetava vesinikupommikatsetuse karmilt hukka
Põhja-Korea teatas vesinikupommi edukast katsetamisest
Miks Põhja-Korea rakett Alaskani ei lennanud
Põhja-Korea tulistas välja kolm ballistilist raketti
Põhja-Korea katsetas uut raketti
Ministrid jõudsid Põhja-Korea osas ühise seisukohani
Põhja-Korea tulistas Jaapani merre ballistilise raketi
Tagid:
hoiatus, tuumasõda, ÜRO, Kim In Ryong, Sven Mikser, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad